| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Czy instalacja odgromowa zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna

Czy instalacja odgromowa zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna

Antena zainstalowana na dachu wymaga ochrony odgromowej. Jest bowiem bardzo czuła na bezpośrednie uderzenie pioruna. Instalacja odgromowa powinna więc obejmować swoim zasięgiem wszystkie anteny znajdujące się na dachu i na masztach antenowych. Zobacz, jak wykonać piorunochron, który będzie chronił instalację elektryczną przed uszkodzeniami, a mieszkańców przed porażeniem.

Jak piorunochron chroni antenę przed uszkodzeniem

W razie uderzenia w antenę prąd pioruna spływa do ziemi po kablu antenowym i może spowodować znaczne szkody wewnątrz budynku, a także być przyczyną porażenia przebywających w nim osób. W miarę skuteczną ochronę odgromową anteny talerzowej umieszczonej bezpośrednio na płaszczyźnie płaskiego dachu może zapewnić rozpięta nad nią siatka poziomych wysokich zwodów.

Wiele anten telewizyjnych i radiowych umieszcza się na metalowych masztach wystających ponad dach. Zabezpieczenie anteny na wypadek uderzenia piorunaTakże one powinny się znaleźć w strefie ochronnej wytworzonej przez piorunochron. Zabezpieczenie można uzyskać, przedłużając maszt przez zamocowany do niego odpowiedniej długości metalowy pręt. Wraz z masztem utworzy on wysoki zwód pionowy.

Drugim możliwym rozwiązaniem jest zamocowanie obok anteny i jej masztu odrębnego wyższego zwodu pionowego w postaci metalowego pręta. Należy tak dobrać wysokość zwodu, aby cała antena znalazła się w strefie ochronnej wytworzonej przez zwód. Aby ograniczyć możliwość powstawania przeskoków iskrowych, maszt anteny oraz metalowy ekran kabla telewizyjnego trzeba połączyć z najbliższym zwodem instalacji odgromowej na dachu budynku lub gdy nie ma takiej instalacji – z uziomem.

Ochronniki zabezpieczą instalację elektryczną

W ramach połączeń wyrównawczych należy także koniecznie połączyć metalowy ekran kabla antenowego z główną szyną wyrównawczą. Wiele budynków ma połączenia wyrównawcze, ponieważ powinny być one elementem prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zainstalować ochronniki oraz ewentualnie zrobić brakujące połączenia, na przykład wspomniane połączenia kabla antenowego.

Modernizacja instalacji elektrycznej. A może inteligentna instalacja?

Wymieniając instalację elektryczną, można „przerobić ją” na inteligentną.­ W takim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy opłaca się mieć inteligentny dom? Sprawdź,...

Planując inwestycję w inteligentne instalacje, zastanawiasz się, ile będą one kosztowały. Jednocześnie...

Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

System domu inteligentnego, czyli co powinny...

Jakie są systemy inteligentne i czym się od siebie różnią? Jakie elementy systemu warto zastosować w domu...

Inteligentne sterowanie domem. SMARTHOME24.pl –...

Sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi jest możliwe dzięki prostym i...