| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Czy dom inteligentny może być oszczędny? Jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, zużycia prądu czy wody? Czy inwestycja w system zintegrowanego zarządzania wystarczy? Jeżeli planujesz inwestycję w inteligentne instalacje, musisz poznać odpowiedzi na te pytania. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz uzyskać jak największe oszczędności.

Kiedy inteligentny dom może być oszczędny?

Mieszkańcy po prostu część mediów zużywają i bez zmiany ich przyzwyczajeń realne oszczędności nie są możliwe. Żaden BMS nie pomoże, jeżeli ktoś lubi brać kąpiel cztery razy dziennie i zawsze musi mieć w wylewce wodę o temperaturze 45°C. Jednak stały monitoring może uświadomić mieszkańcom, ile ciepłej wody zużywają (w Polsce zużycie na osobę znacznie odbiega od przyjętych norm europejskich).

W budżecie rocznym najwięcej kosztują nas nośniki ciepła dla c.o. i c.w.u. oraz energia elektryczna. W tym zakresie dobry system zintegrowanego zarządzania może zrobić naprawdę dużo.

Po pierwsze i najważniejsze może zacząć precyzyjnie integrować wszystkie układy grzania, chłodzenia i wentylacji budynku w jeden spójny system HVAC (heating, ventilation, air condition) i nimi sterować. Współpraca wszystkich elementów ogrzewania i chłodzenia oraz wentylacji daje najlepsze efekty zarówno pod względem komfortu, jak i wydatków energetycznych na utrzymanie ich przez cały rok.

Gdy włączamy ogrzewanie ręcznie, działamy reakcyjnie – system włącza się, kiedy już „zrobi się zimno”, co w przypadku domów energooszczędnych z zasilaniem niskotemperaturowym może być bardzo trudne do opanowania ze względu na bezwładność ogrzewania powierzchniowego (na przykład podłogowego). BMS zacznie proces grzania znacznie wcześniej, na przykład wtedy, kiedy temperatura w domu spadnie o 1°C, co jest niewyczuwalne dla przeciętnego człowieka.

Co więcej, inteligentne instalacje mogą (i w wielu projektach to robi) wykorzystać nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych standardowo przewidzianych do podgrzewania wody użytkowej do ogrzewania budynku w okresach przejściowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak uzyskać oszczędności w ogrzewaniu i zużyciu prądu?

W domu jednorodzinnym o powierzchni 350 m2 zbudowanym jako energooszczędny zainstalowano kompletny system Unihome+ składający się z systemu pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca i z wiatru (ogniwa fotowoltaiczne, małe turbiny wiatrowe), pozyskiwania energii cieplnej ze słońca (kolektory słoneczne i pompa ciepła) oraz kompletnego systemu BMS Unihome, który zarządza wszystkimi parametrami domu, w tym oczywiście pozyskiwaniem i zużywaniem energii elektrycznej.

Jednym z najważniejszych podsystemów jest HVAC zarządzający wszystkimi źródłami energii cieplnej i chłodu oraz wentylacją. System HVAC składa się z wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, kanałowej powietrznej pompy ciepła dogrzewającej lub chłodzącej powietrze po rekuperacji oraz systemów jego filtrowania i nawilżania.

Zadaniem systemu, realizowanym w pełni przez zintegrowany system zarządznia BMS, a więc poza ingerencją domowników, jest utrzymanie stałej, dowolnie zadanej przez użytkowników temperatury w całym domu. System ma jednak zadanie wykorzystywania (w miarę możliwości najczęściej jak się to tylko da) energii odnawialnej, tak aby proces nie wymagał pobierania energii z zewnątrz.

Całkowita klimatyzacja budynku o kubaturze 1000 m3 tylko ze słońca i wiatru? Wiele osób nie dowierza takim pomysłom, powątpiewając w możliwość ich realizacji w Polsce. A jednak to możliwe i BMS to realizuje bez problemu przez cały rok.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

One.platform - innowacyjny system w świecie...

One.platform to system opierający się na jednym mechanizmie gniazd i jednym mechanizmie łączników,...

Zdalne sterowanie bramą i drzwiami za pomocą...

Sterowanie bramą i drzwiami z dowolnego miejsca na świecie? Tak, to możliwe! Dzięki specjalnej bramce oraz...

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na...

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

Radio podtynkowe. Słuchaj muzyki i wiadomości w...

Małe, eleganckie oraz funkcjonalne radio podtynkowe to bardzo praktyczny zamiennik typowego, przenośnego...

Innowacyjny osprzęt elektroinstalacyjny Berker by...

Trzy niepowtarzalne serie łączników wyróżniają się okrągłym, harmonijnym kształtem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.