| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na co zwrócić uwagę wybierając POŚ?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na co zwrócić uwagę wybierając POŚ?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest obwarowana wieloma warunkami. Nie można jej zbudować na terenach skanalizowanych, narażonych na powodzie i zalewanie wodami opadowymi, w strefach ochronnych ujęć wody pitnej oraz w sąsiedztwie parków krajobrazowych. Dlatego, zanim zdecydujesz się na budowę POŚ sprawdź jakie masz możliwości i wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: ważne decyzje

Wielkość oczyszczalni. Dobiera się ją do ilości powstających w domu ścieków. Przyjmuje się, że odpowiada ona ilości zużywanej wody (czyli wielkości zapotrzebowania na nią). Według wytycznych do projektowania zapotrzebowanie to dla domów z pełnym wyposażeniem sanitarnym wynosi około 150 l na dobę na mieszkańca. Wielkość oczyszczalni czasami określa się też, podając liczbę osób, którą może ona obsługiwać. Jest to tak zwana równoważna liczba mieszkańców (RLM), na przykład 2-4 RLM, 4-6 RLM.

Wielkość osadnika. Aby ścieki zostały oczyszczone w odpowiednim stopniu, muszą przebywać w osadniku trzy doby.  Przetrzymywane w nim dłużej – zaczną gnić. Jeśli przyjmiemy, że przez trzy doby jedna osoba produkuje około 450 l ścieków, pojemność osadnika dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić co najmniej 1800 l (1,8 m3), dla sześcioosobowej – 2,7 m3. Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na co zwrócić uwagę wybierając POŚJest to tak zwana pojemność czynna osadnika. Całkowita pojemność będzie większa, ponieważ osadnik nie powinien być nigdy całkowicie wypełniony. Osadniki można łączyć szeregowo. Producenci oferują jedno-, dwu- oraz trzykomorowe.

Materiał osadnika. Powinien być trwały, odporny na korozję i substancje agresywne zawarte w ściekach. Musi także być szczelny, aby zanieczyszczone ścieki nie przedostawały się do gruntu. Obecnie najpopularniejsze są zbiorniki z tworzyw sztucznych – polietylenu wysokiej gęstości lub żywic poliestrowych, tak zwanych laminatów, wzmacnianych włóknem szklanym. Są lekkie, łatwo je transportować i zamontować. Rzadziej spotyka się zbiorniki betonowe.

Zobacz także:

Wyposażenie. Większość osadników jest wyposażona w filtr doczyszczający montowany na odpływie. Może być siatkowy albo mieć postać pojemnika z wyjmowanym wkładem lub materiałem filtracyjnym. Jego zadaniem jest zatrzymywanie resztek zawiesin pozostałych w podczyszczonych ściekach. Nad filtrem zazwyczaj znajduje się nadbudowa z włazem, przez którą można dostać się do wnętrza osadnika i go wyczyścić. Jeśli nadbudowa ma regulowaną wysokość, łatwiej zamontować włazy na równi z powierzchnią terenu, dzięki czemu są mało widoczne na działce.

Drenaż rozsączający. Robi się go z rur plastikowych o średnicy 110 mm. Jego wielkość zależy od ilości dopływających ścieków, czyli od liczby stałych użytkowników oczyszczalni. Można przyjąć, że na jednego mieszkańca potrzeba 12 m drenażu. Producenci określają też minimalną i maksymalną długość pojedynczej nitki drenażowej. W klasycznym drenażu zwykle należy ułożyć więcej niż jeden ciąg drenarski. Sposób ułożenia dopasowuje się do kształtu i zagospodarowania działki. Dreny układa się zwykle na głębokości około 40 cm pod powierzchnią terenu, ze spadkiem 0,5-1,5% w kierunku przepływu ścieków, i otacza warstwą kruszywa. Odległość między ciągami nie powinna być mniejsza niż 1,5 m. Przed drenażem montuje się studzienkę rozdzielającą z tworzywa. Jej zadaniem jest równomierny podział ścieków do poszczególnych nitek drenażowych. Na końcu drenażu trzeba zainstalować kominki napowietrzające. Może to być jeden wspólny kominek (dla wszystkich nitek drenażowych) albo kilka osobnych – po jednym dla każdej nitki. Kominki zapewniają dopływ powietrza niezbędnego do prawidłowego oczyszczania ścieków. Dreny przysypuje się kilkucentymetrową warstwą żwiru i przykrywa geowłókniną, która zabezpiecza je przed zatykaniem się drobnymi cząstkami ziemi.
Tradycyjny drenaż można zastąpić systemem z połówek kręgów betonowych, które układa się w taki sposób, aby tworzyły tunel nad rurami rozprowadzającymi ścieki. Dzięki temu ścieki są lepiej natleniane, a w konsekwencji lepiej oczyszczone.

Złoże biologiczne i osad czynny. Wymagają podobnych warunków zewnętrznych, chociaż zasada ich działania jest zupełnie inna. Różne są też rozwiązania technologiczne, ale zwykle producenci oferują tego rodzaju oczyszczalnie jako gotowe zestawy w komplecie z pompami i sprężarkami oraz zespołem zasilająco-sterującym. Oczyszczalnia wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Producenci podają orientacyjne zużycie prądu przez urządzenia.

Z wykorzystaniem roślin. Ten rodzaj oczyszczalni jest często specjalnie projektowany i indywidualnie dobierany do konkretnych warunków na działce. Firmy zapewniają kompleksową usługę – począwszy od projektu, przez dobór urządzeń, montaż, a skończywszy na monitorowaniu efektów oczyszczania ścieków.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Ważne parametry

Stopień zanieczyszczenia ścieków określają między innymi:

  • BZT5 – ilość tlenu niezbędna do biochemicznego rozłożenia zanieczyszczeń w ściekach do prostych związków mineralnych w ciągu pięciu dni;
  • zawiesiny – zanieczyszczenia stałe, nierozpuszczalne w wodzie, tworzące kożuch, osad lub swobodnie zawieszone;
  • azot i fosfor – stymulują wzrost roślin. Ich nadmiar może powodować zarastanie wód. Azot jest szkodliwy dla człowieka.

Efekt oczyszczania jest tym lepszy, im niższa wartość wskaźników w oczyszczonych ściekach (im bardziej udało się je zredukować). Podawanie zawartości azotu i fosforu nie jest wymagane (podstawa prawna: DzU z 24.07.2006 r. nr 137, poz. 984)

PAMIĘTAJ

Przydomowa oczyszczalnia powinna mieć aprobatę techniczną Instytutu Ochrony Środowiska potwierdzającą jej dopuszczenie do stosowania w budownictwie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: na jakiej działce?

Przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba posadowić w odpowiedniej odległości od...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomporozdrabniacz - łazienka, kuchnia tam gdzie...

Pomporozdrabniacze i pompy sanitarne otwierają świat pełen nieskończonych możliwości. Dzięki nim można...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Wody opadowe - przepisy. Jak zgodnie z prawem...

Według przepisów prawa wody opadowe są ściekami. Regulacje omawiające ich odprowadzanie zawarte są w...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...