| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Komfortowy i inteligentny dom. Zainwestuj w nowoczesne instalacje

Komfortowy i inteligentny dom. Zainwestuj w nowoczesne instalacje

Komfort w domu zapewnią między innymi nowoczesne instalacje. W śród nich system inteligentnego domu, nowoczesna instalacja elektryczna, pompa ciepła, wentylacja mechaniczna. W takim domu nie powinno też zabraknąć odkurzacza centralnego i domowej klimatyzacji.

Autor: COMFORT SYSTEM

Zamiast ciągnąć po domu odkurzacz, wygodniej jest wsunąć jego wąż do gniazda w ścianie. System centralnego odkurzania działa ciszej i skuteczniej usuwa kurz z pomieszczeń

Domowa klimatyzacja

Większość mieszka w domach bez klimatyzacji, ale w upalne dni chciałoby się ją mieć. Najprościej jest zamontować w tej sytuacji klimatyzator. Jednak do chłodzenia całego domu potrzeba co najmniej kilku takich urządzeń. Można się zdecydować na system multi-split, w którym jedna sprężarka i skraplacz dostarczają czynnik roboczy do kilku jednostek wewnętrznych chłodzących pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest nieco tańsze i zajmuje mniej miejsca niż kilka urządzeń działających niezależnie.

Pompa ciepła do chłodzenia

Inny sposób na klimatyzację w całym domu to zakup pompy ciepła, która oprócz tego, że grzeje, również chłodzi – rewersyjnej. Wymiana ciepła w pomieszczeniach może się odbywać za pośrednictwem rur umieszczonych w podłodze, którymi zimą przepływa woda ciepła, a latem zimna. Ze względu na to, że posadzka nie może być zbyt chłodna, wydajność takiego systemu jest ograniczona. Ograniczeń nie ma, jeśli do ogrzewania i chłodzenia zastosuje się klimakonwektory – urządzenia przypominające grzejniki konwektorowe, lecz skonstruowane tak, żeby mogły nie tylko grzać z dużą mocą, i to mimo niezbyt wysokiej temperatury czynnika grzewczego, ale także wydajnie chłodzić. Są w tym celu wyposażone w wentylator intensyfikujący cyrkulację powietrza przez ich wymiennik ciepła, układ odprowadzania skroplin powstających na skutek wykraplania się pary wodnej z chłodzonego powietrza oraz w system sterowania temperaturą regulujący przepływ wody ciepłej i zimnej przez wymiennik.

Wentylacja mechaniczna

Do obniżania temperatury w pomieszczeniach można też wykorzystać instalację wentylacyjną z mechanicznym nawiewem powietrza chłodzonego przez centralny klimatyzator odpowiedniej mocy. Chcąc oszczędzić, można chłodzić powietrze w gruntowym wymienniku ciepła (GWC) – rurach lub żwirze znajdujących się 1-2 m pod powierzchnią ziemi, gdzie nawet w upalne dni temperatura ma najwyżej kilkanaście stopni Celsjusza. Wydajność GWC nie jest może tak duża jak prawdziwego klimatyzatora, ale za to jego eksploatacja niemal nic nie kosztuje.

Odkurzacz centralny

Ci, którzy go mają, na ogół już nie wyobrażają sobie bez niego życia. Odkurzacz centralny jest bowiem pozbawiony największych wad odkurzaczy przenośnych – nie wydmuchuje powietrza do miejsca, które akurat jest sprzątane, powodując tym samym podrywanie kurzu, i nie hałasuje. Jest umieszczony poza mieszkalną częścią domu, na przykład w garażu, gdzie przymocowuje się go do ściany. Powietrze może z niego wylatywać poza budynek. Odkurzacz centralny jest połączony sztywnymi rurami z gniazdami ssącymi zamontowanymi w domu (najczęściej w przedpokojach). Podłącza się do nich elastyczny wąż o długości umożliwiającej dotarcie jego końcówką do każdego miejsca w domu. Podczas sprzątania nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, dzięki czemu praca jest lżejsza i przyjemniejsza.

Inteligentny dom

System automatycznego sterowania domem konstruuje się tak, byjednym naciśnięciem przycisku włączyć lub wyłączyć wiele urządzeń, których działanie jest ze sobą powiązane. W ten sposób można sterować oświetleniem, zamkami w drzwiach, bramą, zasłonami okien, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, sprzętem audio i wideo, AGD, alarmem, podlewaniem ogrodu. Służą do tego przyciski (manipulatory, panele sterujące) zamocowane na ścianach lub piloty zdalnego sterowania, coraz częściej stosuje się też sterowanie za pomocą Internetu i smartfona. Projektując system sterowania, nazywany domem inteligentnym, zakłada się scenariusze działania, na przykład: uzbrojenie alarmu w momencie wychodzenia z domu może spowodować jednoczesne opuszczenie rolet antywłamaniowych, wyłączenie wentylacji mechanicznej, zmniejszenie intensywności ogrzewania, wyłączenie światła i odcięcie dopływu prądu do innych urządzeń elektrycznych, które nie muszą pozostać włączone. System poinformuje też o tym, które okno nie zostało zamknięte. Możliwych scenariuszy jest nieskończenie wiele, a w trakcie używania systemu można je modyfikować – ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta lub użytkownika i oczywiście zasobność jego portfela.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom inteligentny na dwa sposoby - system BA i BMS

System BA oznacza komfort i bezpieczeństwo, czyli automatykę budynku. Z kolei BMS to zintegrowany system...

Czy opłaca się mieć inteligentny dom? Sprawdź,...

Planując inwestycję w inteligentne instalacje, zastanawiasz się, ile będą one kosztowały. Jednocześnie...

System domu inteligentnego najlepiej zaplanować...

Inteligentne instalacje są coraz częściej przedmiotem zainteresowania inwestorów planujących, a nawet...

Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

Oszczędność energii a system domu inteligentnego....

System domu inteligentnego pozwala racjonalizować zużycie prądu i energii cieplnej. Oszczędność energii...

Automatyka domowa - zintegrowane zarządzanie...

Urządzenia i instalacje w inteligentnym domu są ze sobą połączone w zintegrowany system zarządzania, który po...