| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w służbie domowej wygody

Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w służbie domowej wygody

Dom wyposażony w inteligentne instalacje zapewnia nie tylko wygodę w jego obsłudze, lecz także oszczędność. Do automatycznego sterowania oświetleniem można użyć czujek ruchu.

Autor: Piotr Mastalerz

Sterowanie oświetleniem – sposób na łatwą obsługę wielu źródeł światła

W dużym domu musi być wiele źródeł światła. Żeby móc niezależnie włączać i wyłączać każde z nich, potrzeba wielu przycisków. Czasem wręcz trudno zapamiętać, który do czego służy. Do tego otwarta, spełniająca wiele funkcji strefa dzienna na parterze wymaga zróżnicowanego oświetlenia – musi być inne, gdy mieszkańcy odpoczywają, inne, gdy urządzają przyjęcie.

Umieszczenie przełączników w różnych miejscach powoduje, że jeśli chce się zmienić sposób oświetlenia, trzeba chodzić od jednego do drugiego. Z kolei użycie jednego łącznika do sterowania wieloma lampami powodowałoby niepotrzebny pobór energii, gdy wystarczyłoby oświetlić niewielki fragment salonu, kuchni lub holu.

Właściciele domu postanowili więc ułatwić sobie życie – zdecydowali się na automatykę.

Postawili na cyfrowy system sterowania oświetleniem (w tym wypadku DALI), który umożliwia niezależne włączanie, wyłączanie oraz regulowanie natężenia światła za pomocą elektronicznego panelu lub komputera. W dużym domu jeden punkt dowodzenia to za mało, ale w tym wypadku udało się osiągnąć wygodę dzięki zaledwie trzem panelom rozmieszczonym w dobrze przemyślanych miejscach. System automatycznego sterowania nie jest bowiem potrzebny w sypialniach oraz pokojach dzieci. Tam źródeł światła jest niewiele, więc tradycyjne łączniki przy wejściach w zupełności wystarczają.

Zalety automatyki domowej

System sterowania umożliwia tworzenie scen świetlnych, czyli zaprogramowanie, które źródła światła mają być włączane w momencie naciśnięcia przycisku. W ramach każdej sceny świetlnej można też regulować natężenie światła, sterując jednocześnie wszystkimi aktywowanymi jego źródłami.

Do sterowania oświetleniem w miejscach, przez które często się przechodzi, wykorzystano czujki ruchu. Użytkownicy są z tego bardzo zadowoleni – nie muszą szukać po omacku przycisku, bo dzięki czujkom światło samo się włącza. Co nie mniej ważne, również samo się wyłącza, gdy wychodzą z pomieszczenia, więc energia się nie marnuje.

Właściciele przekonali się też, że bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość wyłączenia oświetlenia w całym domu jednym przyciskiem.

Obecnie wszystko działa jak należy, ale programowanie systemu nie było proste. Użytkownicy musieli korzystać z pomocy fachowca. Nauczenie się obsługi scen świetlnych zajęło trochę czasu, zwłaszcza sceptycznie nastawionej do systemu pani domu. Początkowo próby przełączania scen powodowały niezamierzone rozbłyski światła w całym budynku. Jednak po pewnym czasie wszyscy doszli do wniosku, że sceny świetlne są bardzo praktyczne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Osprzęt elektroinstalacyjny. Jakie łączniki i...

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru osprzętu elektroinstalacyjnego? Jakie gniazda wybrać...

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Sposoby na...

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że...

Dobór łączników światła i gniazd elektrycznych:...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji...

Instalacja fotowoltaiczna. Ile czasu minie, zanim...

Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez...

Inteligentny dom. Jak przerobić zwykłą instalację...

Systemy do inteligentnego domu wyręczają mieszkańców w obsłudze coraz większej liczby urządzeń....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.