| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami w budynku

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami w budynku

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń antywłamaniowych, ochroni przed pożarem, a także zapewni racjonalne sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem pomieszczeń.

Autor: SOMFY

Jeszcze kilka lat temu inteligentne domy kojarzyły się z gadżetami, na które pozwolić mogli sobie jedynie najbogatsi. Dziś masowo wchodzą do domów i świadomości Polaków. Koszt poniesiony na urządzenia inteligentnego systemu szybko się zwraca, dzięki niższym rachunkom za prąd i ogrzewanie

Budynek inteligentny ma przejąć część twoich domowych obowiązków. Musi czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców, sterować oknami i bramami, regulować temperaturę oraz ilość świeżego powietrza. Możliwości jest zresztą znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, w jakie urządzenia wyposażysz budynek. Podstawą będzie zawsze instalacja elektryczna, którą wzbogaca się o dodatkowe elementy m.in.: czujniki, kamery, napędy, oświetlenie. Ważne, aby wszystko to było dobrze przemyślane oraz zaplanowane pod kątem twoich potrzeb i oczekiwań. Gdy już będziesz miał dom inteligentny musisz tylko zaprogramować poszczególne urządzenia, aby móc wreszcie sterować nimi za pomocą smartwatch’a, smartfona czy tabletu.

Sieć czujników

Znamy je głównie dzięki temu, że stanowią podstawę każdego systemu alarmowego. Czujki ruchu, czujki otwarcia, kamery mają wyłapać obecność złodzieja i dać impuls do uruchomienia procedury alarmowej. Mogą też śledzić poczynania domowników. Czujki ruchu będą zatem włączały światło, gdy wejdziesz do danego pomieszczenia i wyłączały natychmiast po jego opuszczeniu. Czujniki temperatury zareagują, kiedy się ochłodzi i sprawią, że kocioł zacznie bardziej grzać. Jeśli zbytnio się ociepli, wówczas zasłonią się żaluzje i włączy klimatyzacja. Czujniki nasłonecznienia automatycznie uruchomią oświetlenie na posesji, gdy tylko zajdzie słońce. Czujniki deszczu z kolei zareagują, jeśli zacznie padać, dzięki czemu okna dachowe zamkną się automatycznie i nie dojdzie do zalania poddasza.

Centrala

Czujniki nic by same nie zdziałały, gdyby nie centrala. To do niej trafiają wszelkie sygnały płynące z systemu. Centrala zarządza również siłownikami poruszającymi okna, bramy lub osłony okienne; włącznikami uruchamiającymi urządzenia elektryczne i elektroniczne; regulatorami – zwiększającymi lub zmniejszającymi temperaturę oraz oświetleniem. Centrala obsługuje również „scenariusze”, które zaprogramowałeś. Produkt ma zazwyczaj postać niewielkiego pudełka, gabarytami zbliżonego do dekodera TV.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: SOMFY

Centralka sterująca systemem bezpieczeństwa

Sterowanie z dowolnego miejsca

Systemy sterowania nie miałyby żadnego sensu, gdyby każdy= ze sprzętów trzeba było obsługiwać osobno. Do ich sterowania nie musimy kupować osobnych paneli, wystarczy nam smartfon, tablet lub komputer. Dzięki zainstalowanej aplikacji, masz możliwość zarządzania domem z dowolnego miejsca na świecie.

Programy do realizacji

Zaletą systemu jest możliwość stworzenia własnego scenariusza, co dajcie ci znaczne uproszczenie, dzięki któremu nie musisz za każdym razem wszystkiego po kolei ustawiać. Program „Wakacje” będzie symulował twoją obecność, podczas gdy ty będziesz odpoczywać poza domem, a program „Praca” wyłączy ogrzewanie i oświetlenie dokładnie na taki czas, jaki spędzasz w dni powszednie w swojej pracy. Oczywiście możesz także wymyślić jakiś wyjątkowy, własny program.

