Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter

Odwodnienie

Chciałbym zainstalować odwodnienia wokół domu jednorodzinnego, tak aby podłączyć rynny do tej instalacji i odprowadzić wodę do studni z betonowych kręgów, wybudowanej w rogu działki. Chciałbym również dzieki tej instalacji zbierać wodę deszczową aby nie zawilgacała ścian. Jaki rodzaj odwodnienia wykonać, może liniowe?

Drenaż

W celu zabezpieczenia części podziemnej budynku zarówno przed wodą gruntową jak i opadową należy wykonać drenaż pierścieniowy z rur drenarskich PVC-U.

Dla budynków o powierzchni do 200 m2 można zastosować rury drenarskie o średnicy 100 mm, które układa się ze spadkiem minimum 4-5%. W praktyce przyjmuje się, że minimalna odległość wody gruntowej od posadzek części podziemnej budynku powinna wynosić od 0,3 m do 1,0 m w gruntach dobrze przepuszczalnych oraz od 0,6 m do 2,0 m w gruntach pylastych i gliniastych. Jeżeli więc odległość ta jest mniejsza należy wykonać drenaż opaskowy wokół budynku.

Schemat wykonania drenażu pierścieniowego budynku w gruntach dobrze przepuszczalnych
Schemat wykonania drenażu pierścieniowego budynku w gruntach słabo przepuszczalnych

Jeżeli nie ma konieczności obniżenia poziomu wody gruntowej przewód drenarski może być zlokalizowany płycej na wysokości ławy fundamentowej.

Odwodnienie dachu

Natomiast wodę opadową z powierzchni dachu można odprowadzić poprzez połączenie rur spustowych systemu rynnowego z oddzielną studzienką z osadnikiem lub studzienką drenarską. W tym celu można wykorzystać rury kanalizacyjne PVC-U o średnicy 110 mm. Należy podkreślić, że nie wolno odprowadzać wody z rur spustowych bezpośrednio do przewodów drenarskich, tylko do studzienek. Studzienka, do której będzie odprowadzona woda z rur spustowych powinna posiadać osadnik o pojemności minimum 35 dm3 oraz wylot na odpowiedniej głębokości poniżej innych podłączonych przewodów. Studzienka ta powinna być zlokalizowana w najniższym punkcie tak, aby w przypadku połączenia z systemem rur drenarskich woda nie przedostawała się do rur drenarskich. Następnie wodę ze studzienki można odprowadzić rurą kanalizacyjną o średnicy 110 mm do studzienki kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Zaleca się zamontowanie na przewodzie odpływowym zasuwy burzowej z klapą zwrotną zabezpieczającą przed cofnięciem się ścieków.

W przypadku, gdy posiadamy miejsce na działce oraz możemy wykorzystać zgromadzoną wodę na podlewanie terenów zielonych wodę można odprowadzić do oddzielnego szczelnego zbiornika na wodę deszczową.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się...

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków i jej...

Wybór rodzaju oczyszczalni zależy od kilku czynników. Decyzja nie należy więc w całości tylko do inwestora....

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - 7...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą dla szamba....

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nie zbudujesz...

Jeżeli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków upewnij się, że w pobliżu twojego domu nie biegną...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.