| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje teletechniczne » Automatyka domowa - zintegrowane zarządzanie domem bez zaangażowania domowników

Automatyka domowa - zintegrowane zarządzanie domem bez zaangażowania domowników

Urządzenia i instalacje w inteligentnym domu są ze sobą połączone w zintegrowany system zarządzania, który po zebraniu danych podejmuje decyzje o pracy poszczególnych elementów. Wyręcza w tym mieszkańców podczas ich nieobecności, ale także wtedy, gdy są w domu.

Do wspólnego systemu zintegrowanego zarządzania można włączyć dowolnie wybrane urządzenia (na przykład dostarczające ciepło, wspomagające zasilanie w energię elektryczną) i systemy (na przykład bezpieczeństwa czy komfortu).

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W czym może nas wyręczyć zintegrowany system zarządzania inteligentnym domem?

Nietypowe zastosowania systemu zintegrowanego zarządzania BMS

Lista procesów, które można zautomatyzować w domu, jest tak duża jak ludzka wyobraźnia. Jeżeli inwestor ma wyobraźnię (i środki), a projektanci oferują technicznie system nieograniczający ich w zakresie liczby wejść-wyjść działających szybko i niezawodnie oraz swobodnie konfigurowanych programów przetwarzania, to można zintegrować właściwie wszystko.

Zacznijmy od prostej automatyki domowej BA. Oświetlenie, bramy, żaluzje, urządzenia domowe, otwieranie okien, podlewanie ogrodu, CCTV i audio – to dziś podsta - wowe zadania.

W zakresie BMS ta lista powinna być uzupełniona o zintegrowane zarządzanie, czyli pełne sterowanie systemem wentylacji i rekuperacji z ogrzewaniem i chłodzeniem powietrza (HVAC), c.w.u., basenem, zużyciem mediów (wody, prądu, gazu), zarządzaniem odnawialnymi źródłami energii (ogniwami fotowoltaicznymi, małymi turbinami wiatrowymi, kolektorami słonecznymi), zbieraniem i analizą tych wszystkich danych w dowolnym czasie.
Sterowanie HVAC należy do podstawowych zadań BMS, podobnie jak zarządzenie produkcją ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. Takie czynności jak sterowanie basenem przydomowym czy nawadnianiem ogrodu można uznać dziś za standardowe. Bardzo ważną funkcję pełni w obu przypadkach interfejs użytkownika.

Do najbardziej niestandardowych czynności zintegrowanych systemów zasilania domów energooszczędnych sterowanych BMS zaliczają się:

  • sterowanie odzyskiwaniem ciepła ze ścieków i automatycznym opróżnianiem szamba;
  • długofalowe programowanie temperatury w domu w przypadku wyjazdów domowników z opcją wcześniejszego powrotu sterowanego przez SMS;
  • sterowanie karmieniem psa, kota i innych zwierząt domowych wraz z możliwością podglądania tego w CCTV przez Internet;
  • odzyskiwanie i wykorzystanie ciepła powierzchni dachu do przygotowywania ciepłej wody użytkowej przez pompy ciepła;
  • sterownie z paneli BMS robotami użytkowymi sprzątającymi dom.

Przeczytaj dodatkowo:
Gniazda i włączniki elektryczne – rewolucyjne...

Pierwsze rozwiązanie konstrukcyjne mechanizmów i łączników na rynku. Rewolucja polega na...

Innowacyjny osprzęt elektroinstalacyjny Berker by...

Trzy niepowtarzalne serie łączników wyróżniają się okrągłym, harmonijnym kształtem...

Zdalne sterowanie bramą i drzwiami za pomocą...

Sterowanie bramą i drzwiami z dowolnego miejsca na świecie? Tak, to możliwe! Dzięki specjalnej bramce oraz...

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na...

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Dom, który jest bezpieczny, inteligentny i umie...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, przestają być czymś tylko dla...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.