Gniazda antenowe

2009-08-18 2:00

Wydawałoby się, rzecz banalna - gniazdko antenowe. Jest ich jednak na rynku wiele i nie bez znaczenia jest jakie i gdzie zamontujemy...

Gniazda antenowe
Autor: ELDA SZCZECINEK Gniazda antenowe

Nowoczesne gniazda antenowe mają wydzielone tory (linie przesyłu): telewizyjny i radiowy. Dzięki temu do radia dociera tylko sygnał radiowy, a do telewizora – telewizyjny. Mniejsza jest więc liczba sygnałów zakłócających i lepsza jakość odbioru. Do odbioru przekazów satelitarnych należy używać gniazdek z oznaczeniem SAT. Specjalne gniazda potrzebne są również na przykład do Internetu. Muszą mieć możliwość tak zwanej transmisji zwrotnej, czyli przesyłania sygnału z odbiornika do operatora.
Gniazdek antenowych nie należy montować w bliskim sąsiedztwie elektrycznych, gdyż mimo ekranowania, jakie mają gniazdka antenowe, mogą wystąpić zakłócenia sygnału. Między jednymi a drugimi gniazdkami powinien być zachowany co najmniej 25-centymetrowy odstęp. Gniazdka antenowe produkowane są w wersji natynkowej i podtynkowej. Na gniazdka podtynkowe trzeba przewidzieć odpowiednie puszki instalacyjne. Dobrze jest zrobić nawet kilka gniazd w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu po przemeblowaniu nie trzeba będzie kuć ścian lub ciągnąć kabla antenowego na znaczną odległość po podłodze.

Pamiętaj

W dużych miastach lub osiedlach zamiast instalować antenę (anteny) często można skorzystać z podłączenia do lokalnej sieci kablowej. Sygnał telewizyjny i radiowy przesyłany jest kablami ułożonymi w ziemi od odbiornika lokalnego operatora do poszczególnych domów. Nie można wtedy wybierać z jakiego satelity otrzymuje się sygnał – o tym decyduje operator.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.