| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Dom, który jest bezpieczny, inteligentny i umie parzyć kawę? Poznaj najciekawsze możliwości domowej automatyki

Dom, który jest bezpieczny, inteligentny i umie parzyć kawę? Poznaj najciekawsze możliwości domowej automatyki

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, przestają być czymś tylko dla wybrańców. Systemy takie są coraz lepiej dostępne, przez co rośnie ich popularność. Przyszłość może zagościć i w Twoim domu już dziś. Dowiedz się, jak ułatwić sobie życie, dzięki domowej automatyce.

Firmy, zajmujące się domową automatyką, oferują całą gamę różnorodnych sterowników, siłowników i czujników. Oczywiście każdy system jest dopasowany indywidualnie i wybieramy, tylko te moduły, z których będziemy korzystać. W razie potrzeby zawsze istnieje możliwość rozbudowania instalacji o kolejne składniki.

Jakie elementy składają się na inteligentny dom?

Do najciekawszych i najpopularniejszych elementów automatyki domowej należą: czujniki ruchu i otwarcia drzwi, czujniki temperatury, gazu, dymu i zalania, sterowniki do bram, rolet i żaluzji, sterowniki oświetlenia, kamery, termostaty, rozwiązania sterujące zasilaniem w gniazdku

Te rozwiązania sprawiają, że możemy sterować praktycznie dowolnym urządzeniem w domu za pomocą tabletu lub smartfona. Wszystko bez ruszania się z kanapy. Nawet jeśli siedzimy na kanapie na drugim końcu świata. Ale moduły domowej automatyki pokazują pełnię swoich możliwości, gdy zaczynają ze sobą współpracować. Tu do gry wchodzi funkcja tworzenia własnych scenariuszy. Liczba możliwości jest nieograniczona i opiera się jedynie na naszej kreatywności.

Dom sam zadba o Twoje bezpieczeństwo

Automatyka może sprawić, że dom sam zareaguje na wszelkie sytuacje awaryjne, a my zostaniemy o tym błyskawicznie powiadomieni przez sms, email lub dedykowaną aplikację dla urządzeń mobilnych. W przypadku pożaru, czujnik dymu uruchomi zaprogramowaną przez nas sekwencję czynności, odpowiedzialnych na przykład za ustawienie wentylacji na maksymalny poziom, podniesienie rolet czy oświetlenie drogi ewakuacyjnej dla domowników.

Podobnie wygląda sytuacja z czujnikiem zalania. Gdy urządzenie wykryje, że na posadzce pojawiła się woda, może automatycznie zakręcić zawór odpowiedzialny za jej dopływ i powiadomić nas o tym, co się dzieje.

Inteligentny dom sprawi, że dowiemy się o wizycie wszelkich nieproszonych gości. Jeśli system wykryje ruch w momencie, w którym nie powinno być nikogo w domu, nastąpi uruchomienie procedury alarmowej, a my otrzymamy przekaz z kamery na żywo, gdziekolwiek będziemy.

Inteligentny dom Twoim pomocnikiem

Automatyka nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również znacznie ułatwia i uprzyjemnia nam życie. Każdego ranka możemy być delikatnie wybudzani poprzez stopniowe podnoszenie się rolet lub włączanie światła o niskim natężeniu. W tym czasie włączy się radio lub telewizor, a ekspres do kawy zacznie parzyć ulubioną kawę. Poranne wstawanie w inteligentnym domu może być prawdziwą przyjemnością.

System jest w stanie także pobierać dane o naszej lokalizacji. Dlatego dom będzie wiedział, gdy będziemy się zbliżać do niego po ciężkim dniu pracy i odpowiednio nas przywita - na przykład poprzez otwarcie bramy wjazdowej, drzwi garażowych i włączenie oświetlenia w ogrodzie. W chłodne dni włączy ogrzewanie odpowiednio wcześniej, abyśmy weszli do ciepłego i przytulnego wnętrza. Warto dodać, że możliwość sterowania ogrzewaniem, oświetleniem i zasilaniem sprzętów, korzystnie wpłynie na nasze finanse, ponieważ będziemy mogli ograniczyć zużycie energii do absolutnego minimum w trakcie naszej nieobecności.

A wieczorem, za pomocą jednego przycisku, możemy uaktywnić tryb oglądania filmu. Rolety w oknach zostaną opuszczone, światło wygaszone, włączy się zestaw kina domowego, a spod sufitu wysunie się projektor. Możliwości, jakie daje domowa automatyka, są niezliczone i możemy sami programować scenariusze na dowolną okazję. To od nas zależy w jaki sposób będą reagować poszczególne moduły.

