Inteligentny dom. Które budynki zasługują na taką nazwę?

2012-09-13 13:15

Co powinno wyrożniać dom inteligentny? Powinny być zainstalowane w nim elementy infrastruktury technicznej połączone w jeden zautomatyzowany system, który będzie można nadzorować i którym da się zarządzać. Dzięki temu dom stanie się bardziej bezpieczny, komfortowy i tańszy w eksploatacji od tradycyjnego.

Dom inteligentny
Autor: Andrzej Szandomirski

Czym dom inteligentny różni się od innych?

Określenie „dom inteligentny” zakłada zastosowanie w nim systemów wykazujących cechy sztucznej inteligencji, a więc kojarzenia, podejmowania decyzji, uczenia się czy przewidywania. Współczesne budynki mają coraz więcej zautomatyzowanych systemów, które zaczynają działać niezależnie. Wykonują różne programy, często skoordynowane, co może dawać wrażenie, że dom podejmuje własne niezależne decyzje. W praktyce jednak najbardziej zaawansowane systemy automatyki realizują jedynie programy ustalone wcześniej przez człowieka, czyli postępują zgodnie z zasadami przewidzianymi przez niego dla określonych sytuacji. Mogą to być proste działania będące reakcją na określoną sytuację, na przykład „zacznij chłodzić, gdy zrobi się ciepło”, albo rozbudowane działania dynamiczne. Możemy więc mówić o inteligentych instalacjach, jako fragmentach wykorzystujących już pewne cechy sztucznej inteligencji do sterowania automatyką budynku, określane w tym artykule jako BMS (Building Management System). Idea inteligentnego budynku (IB – Intelligent Building) odnosi się do uczestniczenia budynków w zrównoważonym rozwoju. Naukowcy mówią o konieczności wprowadzania zaawansowanych systemów sterowania w celu jak najefektowniejszego pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej. Inteligencja czy automatyka ma służyć czterem podstawowym celom:

  • poprawianiu ekonomiki użytkowania budynku;
  • zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników;
  • polepszeniu komfortu użytkowników;
  • poprawie oddziaływania budynku na środowisko naturalne (lub niepogarszaniu go).

Instalacje, którymi można sterować

W ramach inteligentnego budynku można stworzyć wspólny system zarządzania dla wielu instalacji, w tym między innymi:

  • dostarczających ciepło (kotła, kominka, pompy ciepła, kolektorów słonecznych, wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją);
  • wspomagających zasilanie w energię elektryczną (baterii słonecznych, wiatrowego generatora prądu);
  • systemu alarmowego; 
  • systemów komfortu (sterowania oświetleniem i żaluzjami zewnętrznymi, urządzeniami domowymi, nawadnianiem ogrodu) itp.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.