| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Czy instalacja odgromowa zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna

Czy instalacja odgromowa zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna

Antena zainstalowana na dachu wymaga ochrony odgromowej. Jest bowiem bardzo czuła na bezpośrednie uderzenie pioruna. Instalacja odgromowa powinna więc obejmować swoim zasięgiem wszystkie anteny znajdujące się na dachu i na masztach antenowych. Zobacz, jak wykonać piorunochron, który będzie chronił instalację elektryczną przed uszkodzeniami, a mieszkańców przed porażeniem.

Jak piorunochron chroni antenę przed uszkodzeniem

W razie uderzenia w antenę prąd pioruna spływa do ziemi po kablu antenowym i może spowodować znaczne szkody wewnątrz budynku, a także być przyczyną porażenia przebywających w nim osób. W miarę skuteczną ochronę odgromową anteny talerzowej umieszczonej bezpośrednio na płaszczyźnie płaskiego dachu może zapewnić rozpięta nad nią siatka poziomych wysokich zwodów.

Wiele anten telewizyjnych i radiowych umieszcza się na metalowych masztach wystających ponad dach. Zabezpieczenie anteny na wypadek uderzenia piorunaTakże one powinny się znaleźć w strefie ochronnej wytworzonej przez piorunochron. Zabezpieczenie można uzyskać, przedłużając maszt przez zamocowany do niego odpowiedniej długości metalowy pręt. Wraz z masztem utworzy on wysoki zwód pionowy.

Drugim możliwym rozwiązaniem jest zamocowanie obok anteny i jej masztu odrębnego wyższego zwodu pionowego w postaci metalowego pręta. Należy tak dobrać wysokość zwodu, aby cała antena znalazła się w strefie ochronnej wytworzonej przez zwód. Aby ograniczyć możliwość powstawania przeskoków iskrowych, maszt anteny oraz metalowy ekran kabla telewizyjnego trzeba połączyć z najbliższym zwodem instalacji odgromowej na dachu budynku lub gdy nie ma takiej instalacji – z uziomem.

Ochronniki zabezpieczą instalację elektryczną

W ramach połączeń wyrównawczych należy także koniecznie połączyć metalowy ekran kabla antenowego z główną szyną wyrównawczą. Wiele budynków ma połączenia wyrównawcze, ponieważ powinny być one elementem prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zainstalować ochronniki oraz ewentualnie zrobić brakujące połączenia, na przykład wspomniane połączenia kabla antenowego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego...

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym. Jego zadanie...

System domu inteligentnego najlepiej zaplanować...

Inteligentne instalacje są coraz częściej przedmiotem zainteresowania inwestorów planujących, a nawet...

Proste sterowanie domem: oświetlenie, ogrzewanie,...

Sterowanie domem będzie znacznie prostsze i o wiele bardziej komfortowe, jeżeli zintegruje się zarządzanie...

System inteligentnych instalacji pokieruje twoim...

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie...

Koszty eksploatacji budynku z inteligentną...

Koszty eksploatacji zależą przede wszystkim od klasy systemu domu inteligentnego. Im mniej zaawansowany, tym...

Inteligentne instalacje. Wykorzystaj je do...

System alarmowy to podstawowy sposób zabezpieczenia twojego domu i dobytku przed nieproszonym gościem. Wyjący...