| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » System domu inteligentnego najlepiej zaplanować na etapie projektu domu

System domu inteligentnego najlepiej zaplanować na etapie projektu domu

Inteligentne instalacje są coraz częściej przedmiotem zainteresowania inwestorów planujących, a nawet budujących już domy. Dla tych, którzy dopiero wybierają projekt domu, to najlepszy moment na podjęcie decyzji o inteligentnym budynku. Z kolei ci, którzy budowę już rozpoczęli, a są zainteresowani inteligentnym systemem sterowania, powinni jak najszybciej skontaktować się z projektantem…

Kiedy zaplanować inteligentne instalacje w domu?

Zaplanowanie systemu inteligentnej instalacji w domu zależy przede wszystkim to od tego, „jak głęboko” ma docierać zautomatyzowanie czy zintegrowane zarządzanie budynkiem. Generalna zasada jest taka, że im więcej procesów chcemy zintegrować i im głębiej ingerować w ich działanie, tym wcześniej należy to robić - zazwyczaj juz na etapie projektu domu.

  • Systemy automatyki bram czy żaluzji można wprowadzać właściwie na etapie wykończenia domu i ich instalowania, ale okablowanie do nich trzeba przygotować odpowiednio wcześniej – podczas budowy domu.
  • Zautomatyzowanie włączania gniazd, oświetlenia i urządzeń wbudowanych na stałe musi powstać razem z projektem sieci elektrycznej budynku. Nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na układ bezprzewodowy, którego stabilną pracę w dużym systemie na razie trudno osiągnąć, to wydzielone okablowanie do zasilania aktorów (230 V) musi zostać zaplanowane znacznie wcześniej.
  • Gdy system inteligentnego domu ma być najbardziej rozbudowaną wersją BMS, sterującą w sposób zintegrowany wentylacją, ogrzewaniem i klimatyzacją (i konsekwentnie zapewnianiem odpowiedniej liczby wymian powietrza w pomieszczeniach, odpowiedniej wilgotności i poziomu CO2), to musi powstawać równocześnie z projektem architektonicznym budynku.

Jeżeli chcemy mieć dom z system BMS, którego koszty mają się zwrócić w rozsądnym czasie i który ma realizować czwarty postulat sensowności wprowadzania inteligencji do budynku mieszkalnego, czyli poprawę relacji ze środowiskiem naturalnym, to oczywiście musimy do tego systemu włączyć również centralne ogrzewanie i układ podgrzewania wody użytkowej. Dlatego system BMS narzuca dziś w pewnym stopniu zmiany w projektach branżowych. Projektant systemu BMS do domu energooszczędnego powinien się więc spotykać z inwestorem najwcześniej jak to możliwe, doradzać i wskazywać, co można by zrobić lepiej, oszczędniej. Dzięki temu inwestorzy często przekonują się do nowego proekologicznego podejścia do systemów c.o. i c.w.u.

  • Elementy interfejsu użytkownika (panele, sterowanie głosowe) również wymagają uwagi na wczesnym etapie, przemyślenia, gdzie mają się znaleźć, i należy zapewnić im odpowiednie okablowanie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego potrzebujesz żeby twój dom był inteligentny

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
System domu inteligentnego, czyli co powinny...

Jakie są systemy inteligentne i czym się od siebie różnią? Jakie elementy systemu warto zastosować w domu...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Proste sterowanie domem: oświetlenie, ogrzewanie,...

Sterowanie domem będzie znacznie prostsze i o wiele bardziej komfortowe, jeżeli zintegruje się zarządzanie...

Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego...

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym. Jego zadanie...

Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Czy dom inteligentny może być oszczędny? Jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, zużycia...