| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Czy instalacja odgromowa zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna

Czy instalacja odgromowa zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna

Antena zainstalowana na dachu wymaga ochrony odgromowej. Jest bowiem bardzo czuła na bezpośrednie uderzenie pioruna. Instalacja odgromowa powinna więc obejmować swoim zasięgiem wszystkie anteny znajdujące się na dachu i na masztach antenowych. Zobacz, jak wykonać piorunochron, który będzie chronił instalację elektryczną przed uszkodzeniami, a mieszkańców przed porażeniem.

Jak piorunochron chroni antenę przed uszkodzeniem

W razie uderzenia w antenę prąd pioruna spływa do ziemi po kablu antenowym i może spowodować znaczne szkody wewnątrz budynku, a także być przyczyną porażenia przebywających w nim osób. W miarę skuteczną ochronę odgromową anteny talerzowej umieszczonej bezpośrednio na płaszczyźnie płaskiego dachu może zapewnić rozpięta nad nią siatka poziomych wysokich zwodów.

Wiele anten telewizyjnych i radiowych umieszcza się na metalowych masztach wystających ponad dach. Zabezpieczenie anteny na wypadek uderzenia piorunaTakże one powinny się znaleźć w strefie ochronnej wytworzonej przez piorunochron. Zabezpieczenie można uzyskać, przedłużając maszt przez zamocowany do niego odpowiedniej długości metalowy pręt. Wraz z masztem utworzy on wysoki zwód pionowy.

Drugim możliwym rozwiązaniem jest zamocowanie obok anteny i jej masztu odrębnego wyższego zwodu pionowego w postaci metalowego pręta. Należy tak dobrać wysokość zwodu, aby cała antena znalazła się w strefie ochronnej wytworzonej przez zwód. Aby ograniczyć możliwość powstawania przeskoków iskrowych, maszt anteny oraz metalowy ekran kabla telewizyjnego trzeba połączyć z najbliższym zwodem instalacji odgromowej na dachu budynku lub gdy nie ma takiej instalacji – z uziomem.

Ochronniki zabezpieczą instalację elektryczną

W ramach połączeń wyrównawczych należy także koniecznie połączyć metalowy ekran kabla antenowego z główną szyną wyrównawczą. Wiele budynków ma połączenia wyrównawcze, ponieważ powinny być one elementem prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zainstalować ochronniki oraz ewentualnie zrobić brakujące połączenia, na przykład wspomniane połączenia kabla antenowego.

Modernizacja instalacji elektrycznej. A może inteligentna instalacja?

Wymieniając instalację elektryczną, można „przerobić ją” na inteligentną.­ W takim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zdalne sterowanie bramą i drzwiami za pomocą...

Sterowanie bramą i drzwiami z dowolnego miejsca na świecie? Tak, to możliwe! Dzięki specjalnej bramce oraz...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Radio podtynkowe. Słuchaj muzyki i wiadomości w...

Małe, eleganckie oraz funkcjonalne radio podtynkowe to bardzo praktyczny zamiennik typowego, przenośnego...

Innowacyjny osprzęt elektroinstalacyjny Berker by...

Trzy niepowtarzalne serie łączników wyróżniają się okrągłym, harmonijnym kształtem...

Sposoby sterowania ogrzewaniem. Jak usprawnić...

Gdy brakuje urządzeń regulujących zasilanie instalacji grzewczej, znacznie obniża się komfort użytkowania...

Pięciorzędowa rozdzielnica podtynkowa –...

Rozdzielnica elektryczna w konfiguracji 5-rzędowej z 60 miejscami na aparaty modułowe. Osprzęt...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.