| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » System domu inteligentnego, czyli co powinny inteligentne instalacje

System domu inteligentnego, czyli co powinny inteligentne instalacje

Jakie są systemy inteligentne i czym się od siebie różnią? Jakie elementy systemu warto zastosować w domu inteligentnym? Co może automatyka domowa i co powinny inteligentne instalacje? Jeśli planujesz zintegrowany system zarządzania w swoim domu, musisz poznać odpowiedzi na te pytania.

Inteligentne instalacje w domu - dwa kierunki rozwoju

Analizując system domu inteligentnego można wyróżnić dwa zasadnicze kierunki rozwoju i w konsekwencji dwa podstawowe rozwiązania techniczne: automatykę budynku oraz zintegrowany system zarządzania domem.

Automatyka budynku

Pierwszy to kierunek komfort + bezpieczeństwo (BA – Building Automation, czyli automatyka budynku), rozwiązanie dążące do zwiększenia komfortu mieszkańców przez wprowadzenie systemów umożliwiających automatyzację pewnych czynności, na przykład automatyczne gaszenie świateł, zasłanianie żaluzji i bram, sterowanie systemem audio-wideo, w tym domofonem i domowym systemem CCTV (closed- circuit television – telewizją wewnętrzną) oraz alarmem.

Elementem tych systemów są zwykle zintegrowane piloty i ścienne panele prezentacyjne pozwalające na sterowanie i/lub prezentację w jednym miejscu wszystkich aktualnych stanów budynku albo ich zmianę właśnie z jednego punktu centralnego. Mając zintegrowany system automatyki, można zrobić wiele rzeczy z jednego miejsca, zamiast używać wielu osobnych wyłączników/sterowników naściennych.

Dużą zaletą takich systemów jest ograniczenie liczby punktów sterowania (czy liczby używanych pilotów), wadą – wysoki koszt. Są to jednak składniki komfortu i, podobnie jak inne kupowane w tym celu elementy wyposażenia domu, na przykład wanna z hydromasażem, klimatyzator czy samobieżny odkurzacz, nie powinny być oceniane w kategorii „kiedy nam się to zwróci?”.

Zintegrowane zarządzanie budynkiem

Drugi wyróżniony wariant to zintegrowane zarządzanie budynkiem (BMS), które jest rozwinięciem BA. W zasadzie zawiera wszystkie te elementy, co wariant pierwszy (o ile inwestor uzna je za uzasadnione), ale dodatkowo ma również rozbudowane centrum zarządzające, które może służyć do prowadzenia obliczeń optymalizacyjnych między poszczególnymi  systemami i dokonywania najwłaściwszych wyborów, często poza świadomością domowników.

W tym przypadku nie chodzi jedynie o komfort, tylko o takie sterowanie domowymi mediami (prądem, wodą, gazem), by zużywać ich jak najmniej i wykorzystywać jak najefektywniej. W ten sposób BMS może realnie ograniczać koszty utrzymania budynku. Rzadko sprowadza się to do prostego sterowania włącz- -wyłącz (jak w wariancie pierwszym). Zwykle polega na działaniach regulacyjnych ograniczających pracę pomp obiegowych, wentylacji czy nawet mocy ogrzewania lub chłodzenia w każdym momencie, kiedy jest to uzasadnione (wyjście z domu, wyjazd, zmiana parametrów pogodowych, dostępność tańszych mediów).

Do działań takiego systemu BMS należy również skoordynowana z innymi podsystemami decyzja o zmianie źródła ciepła do centralnego ogrzewania, bieżące zasłanianie żaluzji, tak aby nie dopuścić do nagrzewania pomieszczeń, czy wreszcie wybór sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Instalacje w domu inteligentnym: zalety systemów bezprzewodowych

Zastosowanie systemów bezprzewodowych w instalacjach sprawiło, że inteligentne instalacje nie budzą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Oszczędność energii a system domu inteligentnego....

System domu inteligentnego pozwala racjonalizować zużycie prądu i energii cieplnej. Oszczędność energii...

Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

Dom, który jest bezpieczny, inteligentny i umie...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, przestają być czymś tylko dla...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Instalacje w domu inteligentnym: zalety systemów...

Zastosowanie systemów bezprzewodowych w instalacjach sprawiło, że inteligentne instalacje nie budzą już w nas...

Koszty eksploatacji budynku z inteligentną...

Koszty eksploatacji zależą przede wszystkim od klasy systemu domu inteligentnego. Im mniej zaawansowany, tym...