| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Oczyszczalnia ścieków na małej działce

Oczyszczalnia ścieków na małej działce

Czy na małej działce można wybudować oczyszczalnię ścieków? Owszem, ale powierzchnia działki ogranicza nam możliwości wyboru. Nie każdy rodzaj oczyszczalni wybudujemy na małej działce. W tej sytuacji nie da się np. ułożyć drenażu rozsączającego, którego długość byłaby wystarczająca do należytego oczyszczenia ścieków. Możemy za to wykorzystać oczyszczalnię ze złożem biologicznym lub bioreaktorem (osadem czynnym)...

Na małej działce doskonale bardzo sprawdzi się oczyszczalnia ze złożem biologicznym albo bioreaktor z osadem czynnym. Nie wymagają one ani dużej powierzchni, ani niskiego poziomu wody gruntowej czy dobrze przepuszczalnegogruntu, ponieważ zachodzące w nich procesy są odizolowane od otoczenia. Są odporne na niską temperaturę, ale droższe od oczyszczalni z drenażem.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

Złoże biologiczne to zbiornik z naturalnym materiałem filtracyjnym (na przykład skałą wulkaniczną, tłuczniem, żwirem) lub specjalnymi kształtkami z tworzywa, na powierzchni których rozwija się błona biologiczna z mikroorganizmów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mall

Na bioreaktor z osadem czynnym nie potrzeba więcej niż 10 m2

Autor: Salher

Procesy zachodzące w bioreaktorze i w oczyszczalni ze złożem biologicznym są całkowicie odizolowane od otoczenia, dlatego takie oczyszczalnie można umieścić tuż obok domu i nie przejmować się sąsiedztwem innych obiektów na działce

Podczas przepuszczania ścieków przez złoże mikroorganizmy absorbują i zużywają do potrzeb życiowych rozpuszczone związki organiczne. Oczyszczone ścieki odprowadza się do rowów melioracyjnych, rzek albo – przez studnię chłonną – do gruntu.

Za złożem biologicznym może być dodatkowy osadnik, tak zwany wtórny, który zatrzymuje zawiesiny i resztki błony biologicznej i w ten sposób polepsza efekty oczyszczania. Powstający osad jest przepompowywany z powrotem do osadnika wstępnego, miesza się ze świeżymi ściekami i ponownie trafia na złoże biologiczne.
Aby procesy oczyszczania ścieków zachodziły prawidłowo, przez złoże musi stale przepływać powietrze. Przepływ może być grawitacyjny lub wymuszony przez wentylator. Złoże trzeba raz w roku przepłukać.

Praca oczyszczalni może być w pełni zautomatyzowana, co wymaga jednak doprowadzenia do niej energii elektrycznej. Oczyszczalnia zużywa jej 1-1,5 kWh/dobę.

Bioreaktor z osadem czynnym

W bioreaktorze nie ma złoża, lecz swobodnie pływające mikroorganizmy (osad czynny), które rozwijają się z wyselekcjonowanego szczepu bakterii zaszczepionego w zbiorniku przy uruchamianiu oczyszczalni. Powodują one tlenowy rozkład zanieczyszczeń (substancji organicznych). Osad jest napowietrzany, aby unosił się w ściekach i miał z nimi jak najlepszy kontakt. Podczas rozkładu zanieczyszczeń osad czynny zwiększa objętość i tworzy tak zwane kłaczki, które opadają na dno zbiornika.

Oczyszczone ścieki odprowadza się do odbiornika (wód powierzchniowych lub gruntu) przez drenaż rozsączający albo studnię chłonną, a osad z dna bioreaktora zawraca oddzielnym przewodem do osadnika gnilnego. Bioreaktor musi być stale napowietrzany, a przepływ ścieków wymuszany przez pompy.

Duże znaczenie dla prawidłowej pracy bioreaktora ma równomierny dopływ ścieków z osadnika wstępnego. W czasie wakacji czy urlopu, kiedy do bioreaktora dopływa ich mniej, urządzenie powinno się przestawić na pracę w tak zwanym trybie wakacyjnym. Wtedy napowietrzanie odbywa się rzadziej.

Oczyszczalnia ścieków na działce z wysoką wodą gruntową

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie sprawi problemu, jeśli chcemy ją wybudować na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest...

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni,...

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Z czego rury kanalizacyjne? Wybieramy rury...

Rury kanalizacyjne: rodzaje. Instalacja kanalizacyjna w domu jednorodzinnym może być wykonana z...

Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...

Sposoby na wodę na działce. Co robić z deszczówką?

W myśl przepisów woda deszczowa jest ściekiem. Za odprowadzanie jej do systemu kanalizacji trzeba...