Sklep online Pomoc Tagi Newsletter

Odwodnienie

Chciałbym zainstalować odwodnienia wokół domu jednorodzinnego, tak aby podłączyć rynny do tej instalacji i odprowadzić wodę do studni z betonowych kręgów, wybudowanej w rogu działki. Chciałbym również dzieki tej instalacji zbierać wodę deszczową aby nie zawilgacała ścian. Jaki rodzaj odwodnienia wykonać, może liniowe?

Drenaż

W celu zabezpieczenia części podziemnej budynku zarówno przed wodą gruntową jak i opadową należy wykonać drenaż pierścieniowy z rur drenarskich PVC-U.

Dla budynków o powierzchni do 200 m2 można zastosować rury drenarskie o średnicy 100 mm, które układa się ze spadkiem minimum 4-5%. W praktyce przyjmuje się, że minimalna odległość wody gruntowej od posadzek części podziemnej budynku powinna wynosić od 0,3 m do 1,0 m w gruntach dobrze przepuszczalnych oraz od 0,6 m do 2,0 m w gruntach pylastych i gliniastych. Jeżeli więc odległość ta jest mniejsza należy wykonać drenaż opaskowy wokół budynku.

Schemat wykonania drenażu pierścieniowego budynku w gruntach dobrze przepuszczalnych
Schemat wykonania drenażu pierścieniowego budynku w gruntach słabo przepuszczalnych

Jeżeli nie ma konieczności obniżenia poziomu wody gruntowej przewód drenarski może być zlokalizowany płycej na wysokości ławy fundamentowej.

Odwodnienie dachu

Natomiast wodę opadową z powierzchni dachu można odprowadzić poprzez połączenie rur spustowych systemu rynnowego z oddzielną studzienką z osadnikiem lub studzienką drenarską. W tym celu można wykorzystać rury kanalizacyjne PVC-U o średnicy 110 mm. Należy podkreślić, że nie wolno odprowadzać wody z rur spustowych bezpośrednio do przewodów drenarskich, tylko do studzienek. Studzienka, do której będzie odprowadzona woda z rur spustowych powinna posiadać osadnik o pojemności minimum 35 dm3 oraz wylot na odpowiedniej głębokości poniżej innych podłączonych przewodów. Studzienka ta powinna być zlokalizowana w najniższym punkcie tak, aby w przypadku połączenia z systemem rur drenarskich woda nie przedostawała się do rur drenarskich. Następnie wodę ze studzienki można odprowadzić rurą kanalizacyjną o średnicy 110 mm do studzienki kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Zaleca się zamontowanie na przewodzie odpływowym zasuwy burzowej z klapą zwrotną zabezpieczającą przed cofnięciem się ścieków.

W przypadku, gdy posiadamy miejsce na działce oraz możemy wykorzystać zgromadzoną wodę na podlewanie terenów zielonych wodę można odprowadzić do oddzielnego szczelnego zbiornika na wodę deszczową.

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się opłaca? Jakie wymagania formalne trzeba spełnić, aby ją wybudować?

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla osób,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Osadnik wstępny (gnilny) - pierwszy etap...

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Niezależnie od rodzaju wybranej przez...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nie zbudujesz...

Jeżeli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków upewnij się, że w pobliżu twojego domu nie biegną...

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków i jej...

Wybór rodzaju oczyszczalni zależy od kilku czynników. Decyzja nie należy więc w całości tylko do inwestora....

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - 7...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą dla szamba....

Szambo. Jaki jest koszt, a jakie korzyści...

Budując dom w okolicy, w której nie ma kanalizacji, szczególnie z dala od innych zabudowań,...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.