Sklep online
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter

Odwodnienie

Chciałbym zainstalować odwodnienia wokół domu jednorodzinnego, tak aby podłączyć rynny do tej instalacji i odprowadzić wodę do studni z betonowych kręgów, wybudowanej w rogu działki. Chciałbym również dzieki tej instalacji zbierać wodę deszczową aby nie zawilgacała ścian. Jaki rodzaj odwodnienia wykonać, może liniowe?

Drenaż

W celu zabezpieczenia części podziemnej budynku zarówno przed wodą gruntową jak i opadową należy wykonać drenaż pierścieniowy z rur drenarskich PVC-U.

Dla budynków o powierzchni do 200 m2 można zastosować rury drenarskie o średnicy 100 mm, które układa się ze spadkiem minimum 4-5%. W praktyce przyjmuje się, że minimalna odległość wody gruntowej od posadzek części podziemnej budynku powinna wynosić od 0,3 m do 1,0 m w gruntach dobrze przepuszczalnych oraz od 0,6 m do 2,0 m w gruntach pylastych i gliniastych. Jeżeli więc odległość ta jest mniejsza należy wykonać drenaż opaskowy wokół budynku.

Schemat wykonania drenażu pierścieniowego budynku w gruntach dobrze przepuszczalnych
Schemat wykonania drenażu pierścieniowego budynku w gruntach słabo przepuszczalnych

Jeżeli nie ma konieczności obniżenia poziomu wody gruntowej przewód drenarski może być zlokalizowany płycej na wysokości ławy fundamentowej.

Odwodnienie dachu

Natomiast wodę opadową z powierzchni dachu można odprowadzić poprzez połączenie rur spustowych systemu rynnowego z oddzielną studzienką z osadnikiem lub studzienką drenarską. W tym celu można wykorzystać rury kanalizacyjne PVC-U o średnicy 110 mm. Należy podkreślić, że nie wolno odprowadzać wody z rur spustowych bezpośrednio do przewodów drenarskich, tylko do studzienek. Studzienka, do której będzie odprowadzona woda z rur spustowych powinna posiadać osadnik o pojemności minimum 35 dm3 oraz wylot na odpowiedniej głębokości poniżej innych podłączonych przewodów. Studzienka ta powinna być zlokalizowana w najniższym punkcie tak, aby w przypadku połączenia z systemem rur drenarskich woda nie przedostawała się do rur drenarskich. Następnie wodę ze studzienki można odprowadzić rurą kanalizacyjną o średnicy 110 mm do studzienki kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Zaleca się zamontowanie na przewodzie odpływowym zasuwy burzowej z klapą zwrotną zabezpieczającą przed cofnięciem się ścieków.

W przypadku, gdy posiadamy miejsce na działce oraz możemy wykorzystać zgromadzoną wodę na podlewanie terenów zielonych wodę można odprowadzić do oddzielnego szczelnego zbiornika na wodę deszczową.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu: nowa łazienka. Tajniki przeniesienia...

Jeśli przy okazji remontu domu chciałbyś przenieść łazienkę w nowe miejsce lub urządzić kolejną, sprawdź...

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się...

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie...

Czego nigdy nie możesz zainstalować w instalacji...

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja kanalizacyjna to przede wszystkim prace w łazience. Do tego...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są stosunkowo tanie, łatwe w budowie i zapewniają...

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.