| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Komfortowy i inteligentny dom. Zainwestuj w nowoczesne instalacje

Komfortowy i inteligentny dom. Zainwestuj w nowoczesne instalacje

Komfort w domu zapewnią między innymi nowoczesne instalacje. W śród nich system inteligentnego domu, nowoczesna instalacja elektryczna, pompa ciepła, wentylacja mechaniczna. W takim domu nie powinno też zabraknąć odkurzacza centralnego i domowej klimatyzacji.

Autor: COMFORT SYSTEM

Zamiast ciągnąć po domu odkurzacz, wygodniej jest wsunąć jego wąż do gniazda w ścianie. System centralnego odkurzania działa ciszej i skuteczniej usuwa kurz z pomieszczeń

Domowa klimatyzacja

Większość mieszka w domach bez klimatyzacji, ale w upalne dni chciałoby się ją mieć. Najprościej jest zamontować w tej sytuacji klimatyzator. Jednak do chłodzenia całego domu potrzeba co najmniej kilku takich urządzeń. Można się zdecydować na system multi-split, w którym jedna sprężarka i skraplacz dostarczają czynnik roboczy do kilku jednostek wewnętrznych chłodzących pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest nieco tańsze i zajmuje mniej miejsca niż kilka urządzeń działających niezależnie.

Pompa ciepła do chłodzenia

Inny sposób na klimatyzację w całym domu to zakup pompy ciepła, która oprócz tego, że grzeje, również chłodzi – rewersyjnej. Wymiana ciepła w pomieszczeniach może się odbywać za pośrednictwem rur umieszczonych w podłodze, którymi zimą przepływa woda ciepła, a latem zimna. Ze względu na to, że posadzka nie może być zbyt chłodna, wydajność takiego systemu jest ograniczona. Ograniczeń nie ma, jeśli do ogrzewania i chłodzenia zastosuje się klimakonwektory – urządzenia przypominające grzejniki konwektorowe, lecz skonstruowane tak, żeby mogły nie tylko grzać z dużą mocą, i to mimo niezbyt wysokiej temperatury czynnika grzewczego, ale także wydajnie chłodzić. Są w tym celu wyposażone w wentylator intensyfikujący cyrkulację powietrza przez ich wymiennik ciepła, układ odprowadzania skroplin powstających na skutek wykraplania się pary wodnej z chłodzonego powietrza oraz w system sterowania temperaturą regulujący przepływ wody ciepłej i zimnej przez wymiennik.

Wentylacja mechaniczna

Do obniżania temperatury w pomieszczeniach można też wykorzystać instalację wentylacyjną z mechanicznym nawiewem powietrza chłodzonego przez centralny klimatyzator odpowiedniej mocy. Chcąc oszczędzić, można chłodzić powietrze w gruntowym wymienniku ciepła (GWC) – rurach lub żwirze znajdujących się 1-2 m pod powierzchnią ziemi, gdzie nawet w upalne dni temperatura ma najwyżej kilkanaście stopni Celsjusza. Wydajność GWC nie jest może tak duża jak prawdziwego klimatyzatora, ale za to jego eksploatacja niemal nic nie kosztuje.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Odkurzacz centralny

Ci, którzy go mają, na ogół już nie wyobrażają sobie bez niego życia. Odkurzacz centralny jest bowiem pozbawiony największych wad odkurzaczy przenośnych – nie wydmuchuje powietrza do miejsca, które akurat jest sprzątane, powodując tym samym podrywanie kurzu, i nie hałasuje. Jest umieszczony poza mieszkalną częścią domu, na przykład w garażu, gdzie przymocowuje się go do ściany. Powietrze może z niego wylatywać poza budynek. Odkurzacz centralny jest połączony sztywnymi rurami z gniazdami ssącymi zamontowanymi w domu (najczęściej w przedpokojach). Podłącza się do nich elastyczny wąż o długości umożliwiającej dotarcie jego końcówką do każdego miejsca w domu. Podczas sprzątania nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, dzięki czemu praca jest lżejsza i przyjemniejsza.

Inteligentny dom

System automatycznego sterowania domem konstruuje się tak, byjednym naciśnięciem przycisku włączyć lub wyłączyć wiele urządzeń, których działanie jest ze sobą powiązane. W ten sposób można sterować oświetleniem, zamkami w drzwiach, bramą, zasłonami okien, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, sprzętem audio i wideo, AGD, alarmem, podlewaniem ogrodu. Służą do tego przyciski (manipulatory, panele sterujące) zamocowane na ścianach lub piloty zdalnego sterowania, coraz częściej stosuje się też sterowanie za pomocą Internetu i smartfona. Projektując system sterowania, nazywany domem inteligentnym, zakłada się scenariusze działania, na przykład: uzbrojenie alarmu w momencie wychodzenia z domu może spowodować jednoczesne opuszczenie rolet antywłamaniowych, wyłączenie wentylacji mechanicznej, zmniejszenie intensywności ogrzewania, wyłączenie światła i odcięcie dopływu prądu do innych urządzeń elektrycznych, które nie muszą pozostać włączone. System poinformuje też o tym, które okno nie zostało zamknięte. Możliwych scenariuszy jest nieskończenie wiele, a w trakcie używania systemu można je modyfikować – ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta lub użytkownika i oczywiście zasobność jego portfela.

Oszczędność energii a system domu inteligentnego. Racjonalne zużycie prądu i energii cieplnej

System domu inteligentnego pozwala racjonalizować zużycie prądu i energii cieplnej. Oszczędność...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

System domu inteligentnego, czyli co powinny...

Jakie są systemy inteligentne i czym się od siebie różnią? Jakie elementy systemu warto zastosować w domu...

Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Czy dom inteligentny może być oszczędny? Jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, zużycia...

Inteligentne sterowanie domem. SMARTHOME24.pl –...

Sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi jest możliwe dzięki prostym i...

Inteligentny dom w systemie TaHoma....

Dzięki połączeniu różnych urządzeń i czujników w jeden układ zyskasz w swoim domu maksymalny...