| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest wykonanie własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków. 

Autor: Andrzej Szandomirski

Pokrywa studzienki oczyszczalni ściekow

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń oczyszczających ścieki i odprowadzających je w stanie oczyszczonym do gleby lub wód powierzchniowych. Taka oczyszczalnia nadaje się jedynie do unieszkodliwiania ścieków bytowo-gospodarczych. Nie wolno odprowadzać do niej ścieków pochodzących z hodowli zwierząt, a także wód deszczowych.

Jeśli wydajność przydomowej oczyszczalni ścieków nie będzie przekraczać 7,5 m3 na dobę wystarczy zgłosić jej budowę w gminie.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Schemat oczyszcxalni z drenażem rozsączającym

Przydomowa oczyszczalnia składa się zwykle z dwóch części

Pierwszą jest osadnik gnilny, zwany też wstępnym. Od zwykłego szamba różni się najczęściej jedynie tym, że ma odpływ. Musi być jednak, podobnie jak szambo, całkowicie szczelny. Wykonuje się go z betonowych kręgów lub kupuje gotowy – na przykład z tworzywa sztucznego. Rzadko wykonuje się go z betonu bezpośrednio na działce.
W osadniku gnilnym ścieki są wstępnie oczyszczane. Większe cząstki zawieszone w ściekach opadają z czasem na dno, tworząc osad, który ulega powolnej fermentacji. Podczas fermentacji zanieczyszczenia rozkładane są na prostsze substancje organiczne i mineralne.
Objętość zbiornika powinna być tak dobrana, aby ścieki przebywały w nim nie krócej niż 2-3 dni. Otwory: wlotowy i wylotowy muszą być koniecznie umieszczone na odpowiedniej wysokości nad dnem osadnika.
Oczyszczalnie mogą być wyposażone w urządzenia mechaniczne do wymuszania przepływu ścieków.
A jeśli nie są, to ścieki przepływają w nich pod wpływem działania sił grawitacji.
Wypływ podczyszczonych ścieków z osadnika powinien być tak umiejscowiony, aby uniemożliwić natlenianie pozostałych ścieków, a także odpływ piany gromadzącej się czasami na powierzchni cieczy.
To, jak jest zbudowana druga część oczyszczalni, zależy przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych terenu, na jakim jest ona posadowiona, oraz jego ukształtowania.
Poniżej przedstawiamy różne rozwiązania.

Lokalizacja

Przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba posadowić w odpowiedniej odległości od budynków, ujęć wodnych i ogrodzenia. Oczyszczone ścieki wpuszczane do wód powierzchniowych powinny spełniać normy czystości.

Eksploatacja

Jeśli ścieki z domu odprowadzane są do przydomowej oczyszczalni, powinno się z umiarem stosować agresywne domowe środki chemiczne (na przykład preperaty do udrażniania kanalizacji). Mogą one spowolnić procesy gnilne zachodzące w osadniku.
Większość przydomowych oczyszczalni nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale okresowa konserwacja jest konieczna. Trzeba wywozić nagromadzony w osadnikach osad i od czasu do czasu przepłukać rury drenażowe w celu ich odetkania. Można też wspomagać proces oczyszczania, dodając odpowiednie preparaty biologiczne.

Przeczytaj dodatkowo:
Oczyszczanie ścieków: przydomowa oczyszczalnia...

W przydomowych oczyszczalniach biologicznych lub oczyszczalniach z osadem czynnym oczyszczanie ścieków odbywa...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.