| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Czy oczyszczalnię ścieków można zbudować samodzielnie?

Czy oczyszczalnię ścieków można zbudować samodzielnie?

Liczba inwestorów chętnych oczyszczać ścieki w przydomowych oczyszczalniach systematycznie rośnie, przybywa więc również firm oferujących potrzebne do tego urządzenia i materiały. Ale czy przydomową oczyszczalnię ścieków można wybudować samodzielnie? Jak to zrobić i czy na oczyszczalnię wykonaną własnymi siłami otrzymamy gwarancję? Sprawdźmy...

Budowa oczyszczalni z wyspecjalizowaną firmą

W związku z tym, że coraz więcej inwestorów rozważa montaż oczyszczalni ścieków na swoich działkach, liniowo zwiększa się również liczba firm oferujących swoje usługi w tym zakresie. Szczególnie bogata jest oferta oczyszczalni z drenażem rozsączającym.

Oczyszczalnia z drenażem jest oferowana najczęściej w postaci całych zestawów składających się z osadnika gnilnego, perforowanych rur drenarskich i kształtek doCzy oczyszczalnię można zbudować samodzielnie? zbudowania drenażu o wymaganym kształcie, studzienki rozdzielającej i zbiorczej z wywiewką (lub kominków napowietrzających) oraz geowłókniny. Czasem w zestawie jest również żwir do obsypania rur drenażowych.

Oczyszczalnię można kupić w firmie świadczącej kompleksowe usługi, od projektu (a czasem również niezbędnych ustaleń formalnoprawnych w organach administracji), poprzez montaż, aż po zabiegi eksploatacyjne, albo w takiej, która zajmuje się wyłącznie sprzedażą i o resztę zadbać we własnym zakresie.

Samodzielny montaż POŚ (przydomowej oczyszczalni ścieków)

Niektóre oczyszczalnie ścieków są przeznaczone do samodzielnego montażu zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta. Takie rozwiązanie będzie tańsze ze zrozumiałych względów.

Trzeba się jednak upewnić, czy zamontowana własnymi siłami oczyszczalnia będzie objęta gwarancją producenta. Na elementy oczyszczalni (z wyjątkiem urządzeń elektromechanicznych) jest ona zwykle dziesięcioletnia.

Przydomowa oczyszczalnia powinna mieć Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska potwierdzającą jej dopuszczenie do stosowania w budownictwie.

Oczyszczalnia ścieków na małej działce

Czy na małej działce można wybudować oczyszczalnię ścieków? Owszem, ale powierzchnia działki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego rury kanalizacyjne? Wybieramy rury...

Rury kanalizacyjne: rodzaje. Instalacja kanalizacyjna w domu jednorodzinnym może być wykonana z...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny...

Jednym z elementów instalacji kanalizacyjnej jest zasuwa burzowa, nazywana kanalizacyjnym zaworem...

Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest...

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni,...

Sposoby na wodę na działce. Co robić z deszczówką?

W myśl przepisów woda deszczowa jest ściekiem. Za odprowadzanie jej do systemu kanalizacji trzeba...