| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w służbie domowej wygody

Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w służbie domowej wygody

Dom wyposażony w inteligentne instalacje zapewnia nie tylko wygodę w jego obsłudze, lecz także oszczędność. Do automatycznego sterowania oświetleniem można użyć czujek ruchu.

Autor: Piotr Mastalerz

Sterowanie oświetleniem – sposób na łatwą obsługę wielu źródeł światła

W dużym domu musi być wiele źródeł światła. Żeby móc niezależnie włączać i wyłączać każde z nich, potrzeba wielu przycisków. Czasem wręcz trudno zapamiętać, który do czego służy. Do tego otwarta, spełniająca wiele funkcji strefa dzienna na parterze wymaga zróżnicowanego oświetlenia – musi być inne, gdy mieszkańcy odpoczywają, inne, gdy urządzają przyjęcie.

Umieszczenie przełączników w różnych miejscach powoduje, że jeśli chce się zmienić sposób oświetlenia, trzeba chodzić od jednego do drugiego. Z kolei użycie jednego łącznika do sterowania wieloma lampami powodowałoby niepotrzebny pobór energii, gdy wystarczyłoby oświetlić niewielki fragment salonu, kuchni lub holu.

Właściciele domu postanowili więc ułatwić sobie życie – zdecydowali się na automatykę.

Postawili na cyfrowy system sterowania oświetleniem (w tym wypadku DALI), który umożliwia niezależne włączanie, wyłączanie oraz regulowanie natężenia światła za pomocą elektronicznego panelu lub komputera. W dużym domu jeden punkt dowodzenia to za mało, ale w tym wypadku udało się osiągnąć wygodę dzięki zaledwie trzem panelom rozmieszczonym w dobrze przemyślanych miejscach. System automatycznego sterowania nie jest bowiem potrzebny w sypialniach oraz pokojach dzieci. Tam źródeł światła jest niewiele, więc tradycyjne łączniki przy wejściach w zupełności wystarczają.

Zalety automatyki domowej

System sterowania umożliwia tworzenie scen świetlnych, czyli zaprogramowanie, które źródła światła mają być włączane w momencie naciśnięcia przycisku. W ramach każdej sceny świetlnej można też regulować natężenie światła, sterując jednocześnie wszystkimi aktywowanymi jego źródłami.

Do sterowania oświetleniem w miejscach, przez które często się przechodzi, wykorzystano czujki ruchu. Użytkownicy są z tego bardzo zadowoleni – nie muszą szukać po omacku przycisku, bo dzięki czujkom światło samo się włącza. Co nie mniej ważne, również samo się wyłącza, gdy wychodzą z pomieszczenia, więc energia się nie marnuje.

Właściciele przekonali się też, że bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość wyłączenia oświetlenia w całym domu jednym przyciskiem.

Obecnie wszystko działa jak należy, ale programowanie systemu nie było proste. Użytkownicy musieli korzystać z pomocy fachowca. Nauczenie się obsługi scen świetlnych zajęło trochę czasu, zwłaszcza sceptycznie nastawionej do systemu pani domu. Początkowo próby przełączania scen powodowały niezamierzone rozbłyski światła w całym budynku. Jednak po pewnym czasie wszyscy doszli do wniosku, że sceny świetlne są bardzo praktyczne.

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym domu. Jak się rozliczać za wodę i prąd?

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego...

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej...

Multiroom audio w domu inteligentnym. Jak...

Systemy nagłośnienia domu multiroom pozwalają słuchać w kilku pomieszczeniach dźwięków z jednego...

Zaciskowe bloki rozdzielcze KTB – nowość w...

Bloki zaciskowe rozdzielcze to aparaty modułowe, które znajdują zastosowanie w rozdzielnicach niskiego...

Inteligentny dom. Jak przerobić zwykłą instalację...

Systemy do inteligentnego domu wyręczają mieszkańców w obsłudze coraz większej liczby urządzeń....