| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Inteligentne instalacje. Wykorzystaj je do poprawy bezpieczeństwa w swoim domu!

Inteligentne instalacje. Wykorzystaj je do poprawy bezpieczeństwa w swoim domu!

System alarmowy to podstawowy sposób zabezpieczenia twojego domu i dobytku przed nieproszonym gościem. Wyjący alarm zazwyczaj wystarczy by odstraszyć złodzieja. Po co więc inteligentne instalacje? Otóż, zintegrowane zarządzanie przyda się w sytuacji, gdy podczas twojej nieobecności pęknie rura, rozszczelni się instalacja gazowa, czy dojdzie do przegrzania instalacji c.o.

Alarm odstraszy włamywacza, ale nie uchroni domu przed zalaniem

W celu ochrony przed intruzami, którzy mogliby coś zniszczyć lub ukraść, w domu powinien działać system alarmowy. Jego działanie polega zwykle na uruchomieniu głośnej syreny i migającego światła, co bardzo często wystarcza, aby wystraszyć włamywacza i spowodować, że zrezygnuje on z napadu i kradzieży.

Centrala alarmowa współpracująca z tak zwanym dialerem podłączonym do linii telefonicznej może informować o włączeniu alarmu, łącząc się z zapisanymi w jej pamięci numerami telefonów. Jeśli alarm zostanie włączony do systemu monitoringu, sygnał z centrali alarmowej będzie przekazywany do dyspozytora, który decyduje o podjęciu interwencji przez załogę agencji.

Są jednak również inne aspekty bezpieczeństwa domu. Możemy mówić o bezpieczeństwie domowników w sytuacji zalania, wycieku gazu czy podobnych. System inteligentnego domu BMS zarządzający budynkiem oprócz poinformowania użytkowników o zaistniałym zdarzeniu (na przykład o zalaniu) będzie w stanie w takiej sytuacji automatycznie zamknąć główny zawór dopływu wody do budynku i powstrzymać proces bez udziału człowieka. Podobnie może być w przypadku wszelkich innych stanów zagrożenia życia czy zdrowia domowników.
Natomiast BMS powiadomi i rozwiąże problem, a nie jedynie powiadomi, a rozwiązanie pozostawi domownikom, których akurat może nie być w domu.

Jak inteligentne instalacje zabezpieczają dom?

Oprócz stanów krytycznych, opisanych już powyżej, istnieją jeszcze inne, na przykład przegrzanie kominka czy paneli solarnych, które wprawdzie nie powodują wprost zagrożenia życia i nie muszą prowadzić do dużych zniszczeń, jednak mogą być powodem awarii, na przykład zniszczenia (stagnacji) płynu solarnego czy wyrzucenia wody z obwodu grzewczego kominka z płaszczem wodnym.

Inteligentna instalacja przez podłączone aktory, takie jak pompy awaryjne czy obwody zrzutu ciepła (na przykład do basenu), doprowadzi do rozwiązania problemu i niezależnie poinformuje o tym domowników.

Niektóre BMS mają systemy analizy zużycia mediów. Taki system, poza codziennym zliczaniem zużycia wody, prądu czy gazu, może służyć również do podwyższenia bezpieczeństwa budynku. Może analizować stan włączenia żelazka (konkretnie pobór prądu w wydzielonych gniazdach) i w razie gdyby domownicy wyszli z domu, pozostawiając je włączone, poinformować ich o tym, ale również odłączyć wybrane gniazdo (to, do którego zostało włączone feralne żelazko).

Zatem zanim rozgrzane żelazko wznieci pożar i wywoła alarm pożarowy w systemie alarmowym, BMS może szybko i sprawnie rozwiązać problem za człowieka.

BMS jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo jeszcze w co najmniej jednym aspekcie. Jeżeli będzie miał swój lokalny system zasilania gwarantowanego (zapewniającego odbiornikom ciągłość pracy), którego zasoby można różnie wykorzystać w zależności od sytuacji, może (i w wielu projektach to właśnie robi) służyć jako źródło energii na przykład do oświetlenia awaryjnego czy mechanizmów otwierania żaluzji lub bramy wjazdowej. Co więcej, może także uratować zawartość lodówek i zamrażarek, włączając je w odpowiednim momencie do swojego zasilania.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

System inteligentnego domu. Jak funkcjonuje...

System inteligentnego domu staje się wyznacznikiem nowoczesności i prestiżu. Inteligentny budynek przejmuje...

System inteligentnych instalacji pokieruje twoim...

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie...

System domu inteligentnego najlepiej zaplanować...

Inteligentne instalacje są coraz częściej przedmiotem zainteresowania inwestorów planujących, a nawet...