| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Kominek wentylacyjny. Dlaczego wywiewka jest potrzebna?

Kominek wentylacyjny. Dlaczego wywiewka jest potrzebna?

Każdy pion kanalizacyjny powinien być wyprowadzony ponad dach i na wysokości 50-100 cm nad nim zakończony specjalną kształtką, tzw. wywiewką lub rurą wywiewną. Wywiewka zapobiega powstawaniu podciśnienia i wysysaniu wody z syfonów urządzeń sanitarnych. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy podłączyć kilka pionów kanalizacyjnych do jednego kominka wentylacyjnego w dachu? Czy możemy tak zrobić? Sprawdź...

Jeżeli jest problem z wyprowadzeniem każdego pionu kanalizacyjnego ponad dach, można zrobić wspólną wentylację dla kilku (maksymalnie pięciu). Wywiewka musi mieć wtedy większą średnicę.

Kominek wentylacyjny. Dlaczego wywiewka jest konieczna?Piony, których nie da się lub nie chce wyprowadzić ponad dach (ale nie wszystkie, co najmniej jeden trzeba koniecznie wyposażyć w wywiewkę), można zakończyć w pomieszczeniu, montując za najwyżej położonym przyborem sanitarnym tak zwany zawór napowietrzający. Jest on skonstruowany w taki sposób, że umożliwia przepuszczanie powietrza w jedną stronę – tylko do wnętrza rury – a więc zapobiega powstawaniu podciśnienia wysysającego wodę z syfonów, ale nie wypuszcza na zewnątrz zapachów z kanalizacji.

Zawory napowietrzające lepiej – w miarę możliwości – montować w pomieszczeniach technicznych lub na nieużytkowym poddaszu,

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...

Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest...

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni,...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.