| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Sezamie otwórz się

Sezamie otwórz się

Podjęcie decyzji o budowie instalacji alarmowej to dopiero początek. W dalszej kolejności musimy przeanalizować oferty różnych producentów i wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.

Manipulator to urządzenie, które pozwala na komunikację między użytkownikiem a centralą alarmową. Innymi słowy jest to swoisty "pośrednik" między systemem, a człowiekiem. Zwykle służy on do włączenia i wyłączania czuwania oraz do programowania całej platformy alarmowej, lecz obecnie proponowane na rynku urządzenia, niejednokrotnie mają dużo bogatszy wachlarz możliwości.

Najpierw centrala, potem manipulator

Nim jednak zdecydujemy się na dany manipulator musimy wiedzieć, że wszystkie tego typu urządzenia są dopasowane do konkretnych modeli centrali alarmowej. Co prawda istnieją  manipulatory, które współdziałają z kilkoma różnymi jednostkami centralnymi, lecz są to wyjątki. Zatem dopiero gdy wybierzemy już konkretną centralę można zacząć zastanawiać się nad manipulatorem – w grę wchodzą dwa jego typy: urządzenie z diodami LED lub z wyświetlaczem LCD.

LED czy LCD

Jeżeli nie zależy nam dużej liczbie zastosowań urządzenia to możemy wybrać manipulator typu LED. Wyposażony jest on w podświetlaną klawiaturę oraz w specjalny panel wyposażony w diody. To za ich pośrednictwem przekazywane są wszystkie informacje – lampki sygnalizują m.in. stan: wejść do centrali, stref dozoru czy całego systemu.

Trochę droższą, lecz dużo bardziej funkcjonalną, alternatywą dla manipulatorów LED są urządzenia typu LCD. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi modelami polega na tym, że w manipulatorze LCD zamiast panelu z diodami zastosowano tekstowy wyświetlacz. Za jego pomocą przekazywane są dokładne i jasne komunikaty na temat zdarzeń i stanu systemu. To istotna różnica, gdyż znacznie wpływa na funkcjonalność całego rozwiązania alarmowego. W wypadku incydentu na manipulatorach LED widzimy tylko zapaloną diodę, natomiast urządzenie LCD wyświetla nam dokładny opis zdarzenia, umożliwiając tym samym szybką reakcję. Rozwiązanie tego typu doskonale sprawdza się w domu – jest komfortowe zarówno z perspektywy programującego system, jak i samego użytkownika.

Autor: Satel

Sezamie otwórz się

Autor: Satel

Sezamie otwórz się

Co powinien oferować manipulator

Dobry manipulator, zarówno LED, jak i LCD, musi spełniac kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze, powinien mieć opcję szybkiego przełączenia trybów czuwania za pomocą klawiszy funkcyjnych. Jest to pożądana cecha, szczególnie wtedy, gdy użytkownik chce mieć możliwość szybkiego i łatwego przestawienia czuwania np. z trybu nocnego na dzienny.

Podobnie jest w wypadku ręcznego uruchamiania alarmu napadu, pożaru czy pomocy. Gdy pojawia się w domu ogień zwykle nie ma czasu na brnięcie przez menu manipulatora i wybór kolejnych opcji – włączenie alarmu musi odbyć się szybko i najlepiej za pomocą specjalnych klawiszy na klawiaturze. Ważne jest także, by manipulator po wystąpieniu pewnych zdarzeń, informował nas o nich, przez wysyłanie sygnału dźwiękowego. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że urządzenie np. odlicza czas do automatycznego uzbrojenia alarmu.

Gdzie go ustawić?

Obecnie na rynku dostępne są manipulatory, które można umieścić zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Podczas projektowania instalacji dla manipulatora powinniśmy przewidzieć takie miejsce, do którego mamy łatwy i wygodny dostęp. W wypadku urządzenia umieszczonego w domu najlepiej, gdy znajduje się ono na korytarzu, zaraz przy drzwiach wejściowych. Umożliwia to szybką dezaktywację alarmu przez użytkownika zaraz po przekroczeniu progu mieszkania.

Pamiętajmy, że jeśli chodzi o manipulatory umieszczone na zewnątrz, to zawsze możemy zdecydować się na urządzenie z wmontowanym czytnikiem kart zbliżeniowych, które mogą zastąpić tradycyjne klucze do domu.

Niekiedy, dużym udogodnieniem jest wykorzystanie więcej niż jednego manipulatora. Przykładowo, dodatkowy manipulator może zostać umieszczony w sypialni, skąd w komfortowy sposób możemy zmienić tryb czuwania systemu z dziennego na nocny. Popularnie stosowanym rozwiązaniem jest także umieszczanie drugiego manipulatora w przydomowym garażu, co także bardzo poprawia wygodę obsługi systemu.

Przeczytaj dodatkowo:
Proste sterowanie domem: oświetlenie, ogrzewanie,...

Sterowanie domem będzie znacznie prostsze i o wiele bardziej komfortowe, jeżeli zintegruje się zarządzanie...

Oszczędność energii a system domu inteligentnego....

System domu inteligentnego pozwala racjonalizować zużycie prądu i energii cieplnej. Oszczędność energii...

Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

Dom inteligentny na dwa sposoby - system BA i BMS

System BA oznacza komfort i bezpieczeństwo, czyli automatykę budynku. Z kolei BMS to zintegrowany system...