| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Szambo: gdy nie ma kanalizacji

Szambo: gdy nie ma kanalizacji

Gdy nie ma kanalizacji ścieki można gromadzić w zbiornikach z tworzywa sztucznego albo betonu. Nie wolno ich stosować na posesjach, które można przyłączyć do sieci kanalizacyjnej, oraz na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na powodzie oraz zalewanie wodami opadowymi.

Rodzaje zbiorników na ścieki

Zbiorniki z tworzywa robione zwykle z polietylenu o wysokiej gęstości lub żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym są lekkie, nie korodują i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem. Niestety, nie wytrzymują dużych obciążeń, więc jeśli ze względu na konieczne zagłębienie trzeba je przysypać grubą warstwą ziemi (producenci podają zwykle jej dopuszczalną grubość), grunt nad zbiornikiem wzmacnia się, układając betonową płytę nośną. Podobnie trzeba postąpić, jeśli szambo znajduje się pod miejscem parkowania samochodu.

Zbiorniki betonowe i żelbetowe wykonuje się bezpośrednio na placu budowy lub montuje z gotowych prefabrykatów. Rekompensatą za trudniejszy montaż jest większa wytrzymałość, dzięki której takich zbiorników nie trzeba wzmacniać. Miejsca styku elementów tworzących zbiornik trzeba dokładnie uszczelnić zaprawą wodoszczelną z cementu szybkowiążącego. Pozostawienie nieszczelności, a tym bardziej celowe dziurawienie dna zbiornika jest niedopuszczalne i grozi zanieczyszczeniem wód gruntowych.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Bezodpływowy zbiornik na ścieki. Odprowadzanie do niego ścieków jest często jedynym sposobem pozbycia się ich w większości wsi i małych miejscowości

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak duże powinno być szambo?

Zbiornik na szambo powinien mieć na tyle dużą pojemność, aby zmieściły się w nim ścieki powstające w domu w ciągu 10-14 dni. Z taką częstotliwością trzeba je wywozić, aby nie fermentowały. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy zbiornik o pojemności około 8 m³ (200 l ścieków na osobę na dzień x cztery osoby x dziesięć dni). Jeśli będzie się go opróżniać częściej, może być mniejszy.

Warto kupić zbiornik o wielkości dostosowanej do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości. Takie rozwiązanie będzie dla obu stron wygodne, a dla właściciela posesji najbardziej opłacalne.

Szambo musi mieć otwór z nadbudową sięgającą do powierzchni terenu, zamykaną od góry klapą. Przez ten otwór zbiornik się opróżnia i kontroluje poziom zgromadzonych w nim ścieków. Aby nie przegapić momentu, w którym szambo się napełni, dobrze jest wyposażyć je w sygnalizator poziomu ścieków:

  • mechaniczny – w postaci pływaka z poziomowskazem
  • elektroniczny, składający się z czujnika zainstalowanego w zbiorniku i sygnalizatora umieszczonego w wybranym miejscu.

Szambo powinno mieć także odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

WARTO WIEDZIEĆ

Elegancki sposób na dbiór ściekówElegancki sposób na odbiór ścieków

Rozwiązaniem, które umożliwia opróżnianie bezodpływowego zbiornika ze ścieków spoza działki, jest stałe przyłącze. Jest to rura (polietylenowa, z PCW lub żeliwna o średnicy 110 cm) zakopana w ziemi na głębokości około 0,5 m. Jej jeden koniec wprowadza się do szamba, a drugi osadza w podmurówce w ogrodzeniu. Wylot w ogrodzeniu zakończony od strony ulicy szybkozłączką ze szczelną pokrywą pozwoli na szczelne połączenie z wężem wozu asenizacyjnego, przez który będzie wypompowywana zawartość szamba. Dzięki temu opróżnianiu zbiornika nie będą towarzyszyły nieprzyjemne zapachy. Odbiór ścieków będzie się mógł odbywać także pod nieobecność domowników. Odległość szamba od ogrodzenia nie powinna być większa niż kilka metrów.

Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest...

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni,...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny...

Jednym z elementów instalacji kanalizacyjnej jest zasuwa burzowa, nazywana kanalizacyjnym zaworem...

Z czego rury kanalizacyjne? Wybieramy rury...

Rury kanalizacyjne: rodzaje. Instalacja kanalizacyjna w domu jednorodzinnym może być wykonana z...