| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Instalacja antenowa

Instalacja antenowa

Od współczesnych instalacji antenowych wymaga się, aby były niezawodne, funkcjonalne i elastyczne.

Raz zaprojektowany i wykonany szkielet instalacji antenowej powinien być uniwersalny przez wiele lat i umożliwiać podłączanie do niego coraz to nowocześniejszych urządzeń bez zasadniczej ingerencji w jego strukturę. Instalacja powinna umożliwiać podłączenie sygnałów telewizji naziemnej, satelitarnej, i kablowej, a w razie potrzeby również innych sygnałów wizji jak np. sygnał z kamer telewizji dozorowej. Ważne jest, aby stosować materiały wysokiej jakości o sprawdzonych parametrach.

Nowoczesna instalacja

 • Anteny. Do odbioru sygnałów naziemnych wykorzystywane są anteny na zakres: UKF-FM (radio), VHF (z reguły program I TVP) i UHF.
  • W przypadku anten radiowych warto zwrócić uwagę na możliwość odbioru sygnałów w polaryzacji poziomej i pionowej.
  • Wśród anten telewizyjnych najlepsze efekty odbioru uzyskuje się za pomocą anten typu Yagi.
  • W przypadku instalacji anten satelitarnych zaleca się wybór anten z mocowaniem typu „azymut-elewacja", które pozwalają na dobry odbiór programów z jednego satelity. Inna możliwość to zastosowanie dwóch konwerterów, tzw. „zezujących”, które zapewniają odbiór programów z dwóch satelitów. Generalnie, najbardziej zadowalające efekty dają czasze o średnicy 90 cm (z wyjątkiem wschodniej części Polski).
 • Przewody w instalacji antenowej. Do budowy instalacji antenowych w domach jednorodzinnych należy stosować kable 75 Ohm dobrej klasy. Gwarantują one niskie tłumienie sygnału do częstotliwości 2400 MHz, wysokie ekranowanie, stabilność parametrów oraz długą żywotność. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy kabel znajduje się pod tynkiem. Do każdego z gniazdek koniecznie należy doprowadzić po jednym przewodzie (tzw. struktura gwiaździsta).
 • Zwrotnica. Dokonuje sumowania sygnałów z anten naziemnych, tak aby było możliwe transmitowanie sygnału jednym kablem.
 • Wzmacniacz antenowy. Zapewnia dobrą jakość przesyłanego sygnału; szczególnie niezbędny przy dużych dystansach.
 • Multiswitch. Pozwala na odbiór programów satelitarnych na kilku tunerach przy pomocy jednej anteny satelitarnej; współpracuje z konwerterem typu Quatro.
 • Gniazdka satelitarne. Wyodrębniają poszczególne sygnały dostarczone z instalacji. Najkorzystniej, aby miały przynajmniej trzy przyłącza: do tunera radiowego, do odbiornika telewizji naziemnej i do tunera telewizji satelitarnej.
 • Modulator. Ma za zadanie dopasowanie sygnałów z innych źródeł wizji (np. kamery CCTV, wideodomofonu). Dzięki niemu odbiór sygnału jest możliwy na odbiorniku telewizyjnym.
 • Kamera CCTV. Umożliwia podgląd otoczenia budynku w celu zwiększenia bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Dzięki zastosowaniu modulatorów możliwe jest przesłanie sygnału wizji z kamery dozorowej poprzez instalację antenową do standardowego odbiornika telewizyjnego. Podłączając kamerę do rejestratora możemy nagrywać obraz (około 2- tygodniowy zapis).
Autor: Dipol

Przykładowa uniwersalna instalacja antenowa

Autor: Dipol

Gwiaździstość - skrzynka TV-Sat stanowi punkt centralny z którego rozchodzą się jak ramiona gwiazdy przewody do poszczególnych pomieszczeń

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kanony wykonywania instalacji antenowych

Przygotowanie koncepcji instalacji, wykonanie okablowania. Opracowanie koncepcji instalacji antenowej może przebiegać według następującego schematu:

Ustalenia wstępne

Miejsce i sposób mocowania anten. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest mocowanie masztów antenowych za pomocą obejm kominowych.