Autor: SOMFY

Inteligentny dom w świetle statystyk

WARTO WIEDZIEĆ

System TaHoma – scenariusz dla twojego domu

Aby uprościć sterowanie poszczególnymi urządzeniami domowymi warto zainstalować w sprawdzony, gotowy system. Będzie on obejmował wszelkie potrzebne komponenty, czyniące Twój dom w pełni inteligentnym. Co więcej, zamiast korzystać z kilku pilotów i przełączników będziesz mógł wszystko obsłużyć smartwatch’em, smart fonem czy tabletem. System TaHoma® Premium daje Ci pełną dowolność w programowaniu funkcji domowych urządzeń. Uzależnisz to od swojego indywidualnego trybu życia, liczby mieszkańców, częstotliwości przebywania w domu. Ty będziesz tu scenarzystą, a resztą zajmie się elektronika. Przykładem niech będzie sytuacja, kiedy wyjeżdżasz na wakacje. System TaHoma® Premium będzie wtedy symulował Twoją obecność, czym wprowadzi ewentualnych złodziei w zupełną konsternację. W zaprogramowanym cyklu będą się bowiem unosiły i opuszczały rolety, zacznie się też włączać i wyłączać oświetlenie. Dzień powszedni również będzie należał do systemu TaHoma® Premium, który wyręczy Cię w takich czynnościach, jak: regulowanie poziomu temperatury w domu; obsługa bramy garażowej, okien oraz osłon okiennych; obsługa oświetlenia terenu wokół budynku. Jedynym sprzętem, z którym będziesz miał kontakt jest banalnie prosty w obsłudze interfejs, czyli kamerdyner XXI wieku – zawsze pod ręką, zawsze gotowy by spełnić Twoje polecenia. Jemu powierzasz kontrolę nad jednym lub kilkoma scenariuszami. Przykładem niech będzie program „Wyjście”. Po jego uruchomieniu wyłączy się w domu ogrzewanie, zamknięte zostaną okna i zaciągnięte rolety. Ani jedna żarówka nie będzie się świeciła bez potrzeby. Scenariusze możesz też dopasować do pory dnia („Dzień w pracy”) lub pory tygodnia („Weekend”). Ciekawostką jest możliwość wprowadzenia scenariuszy warunkowych. Wtedy na przykład, gdy nagle na zewnątrz zrobi się upalnie, system zasłoni okna, aby pomieszczenia się nie przegrzewały. Umożliwia to zgranie systemu z różnymi czujnikami – na przykład czujnikiem temperatury, wiatru lub deszczu.

TaHoma® Premium komunikuje się drogą radiową ze wszystkimi urządzeniami io-homecontrol® zainstalowanymi w Twoim domu i jego otoczeniu. Centrala połączona jest do routera internetowego i nawiązuje kontakt z bezpiecznym serwerem, do którego masz w każdej chwili dostęp. Wystarczy, że Twój smartfon, tablet, czy komputer jest podłączony do Internetu, abyś mógł sprawdzić co dzieje się w twoim domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak komunikują się urządzenia

Sygnały sterujące urządzeniami inteligentnego domu mogą być przekazywane oddzielnym systemem kabli, albo wykorzystywać w tym celu istniejącą linię zasilającą. Coraz częściej jednak wybierana jest komunikacja bezprzewodowa, możliwa dzięki falom radiowym lub sieci wi-fi.

Przeczytaj dodatkowo:
Instalacje w domu inteligentnym: zalety systemów...

Zastosowanie systemów bezprzewodowych w instalacjach sprawiło, że inteligentne instalacje nie budzą już w nas...

Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego...

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym. Jego zadanie...

Czy opłaca się mieć inteligentny dom? Sprawdź,...

Planując inwestycję w inteligentne instalacje, zastanawiasz się, ile będą one kosztowały. Jednocześnie...

Dom inteligentny na dwa sposoby - system BA i BMS

System BA oznacza komfort i bezpieczeństwo, czyli automatykę budynku. Z kolei BMS to zintegrowany system...

Koszty eksploatacji budynku z inteligentną...

Koszty eksploatacji zależą przede wszystkim od klasy systemu domu inteligentnego. Im mniej zaawansowany, tym...