| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Estetyczny odbiór ścieków

Estetyczny odbiór ścieków

Wąż rozłożony w ogródku na trawie i zapachy z otwartego zbiornika - to wszystko zwykle towarzyszy opróżnianiu szamba. Może być jednak inaczej, estetycznie - gdy wykonamy stałe przyłącze do odbioru ścieków. 

Takie stałe przyłącze popularnie nazywane jest szybkozłączką do szamba. Wykonuje się je z rury polietylenowej zakopanej w ziemi na głębokości około 0,5 m, ułożonej z niewielkim spadkiem w kierunku szamba. Jeden koniec rury wprowadza się do zbiornika na ścieki, drugi osadza w podmurówce w ogrodzeniu. Wylot rury w podmurówce jest zakończony od strony ulicy szybkozłączką ze szczelną pokrywą.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ład i wygoda

Po zdjęciu pokrywy końcówkę węża asenizacyjnego łączy się z szybkozłączką w ogrodzeniu. Powstaje szczelne połączenie, dzięki któremu usługa odbioru ścieków może być wykonywana pod nieobecność domowników (końcówkę węża asenizacyjnego łączy się z szybkozłączką od strony ulicy). Podczas usuwania zawartości szamba nie zanieczyszcza się działki i nie towarzyszą temu nieprzyjemne zapachy.

Bez kłopotu

Aby wykonać stałe przyłącze, nie trzeba opracowywać specjalnego projektu ani uzgadniać takiego przyłącza w gminie. Wystarczy pozwolenie na wybudowanie lub zainstalowanie szczelnego zbiornika na nieczystości płynne uzyskiwane wraz z pozwoleniem na budowę domu.
Podłączenie można wykonać zarówno do zbiornika betonowego, jak i plastikowego. Najlepiej, jeśli jest on nowy (choćby dlatego, że wykonywanie robót w zbiorniku używanym jest nieprzyjemne). Zbiorniki plastikowe najczęściej mają dodatkowe wytłoczenia na otwory technologiczne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się...

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie...

Wody opadowe - przepisy. Jak zgodnie z prawem...

Według przepisów prawa wody opadowe są ściekami. Regulacje omawiające ich odprowadzanie zawarte są w...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...