Maszty można również mocować wykorzystując uchwyty przyścienne. Czasze anten satelitarnych mocuje się z reguły na oddzielnych masztach, choć można także zamontować ją u dołu masztu przeznaczonego dla anten telewizji naziemnej. Przewody antenowe najkorzystniej jest wprowadzić do budynku już na dachu.

Miejsce instalacji wzmacniacza. Wzmacniacz powinien znajdować się jak najbliżej anteny. Kryterium to najlepiej spełniają wzmacniacze masztowe - są one jednak narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wzmacniacze budynkowe najlepiej mocować na strychu, pamiętając jednak o konieczności zasilania ich napięciem ~220V.

Położenie gniazdek antenowych. Gniazdka antenowe wykonywane są w wersji natynkowej i podtynkowej. Dla gniazdek podtynkowych warto przewidzieć odpowiednie puszki instalacyjne.
Gniazdo antenowe natynkowe

I Etap inwestycyjny – położenie okablowania

Zasady okablowania budynku:

 • gwiaździstość – wymagania nowoczesnych instalacji spełniają wyłącznie instalacje gwiaździste, czyli takie, w których kable rozchodzą się od jednego punktu centralnego do poszczególnych pomieszczeń;
 • jakość kabla – warto stosować kable o wyższych parametrach. Są niewiele droższe, a pomogą zapobiec niepotrzebnym problemom;
 • wejście sygnału z dołu i z góry -  powinniśmy przewidzieć możliwość wejścia sygnału zarówno od strony dachu, jaki i piwnicy (telewizja kablowa). Warto położyć więc kabel łączący piwnicę ze strychem. Umożliwi on wprowadzenie sygnału telewizji kablowej;
 • przewód zwrotny - z pomieszczenia, w którym będzie znajdowała się większość urządzeń odbiorczych warto wyprowadzić przewód do skrzynki krosowej. Umożliwi to rozprowadzenie w całej instalacji np. sygnału z DVD.

II Etap inwestycyjny - instalacja urządzeń aktywnych

Po wykonaniu okablowania według powyższych zaleceń, w zależności od wymagań inwestora, można zastosować każdą konfigurację jaką dopuszcza obecna technika rozprowadzania sygnałów telewizyjnych. Warunkiem jest odpowiednie dobranie urządzeń aktywnych. Prawidłowo wykonana instalacja antenowa TV-SAT:

 • pozwala na odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym,
 • pozwala na odbiór dowolnego programu satelitarnego z tunera satelitarnego dołączonego do gniazda TV-SAT,
 • umożliwia podgląd posesji z kamer TV we wszystkich gniazdkach,
 • zaletą instalacji wykonanej z użyciem multiswitchy jest możliwość oglądania w każdym pokoju innego programu satelitarnego, jak również podłączenie dodatkowych tunerów bez instalowania anteny satelitarnej,
 • zastosowanie rejestratora cyfrowego pozwala na zapis obrazu z kamer oraz na podgląd obrazu na każdym telewizorze w instalacji.
PAMIĘTAJ

W czasie budowy lub remontu domu, należy zwrócić uwagę na doprowadzenie przewodów do wszystkich punktów, w których przewidujemy zainstalowanie gniazd.

Przeczytaj dodatkowo:
Automatyka domowa. Sprawdzamy, jak działają...

Systemy automatyki domowej dostępne na naszym rynku oferują rozwiązania od najprostszych, do bardzo...

Oszczędność energii a system domu inteligentnego....

System domu inteligentnego pozwala racjonalizować zużycie prądu i energii cieplnej. Oszczędność energii...

Komfortowy i inteligentny dom. Zainwestuj w...

Komfort w domu zapewnią między innymi nowoczesne instalacje. W śród nich system inteligentnego domu,...

Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Czy dom inteligentny może być oszczędny? Jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, zużycia...

System inteligentnego domu. Jak funkcjonuje...

System inteligentnego domu staje się wyznacznikiem nowoczesności i prestiżu. Inteligentny budynek przejmuje...