| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Remont domu: nowa łazienka. Tajniki przeniesienia instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Remont domu: nowa łazienka. Tajniki przeniesienia instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Jeśli przy okazji remontu domu chciałbyś przenieść łazienkę w nowe miejsce lub urządzić kolejną, sprawdź najpierw, czy instalacja wodna i kanalizacyjna ci w tym nie przeszkodzą. Zobacz, kiedy możliwe jest przeniesienie instalacji kanalizacyjnej i wodnej, a co za tym idzie - urządzenie nowej łazienki.

To, czy przy okazji remontu domu będzie można urządzić nową łazienkę, zależy przede wszystkim od lokalizacji instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nie zawsze bowiem można je przenieść w miejsce, które sobie wybraliśmy.

Przeniesienie instalacji wodnej

W ramach instalacji wodnej rury z wodą można prowadzić praktycznie w dowolny sposób, w dodatku mają one niewielką średnicę (mniej więcej 2 cm), więc ich doprowadzenie do dowolnie wybranego miejsca na ogół nie sprawia problemów. Warto jednak pamiętać, że jeśli rura dostarczająca ciepłą wodę użytkową będzie długa, po odkręceniu kranu przyjdzie nam nieco poczekać, aż popłynie ciepła woda.

Rury instalacji wodnej można ukryć w podłodze - w warstwie wylewki, lub w ścianach - w bruzdach pod tynkiem i glazurą. Dotyczy to zarówno rur rozprowadzających wodę użytkową, jak i tych do instalacji centralnego ogrzewania.

Przeniesienie instalacji kanalizacyjnej

Problemem przy zmianie lokalizacji łazienki okazuje się często odległość przyborów sanitarnych od pionu kanalizacyjnego. Rury łączące wannę, brodzik, umywalkę czy miskę ustępową z pionem nie mogą być zbyt długie ze względu na konieczność zachowania spadku rury kanalizacyjnej (co najmniej 2%) oraz odpowiednie napowietrzanie i odpowietrzanie rur, niezbędne, aby nie tworzyły się w nich "korki" wodne.

Może to sprawić kłopot w przypadku podłączania wanny lub brodzika, na przykład na piętrze domu czy w pomieszczeniach z podłogą na gruncie, trzeba wtedy bowiem naruszyć jej izolację, by ułożyć długą rurę ze spadkiem.

Jeśli planujesz dodatkowy pion kanalizacyjny, należy sprawdzić, czy nie będzie on kolidował z innymi instalacjami, np. grzewczą. Nowy pion kanalizacyjny biegnący przez salon czy sypialnię trzeba obłożyć materiałem izolującym akustycznie (np. wełną mineralną) i zabudować płytami gipsowo-kartonowymi.

Oczyszczanie ścieków: przydomowa oczyszczalnia biologiczna i z osadem czynnym

W przydomowych oczyszczalniach biologicznych lub oczyszczalniach z osadem czynnym oczyszczanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

Oczyszczanie ścieków: przydomowa oczyszczalnia...

W przydomowych oczyszczalniach biologicznych lub oczyszczalniach z osadem czynnym oczyszczanie ścieków odbywa...

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nie zbudujesz...

Jeżeli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków upewnij się, że w pobliżu twojego domu nie biegną...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.