Ochrona przeciwprzepięciowa uchroni instalację elektryczną przed skutkami uderzenia pioruna

2011-07-15 13:15

W celu ochrony urządzeń elektrycznych czułych na przepięcia wywołane m.in. uderzeniem pioruna konieczna jest wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna będzie bezpieczna, jeśli w skrzynce elektrycznej umieścimy ochronniki i wskaźniki uszkodzenia, które zasygnalizują konieczność wymiany ochronnika.

Uderzenie pioruna. Jak działa ochrona przeciwprzepięciowa?
Autor: Wiktor Greg Do zabezpieczenia cennych urządzeń warto zastosować ochronniki oraz wskaźnik uszkodzenia, który sygnalizuje konieczność wymiany ochronnika

Do czego służy instalacja przeciwprzepięciowa?

Ryzyko wyładowań w bliskim sąsiedztwie domu jest znacznie większe niż prawdopodobieństwo bezpośredniego uderzenia pioruna, dlatego każdy dom powinien być chroniony przed ich skutkami przez wewnętrzną instalację przeciwprzepięciową. Powinno się ją stosować także wtedy, gdy budynek nie ma ochrony zewnętrznej.

Jak powinna być wykonana ochrona przeciwprzepięciowa?

Wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa polega na wykonaniu połączeń wyrównawczych (połączeniu punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych rur wchodzących do budynku, dodatkowych połączeń wyrównawczych i uziomu – jeżeli budynek go ma – z główną szyną ekwipotencjalną) i zainstalowaniu ochronników przepięć.

Trzy grupy ochronników - oznaczone cyframi rzymskimi I, II i III lub literami B, C i D - zabezpieczają przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowymi mogącymi wystąpić w sieci zasilającej budynek.

Ochronniki klasy I umieszcza się w złączu budynku, klasy II – w rozdzielnicy, a klasy III – bezpośrednio przy chronionych odbiornikach lub – w małych domach – także w rozdzielnicy (ale same nie zapewnią pełnej ochrony sprzętów elektronicznych). W domach jednorodzinnych można również instalować w rozdzielnicy aparaty zespolone typu I+II.

Jak działają ochronniki?

W razie potrzeby ograniczniki (ochronniki) bezpiecznie przyjmą falę przepięciową i odprowadzą prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji. Zabezpieczą nie tylko przed przepięciami podczas burzy, ale także łączeniowymi, które zdarzają się w sieci zasilającej.

Dobór i wykonanie elementów ochrony odgromowej – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej – należy zlecić elektykowi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.