| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Przewody instalacji deszczowej

Przewody instalacji deszczowej

Podstawowymi elementami wchodzącymi w skład instalacji deszczowej są przewody zewnętrzne - doprowadzające do zbiornika wodę spływającą z dachu czy tarasu oraz wewnętrzne – doprowadzające wodę deszczową do WC czy pralki. 

Przewody zewnętrzne instalacji deszczowej

Przewody zewnętrzne doprowadzają wodę z dachu czy tarasu do zbiornika. Na ścianie domu zamontowana jest rura spustowa, od której odchodzą przewody do zbiornika i do kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio na teren działki (gdy opady są obfite, zbiornik może być za mały, żeby zgromadzić całą wodę, i wtedy trzeba pozbyć się jej nadmiaru). Jeśli zbiornik jest zakopany, przewody są częściowo ułożone w gruncie, z nieznacznym spadkiem w kierunku zbiornika. Muszą być poprowadzone poniżej strefy przemarzania. Dobrze, jeśli są krótkie i mają niewiele załamań. Woda wtedy swobodnie spływa do zbiornika. Miejsca, gdzie przechodzą przez ściany zewnętrzne, powinny być uszczelnione. Wylot przewodu powinien znajdować się przy dnie zbiornika. Tam bowiem przede wszystkim gromadzą się zanieczyszczenia.

PAMIĘTAJ

Kran do poboru wody do sprzątania oraz pralkę dobrze jest zainstalować na parterze domu lub w piwnicy, a nie na piętrze. Wtedy nie trzeba wysoko pompować wody deszczowej, a i instalacja jest mniej rozbudowana. Punkty poboru deszczówki zwykle znajdują się powyżej zbiornika, dlatego by ją tam dostarczyć, potrzebna jest pompa. Najczęściej stosuje się pompy samozasysające. Zwykle są sterowane automatycznie i mają zabezpieczenia na wypadek ustania przepływu wody. Włączają się wtedy, gdy odkręca się kran z deszczówką.

Przewody wewnętrzne instalacji deszczowej

Ze względu na korozyjne właściwości wody deszczowej, instalację wewnętrzną powinno się wykonywać z rur z tworzyw sztucznych. Woda deszczowa pobierana jest ze zbiornika elastycznym przewodem, na końcu którego zamontowany jest pływak, aby wraz z wodą nie były zasysane osady z dna. Pływak powinien znajdować się około 10 cm pod powierzchnią wody. Przewody do deszczówki układa się tak jak wodociągowe.

Jak odprowadzić wodę deszczową z dachu?

Podstawowym elementem instalacji deszczowej jest zbiornik na wodę. Jego wielkość i miejsce w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny...

Jednym z elementów instalacji kanalizacyjnej jest zasuwa burzowa, nazywana kanalizacyjnym zaworem...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...