Instalacje pod ręką

2009-10-12 2:00
Instalacje pod ręką
Autor: Andrzej Szandomirski Instalacje pod ręką

Nasz dom jest cały uzbrojony i okablowany - programatory, domofony, internet, tv... Gdzie je umieścić, aby mieć do nich szybki i łatwy dostęp nie psując estetyki wnętrza.

Automatyka.Nowoczesny system centralnego ogrzewania nie może się obyć bez automatyki. Trzeba wybrać miejsce na regulator (i/lub jego czujnik temperatury). Musi być do niego wygodny dostęp, aby zmiana ustawienia nie wymagała od nas wędrówki w odległy zakamarek domu. Natomiast czujnik powinien się znajdować w tak zwanym pomieszczeniu reprezentatywnym, ponieważ jego wskazania decydują o zmianie temperatury zasilania całej instalacji c.o. Aby mieć gwarancję, że wszystkie pomieszczenia w domu będą należycie ogrzewane, na reprezentatywne powinno się wybrać najchłodniejsze z ogrzewanych pomieszczeń w domu. Wybór najczęściej pada na pokój dzienny. W zasadzie jednak możemy umieścić czujnik w dowolnym, na przykład w sypialni lub pokoju dziecka. Ważne, aby nie był narażony na działanie czynników, które mogłyby zakłócić jego wskazania: przeciąg, intensywne nasłonecznienie lub oświetlenie, ciepło od kominka, kuchenki itp.
Większość czujników musi być połączona przewodami elektrycznymi z kotłem (czujniki niektórych kotłów mogą się kontaktować z nimi drogą radiową), dlatego przeniesienie czujnika po wykończeniu domu może być kłopotliwe i wymagać kucia bruzdy w ścianie oraz wiercenia otworów w stropie.

Instalacja alarmowa. Mało kto odważy się dzisiaj pozbawić własny dom zabezpieczenia w postaci najprostszej choćby instalacji alarmowej. Jako przyszli użytkownicy powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce montażu elementów sterujących pracą systemu alarmowego (o rozmieszczeniu czujek decyduje architektura domu i sposób jego zabezpieczenia, wiec nie mamy na to wielkiego wpływu).
System uzbrajamy, wychodząc z domu, zatem zgodnie z logiką jeden z manipulatorów powinno się umieścić w holu, w pobliżu drzwi wejściowych do domu. Drugi przyda się w garażu. Najwygodniej będzie z niego korzystać, jeśli zostanie umieszczony na ścianie po stronie kierowcy. Będzie można wsiąść do samochodu, opuścić szybę, uzbroić alarm i spokojnie wyjechać z garażu, zanim system zacznie działać. Co najmniej jeden manipulator przydałby się również w pobliżu sypialni dorosłych domowników. Pozwoli on wygodnie uzbrajać system na noc i wyłączać go rano po przebudzeniu lub gdy niespodziewanie uruchomi się w nocy (oby fałszywie).

Instalacja TV. Zastanówmy się, gdzie najbardziej lubimy oglądać telewizję: w salonie, w sypialni czy może w kuchni? Pewnie okaże się, że wszędzie. Jeśli tak, zaplanujmy gniazda w tych pomieszczeniach. Nawet jeżeli nie będą potrzebne od razu, w przyszłości będziemy mogli ustawić i podłączyć telewizor tam, gdzie zechcemy. Bardziej wymagający kinomani mogą też od razu zaplanować i wykonać okablowanie do kina domowego.

Dobra instalacja kablowa powinna być zrobiona na wyrost i uwzględniać wejścia i wyjścia sygnału urządzeń, które być może zostaną zainstalowane w przyszłości, nawet za kilkanaście lat. Kable najlepiej wciągnąć do rurek instalacyjnych ułożonych wcześniej w podłodze lub ścianie albo do przypodłogowych listew lub kanałów. Nie powinno się ich prowadzić w tym samym korytku co kable elektryczne, ponieważ może to powodować zakłócenia fonii lub wizji.

Sieć komputerowa (Internet). Możemy się zdecydować na bezprzewodową, jednak jeśli wiemy, gdzie zostanie ustawiony komputer (lub komputery), to warto od razu w pobliżu zainstalować gniazdo telefoniczne i domowej sieci komputerowej. Sieć przewodowa będzie tańsza i bardziej niezawodna. Zdarza się bowiem, że w niektórych miejscach w domu sygnał przekazywany w systemie bezprzewodowym jest bardzo słaby albo połączenie jest zupełnie niemożliwe.

Telefon. W dobie telefonów bezprzewodowych rozmieszczenie gniazd telefonicznych wydaje się mało istotne. Warto jednak zaplanować przynajmniej, gdzie zostanie zamontowany aparat baza obsługujący kilka dodatkowych słuchawek, sekretarkę automatyczną, ewentualnie faks. Układając przewody telefoniczne, najlepiej od razu wyprowadzić je poza budynek. W domu w stanie surowym będzie to dużo łatwiejsze niż w wykończonym.

Domofon. Planując instalację domofonu, trzeba w zasadzie wybrać tylko miejsce montażu panelu wewnętrznego. Czy będzie przy drzwiach wejściowych, w holu, kuchni czy przy oknie z widokiem na bramę i furtkę? Instalacja domofonu – w zależności od systemu dwu- lub wielożyłowa – może być ułożona w rurkach pod tynkiem lub na wierzchu ściany. Dobrze jest użyć kabla o większej liczbie żył, niż zaleca producent urządzenia (przydadzą się w razie uszkodzenia którejś z żył roboczych).
Ponieważ domofon (wideodomofon) nie ma własnego źródła zasilania, można zastosować rezerwowe (na przykład UPS), które umożliwi jego pracę w razie zaniku napięcia w instalacji. UPS będzie można wykorzystać także do zasilania innych ważnych odbiorników w domu, na przykład komputera lub lodówki. Jeśli wybierzemy domofon (wideodomofon) bezprzewodowy, unikniemy konieczności prowadzenia kabla. Musimy się jednak liczyć z tym, że łączność radiowa pomiędzy panelami zewnętrznym i wewnętrznym jest bardziej podatna na zakłócenia niż połączenie kablowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają