System inteligentnych instalacji pokieruje twoim domowym centrum rozrywki

2013-02-19 15:58

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie umożliwi ci sterowanie według upodobań działaniem kina domowego, tunerami radiowymi, telewizją satelitarną czy konsolą do gier. Sprawdź, jak wykorzystać system inteligentnych instalacji do rozrywki.

Dom inteligentny - centrum rozrywki
Autor: Marcin Czechowicz Przed południem zwykły pokój, wieczorem – za dotknięciem panelu sterującego – sala kinowa. To marzenie kinomanów

Wykorzystywanie inteligentnych instalacji do zarządzania rozrywką jest złożonym zagadnieniem. Powinien to być osobny układ, z którym co najwyżej wymienia się informacje.

Inteligentny dom = inteligentna rozrywka

Może to być zarówno bardzo prosty system zintegrowania zarządzanie urządzeniami audio-wideo z jednego panela sterującego czy jednego pilota, jak i system serwera muzycznego pozwalającego na słuchanie dowolnego utworu audio lub oglądanie projekcji wideo w każdym z pomieszczeń.

Systemy te stanowią jednak najczęściej gotowe rozbudowane układy oparte na urządzeniach różnych producentów, którzy pozwalają to dziś robić samodzielnie prawie bez ograniczeń ze sterowaniem przez lokalną sieć internetową.

Takim systemem jest na przykład Multiroom umożliwiajacy kompleksowe nagłośnienie wielu pomieszczeń. Dzięki niemu w każdym z nich można słuchać wybranego źródła dźwięku (telewizora, odtwarzacza CD, radia) bez konieczności kupowania oddzielnych zestawów i instalowania ich osobno w każdym pomieszczeniu.

Rozprowadzenie dźwięku do poszczególnych wnętrz jest realizowane przez jednostkę centralną połączoną ze wzmacniaczami i głośnikami. Wzmacniacze można umieścic poza pomieszczeniami mieszkalnymi, na przykład w garderobie, głośniki mogą zostać ukryte w ścianach i suficie, nie wpływając w niekorzystny sposób na wystój wnętrza. Zasięgiem systemu mogą zostać objęte również łazienki.

Do zapisywania plików muzycznych i ich przechowywania są używane specjalne serwery. Ich zawartość można przeglądać na przykład za pomocą dotykowych paneli sterujących i w ten sposób szybko, bez wstawania z kanapy wyszukiwać „ulubione kawałki”.

W ten sam sposób użytkownicy mogą sterować według upodobań działaniem kina domowego, tunerami radiowymi, telewizja satelitarną, konsolą do gier. System pozwala na stworzenie w warunkach domowych namiastki sali kinowej z ekranami projekcyjnymi i projektorami schowanymi w ścianach lub suficie, która po zakończeniu seansu i automatycznym ukryciu sprzętu może w mgnieniu oka przeobrazić się w normalny pokój.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.