| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Kominek wentylacyjny. Dlaczego wywiewka jest potrzebna?

Kominek wentylacyjny. Dlaczego wywiewka jest potrzebna?

Każdy pion kanalizacyjny powinien być wyprowadzony ponad dach i na wysokości 50-100 cm nad nim zakończony specjalną kształtką, tzw. wywiewką lub rurą wywiewną. Wywiewka zapobiega powstawaniu podciśnienia i wysysaniu wody z syfonów urządzeń sanitarnych. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy podłączyć kilka pionów kanalizacyjnych do jednego kominka wentylacyjnego w dachu? Czy możemy tak zrobić? Sprawdź...

Jeżeli jest problem z wyprowadzeniem każdego pionu kanalizacyjnego ponad dach, można zrobić wspólną wentylację dla kilku (maksymalnie pięciu). Wywiewka musi mieć wtedy większą średnicę.

Kominek wentylacyjny. Dlaczego wywiewka jest konieczna?Piony, których nie da się lub nie chce wyprowadzić ponad dach (ale nie wszystkie, co najmniej jeden trzeba koniecznie wyposażyć w wywiewkę), można zakończyć w pomieszczeniu, montując za najwyżej położonym przyborem sanitarnym tak zwany zawór napowietrzający. Jest on skonstruowany w taki sposób, że umożliwia przepuszczanie powietrza w jedną stronę – tylko do wnętrza rury – a więc zapobiega powstawaniu podciśnienia wysysającego wodę z syfonów, ale nie wypuszcza na zewnątrz zapachów z kanalizacji.

Zawory napowietrzające lepiej – w miarę możliwości – montować w pomieszczeniach technicznych lub na nieużytkowym poddaszu,

Przeczytaj dodatkowo:
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...

Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

10 typowych błędów w instalacji kanalizacyjnej

Nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej skomplikowanych urządzeń. Wydaje...

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków i jej...

Wybór rodzaju oczyszczalni zależy od kilku czynników. Decyzja nie należy więc w całości tylko do inwestora....

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.