| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Instalacje w domu inteligentnym: zalety systemów bezprzewodowych

Instalacje w domu inteligentnym: zalety systemów bezprzewodowych

Zastosowanie systemów bezprzewodowych w instalacjach sprawiło, że inteligentne instalacje nie budzą już w nas niechęci na myśl o konieczności okablowania całego domu. Jakie są zalety inteligentnych instalacji pracujących bezprzewodowo? Czy oferują one takie same możliwości jak standardowe systemy?

Nowoczesne technologie sprawiły, że dom inteligentny nie wymaga już tak skomplikowanego okablowania. Decydując się na systemy bezprzewodowe, możemy wykonać inteligentną instalację praktycznie w dowolnym momencie, bez konieczności przeprowadzania uciążliwych prac remontowych.

Systemy bezprzewodowe - czy tylko w nowym domu?

Wykonanie inteligentnych instalacji najczęściej kojarzy się z prowadzeniem w domu kilometrów przewodów. Montaż takiego systemu trzeba też odpowiednio wcześniej zaplanować, gdyż wymaga on dostosowania infrastruktury domu zgodnie z projektem inteligentnych instalacji. Nie oznacza to jednak, że bez poprowadzenia w odpowiednim momencie przewodów komunikacyjnych nie może powstać dom inteligentny. Na rynku znajdziemy wiele sprawdzonych systemów bezprzewodowych.

Do ich działania wystarczą standardowa instalacja elektryczna oraz odpowiednie urządzenia systemowe. Ich komunikacja odbywa się zwykle drogą radiową, co eliminuje potrzebę montowania specjalnego przewodu. Z tego względu takie systemy są szczególnie polecane w domach z już istniejącą tradycyjną instalacją elektryczną. Prosty montaż urządzeń sterujących (zwykle wymaga on zainstalowania specjalnych odbiorników w istniejących puszkach elektrycznych) i sposób ich programowania pozwala na łatwą rozbudowę systemu bez konieczności kucia ścian. Dzięki temu systemy bezprzewodowe coraz chętniej są wybierane również do nowo powstających domów.

WAŻNE

Bezpieczne systemy bezprzewodowe

  • Urządzenia automatyki domowej komunikujące się ze sobą drogą radiową wykorzystują zwykle częstotliwość 868,3 Mz. Pasmo to nie jest wykorzystywane przez inne domowe urządzenia, nie ma więc obawy, że będą one zakłócać pracę inteligentnej instalacji.
  • Nikt z zewnątrz nie będzie w stanie sterować pracą takiej instalacji, m.in. ze względu na zabezpieczenie jej hasłem znanym tylko inwestorowi.
  • Nowoczesne urządzenia bezprzewodowe komunikujące się ze sobą drogą radiową mają określony zasięg działania. Zwykle wynosi on do 50 m, co w domach jednorodzinnych jest zupełnie wystarczające. Trzeba jednak wiedzieć, że barierą dla fal radiowych mogą być różne przegrody. Szacuje się, że przez mur z cegieł przechodzi 60-90% fal, przez lekkie ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych na drewnianym stelażu – 80-95%, przez beton z prętami zbrojeniowymi – 20-60%, natomiast przez szkło – od 70 do 90%. Aby zapobiec osłabieniu sygnału, większość urządzeń systemowych zasilanych napięciem sieciowym wyposażonych jest w opcję routingu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy systemy bezprzewodowe można rozbudowywać bezproblemowo?

Niewątpliwą zaletą instalacji bezprzewodowych jest ich bezproblemowa rozbudowa. Na rynku można znaleźć wiele bezprzewodowych urządzeń różnych producentów inteligentnych systemów, które mogą ze sobą współpracować. Poszerzenie systemu o kolejną funkcję wymaga jedynie zakupu odpowiedniego urządzenia i wykrycia go w systemie. Tak prosty sposób rozbudowy sprawia, że inwestycję, jaką jest budowa złożonego systemu automatyki domowej, można bez obawy rozłożyć w czasie.

Co wchodzi w skład systemów bezprzewodowych?

Oprócz specjalnych odbiorników bezprzewodowe instalacje zarządzania domem wykorzystują również standardowe sensory (nadajniki), czyli czujki ruchu, temperatury, dymu, zalania itp. Pełnią one funkcję zmysłów domu. Komunikacja między nadajnikami a odbiornikami może się odbywać bezpośrednio lub przez centralę (w zależności od systemu). Takim systemem steruje się – tak jak w przypadku systemów przewodowych – za pomocą pilota, tabletu czy smartfona.

Ile kosztuje system bezprzewodowy?

Wbrew opinii, że nowoczesność sporo kosztuje, zastosowanie technologii bezprzewodowych spowodowało, że inteligentne instalacje stały się bardziej przystępne cenowo, chociażby ze względu na wyeliminowanie kosztów związanych z projektem takich systemów oraz okablowaniem domu. Oczywiście koszt wykonania instalacji waha się w zależności od wielkości obiektu, jednak w większości przypadków nie przekracza 100 zł za m².

Instalacje inteligentne, czyli zintegrowane. Instalacje w domu inteligentnym

Inteligentne instalacje w domu to instalacje zintegrowane. Zdalne zarządzanie ich pracą to nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego...

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym. Jego zadanie...

Automatyka domowa - zintegrowane zarządzanie...

Urządzenia i instalacje w inteligentnym domu są ze sobą połączone w zintegrowany system zarządzania, który po...

Automatyka domowa. Sprawdzamy, jak działają...

Systemy automatyki domowej dostępne na naszym rynku oferują rozwiązania od najprostszych, do bardzo...

Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

System domu inteligentnego najlepiej zaplanować...

Inteligentne instalacje są coraz częściej przedmiotem zainteresowania inwestorów planujących, a nawet...