Przewody odpływowe, czyli poziomy

2009-10-07 2:00

Zbierane z pionów kanalizacyjnych ścieki odprowadzane są przewodami do przykanalika, a dalej do sieci kanalizacyjnej lub zbiornika. 

Przewody odpływowe, czyli poziomy
Autor: Łukasz Kozłowski

Wśród przewodów odpływowych wyróżniamy przewód główny oraz przewody drugorzędne. Każdy przewód drugorzędny powinien być oddzielnie podłączony do głównego, pod kątem nie większym niż 60°. Wszystkie przewody prowadzone są najkrótszą drogą, przeważnie wzdłuż przegrody budowlanej oraz koniecznie z zachowaniem odpowiedniego spadku. Spadek powinien być jednakowy na całej długości, co zapewnia samooczyszczanie się przewodu. Przyjęte jest, że rury układa się kielichem w kierunku przeciwnym do spływu ścieków. 

Rewizje kanalizacyjne powinno się montować:

  • co 15 m na rurach średnicy od 10 do 15 cm,
  • przed każdym uskokiem poziomu.

Jeśli nie ma możliwości zamontowania rewizji na przykanaliku, trzeba zamontować rewizję główną na przewodzie głównym, przed zewnętrzną ścianą budynku. Rury prowadzone przez murowane ścianki muszą być ułożone prostopadle do przegrody.

Na przewody z tworzyw sztucznych powinno się w miejscach przejść dodatkowo nałożyć tuleje ochronne. Umożliwią one rurom pewien ruch, zabezpiecząjąc instalację przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przestrzeń pomiędzy tuleją a rurą powinno się zabezpieczyć izolacją.

Jeśli przewody kanalizacyjne z tworzyw sztucznych układane są w sąsiedztwie przewodów wydzielających ciepło, powinny być osłonięte otulinami izolacyjnymi w celu zabezpieczenia przed przegrzewaniem.

Przewody poziome i przykanaliki powinny być ułożone poniżej strefy przemarzania gruntu, czyli na głębokości 80-140 cm, zależnie od regionu kraju.

Jeśli przewody prowadzone są w pomieszczeniach, w których temperatura może spadać poniżej 0°C, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed przemarzaniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.