ZDANIEM EKSPERTA

Krystian Bergmann - ekspert FibaroNajwiększą przeszkodą w upowszechnieniu inteligentnej automatyki budynkowej w Polsce nie są obecnie koszty, ale brak wiedzy. Nasze najprostsze zestawy od dawna można kupić w cenie nie przekraczającej możliwości typowej polskiej rodziny. Mimo to klienci wciąż bywają zaskoczeni, że inteligentny dom lub mieszkanie są w zasięgu ich ręki. Co więcej dzięki rozwiązaniom bezprzewodowym udało się znacznie zminimalizować koszty instalacji. Bezinwazyjne systemy oraz czujki umieszczane w puszkach elektrycznych nie wymagają kucia ścian czy przeróbek w instalacji. Uruchomienie naszego systemu można właściwie przeprowadzić samodzielnie. Taki sposób postępowania często wybierają osoby, dla których elektronika stanowi rodzaj hobby. Pozostali mogą liczyć na profesjonalną instalację w wykonaniu przeszkolonych fachowców. Gotowy do instalacji zestaw startowy Fibaro można kupić już za 2099 zł.

Krystian Bergmann - Key Account Technical Manager FIBAR GROUP S.A.

Jak właściwie wybrać system, który spełni nasze oczekiwania?

Wybierając system, który sprawi, że nasz dom będzie inteligentny, musimy podjąć decyzję, czy decydujemy się na rozwiązanie przewodowe czy bezprzewodowe. Połączenie wszystkich elementów za pomocą kabli spowoduje mniej problemów z łącznością urządzeń. Podobnie jak z podłączeniem komputera do internetu - stałe łącze jest bardziej stabilne od komunikacji przez Wi‑Fi. Problemem jest to, że instalację przewodową powinniśmy dokładnie zaplanować już na etapie budowy domu, kiedy jej montaż będzie najłatwiejszy.

Jeśli chcemy założyć system w już zamieszkałym domu, mniej kłopotliwe wydaje się rozwiązanie bezprzewodowe. Wkuwanie kabli w wykończone ściany jest pracochłonne i prawdopodobnie skończy się malowaniem całego wnętrza. Owszem, można poprowadzić wszystko w kanałach przykręconych do ściany, ale z pewnością nie będzie to wyglądało estetycznie.

Istnieją również systemy bezprzewodowe, które nie wymagają prowadzenia żadnych kabli ani nie ingerują trwale w domowe instalacje. Poza niewątpliwą prostotą montażu, ma to znaczenie na przykład przy przeprowadzce, ponieważ cały system można szybko zdemontować i zamontować ponownie w innym miejscu. Dzięki temu, można cieszyć się domową automatyką nawet w wynajmowanym mieszkaniu, w którym wszelkie przeróbki są niemile widziane przez właściciela.

Ile kosztuje domowa automatyka?

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Swoją przygodę z domem inteligentnym można rozpocząć od zestawów startowych już za kilka tysięcy złotych. Później, gdy będzie nam przybywać pomysłów na kolejne modyfikacje i scenariusze, możemy rozbudować system o dodatkowe moduły. Z pewnością nasz apetyt będzie rósł, w miarę poznawania kolejnych możliwości domowej automatyki.

Górny poziom cen jest trudny do ustalenia i ogranicza go w zasadzie nasza wyobraźnia. Na wyposażenie całego domu w najdroższe rozwiązania możemy wydać nawet ponad 100 tysięcy złotych. Wynika z tego, że z dostępnych systemów, każdy będzie w stanie wybrać ten, który najlepiej wypełni stawiane mu zadania i będzie z właściwej półki cenowej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Czy dom inteligentny może być oszczędny? Jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, zużycia...

Czy opłaca się mieć inteligentny dom? Sprawdź,...

Planując inwestycję w inteligentne instalacje, zastanawiasz się, ile będą one kosztowały. Jednocześnie...

Koszty eksploatacji budynku z inteligentną...

Koszty eksploatacji zależą przede wszystkim od klasy systemu domu inteligentnego. Im mniej zaawansowany, tym...

Inteligentne instalacje w domu – możliwości...

Przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną może być niezwykle proste. Niekiedy nawet nie...

Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego...

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym. Jego zadanie...

Instalacje w domu inteligentnym: zalety systemów...

Zastosowanie systemów bezprzewodowych w instalacjach sprawiło, że inteligentne instalacje nie budzą już w nas...