| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic bez brodzika?

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic bez brodzika?

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika. Jednak wówczas musisz pamiętać o prawidłowym przygotowaniu podłoża przed ułożeniem płytek. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przygotowując podłogę pod prysznic.

Podłoga, która ma być brodzikiem, ma szczególne wymagania. Jeśli chce się ją prawidłowo przygotować, najlepiej zacząć przed zrobieniem w łazience wylewki.

Wszystkie niezbędne elementy, które trzeba zmieścić pod płaszczyzną prysznica (rura kanalizacyjna, syfon, izolacja, warstwy podłogi), mają w sumie grubość 12-15 cm. Do izolowania używa się folii w płynie oraz mat i taśm uszczelniających, którymi zabezpiecza się narożniki.

Od czego rozpocząć wykonanie odpływu w prysznicu bez brodzika?

Przed ułożeniem warstw podłogi należy poprowadzić podejście kanalizacyjne. Najłatwiej jest je zrobić w podłodze na gruncie. Doprowadza się je do wybranego miejsca, zanim zostanie ułożona płyta podłogi. Grubość ocieplenia i warstwy betonu jest na tyle duża, że wszystkie potrzebne elementy brodzika się w niej zmieszczą i nie ma problemu z uzyskaniem wymaganego poziomu podłogi w łazience.

Warstwy podłogi na stropach między kondygnacjami są zwykle cieńsze (strop monolityczny ma mniej więcej 15 cm), więc trzeba w nich wykuć bruzdę na syfon i podejście kanalizacyjne albo nawet poprowadzić fragment podejścia pod stropem w pomieszczeniu poniżej i osłonić go na przykład zabudową lub sufitem podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych. Przejście rur podejścia kanalizacyjnego przez strop nie może osłabić jego konstrukcji (na przykład nie może biec w poprzek głównych belek stropu i ich przecinać). W razie wątpliwości potrzebna jest decyzja konstruktora.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pamiętaj o zachowaniu spadku rur kanalizacyjnych

Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność prowadzenia rury kanalizacyjnej z 2-procentowym spadkiem od odpływu brodzika w kierunku pionu lub przewodu odpływowego.

To wprawdzie zaledwie 2 cm na długości 1 m, lecz gdy miejsce wybrane na prysznic jest daleko od pionu, może przysporzyć kłopotów. Przy długości podejścia większej niż 3 m konieczne staje się zamontowanie dodatkowego odpowietrzenia (może być zawór napowietrzający) albo zwiększenie średnicy rury odpływowej o jeden wymiar – z 50 do 75 mm.

Warstwa ocieplenia ze styropianu na stropie

Po wykonaniu podłączenia na stropie układa się warstwę ocieplenia ze styropianu (takiego jak na podłogę) o grubości co najmniej 3 cm (jeszcze lepiej 5 cm w warstwach 3 i 2 cm układanych na zakładkę), a na niej – przed ułożeniem wylewki – folię z PCW.

Sposób wykończenia podłogi-brodzika może być dowolny, dobrany do wystroju łazienki, ale odporny na wodę. Ze względów praktycznych najczęściej w miejscach przewidzianych na kabiny prysznicowe układa się terakotę. Dla bezpieczeństwa płytki powinny być antypoślizgowe. Spoiny warto wypełnić fugą wodoodporną, najlepiej epoksydową, która jest wprawdzie trudniejsza do układania i blisko dwukrotnie droższa od zwykłej cementowej, jednak zapewnia 100-procentową szczelność, nie nasiąka wodą, nie wykrusza się i nie wypłukuje. Dzięki temu jest trwalsza i spoiny łatwiej utrzymać w czystości.

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się...

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...