| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na napięcie 230 V lub obniżone do wartości bezpiecznej. Wykonanie instalacji elektrycznej na napięcie 230 V i większe zawsze trzeba powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Sprawdź, jak zrobić instalację elektryczną w ogrodzie.

Autor: Piotr Mastalerz

Kable poprowadzone w ziemi w rurze osłonowej z PCW mogą zostać zakopane na mniejszej głębokości niż takie same ułożone bez osłony bezpośrednio na podsypce z piasku

Kable elektryczne wokół domu

Instalację do opraw zamontowanych nad wejściem lub oświetlających taras czy werandę oraz gniazd wtyczkowych do przyłączania na przykład elektrycznych narzędzi ogrodniczych, które także warto zainstalować przy okazji, prowadzi się na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie ścian budynku. Jeśli przebiega ona przez pomieszczenie suche i ogrzewane (na przykład korytarz), powinna być ułożona pod tynkiem albo w tynku z przewodów jednożyłowych w rurkach lub z płaskich kabelków wtynkowych. Jeżeli przez pomieszczenia wilgotne lub nieotynkowane (na przykład piwnicę) – poprowadzona po wierzchu ścian i zrobiona z wielożyłowych kabelków albo pojedynczych przewodów wciągniętych do rurek. Obciążenie obwodu jednofazowego (230 V, trzyżyłowego) nie powinno przekraczać 2-3 kW, a trójfazowego (400 V, pięciożyłowego) – 10 kW. Kupując przewody, trzeba starannie dobrać przekrój żył, napięcie izolacji i przeznaczenie oraz kolor izolacji poszczególnych żył, zwłaszcza ochronnej PE (zielono-żółty) i neutralnej N (niebieski).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Instalacja do zasilania urządzeń w ogrodzie

Kable ziemne, standardowo na napięcie 230 V, a do zasilania żarówek halogenowych lub LED-ów na obniżone do bezpiecznej wartości 24 V (konieczny jest wtedy transformator obniżający napięcie z 230 do 24 V) wyprowadza się przez podziemną część budynku i ścianę zewnętrzną. Przejścia przez strop piwniczny i ścianę muszą być w ykonane w przepustach z rury z PCW i uszczelnione. Każda linia kablowa powinna mieć osobne zabezpieczenie nadmiarowe i osobne lub wspólne z innymi obwodami – różnicowoprądowe. Sposób prowadzenia kabli w gruncie zależy od rodzaju ułożonej nad nimi nawierzchni.

Zasilanie akumulatorowe

Oprawy oświetleniowe wokół domu mogą być także zasilane zupełnie niezależnie od instalacji elektrycznej w domu – z własnych akumulatorów ładowanych za pośrednictwem baterii fotowoltaicznych. Takie oprawy dają jednak niewiele światła i nadają się raczej do dekoracji niż funkcjonalnego oświetlenia. W oprawach instalowanych na zewnątrz można umieszczać energooszczędne świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe lub diody LED. Świetlówki nie są polecane do współpracy z czujnikiem ruchu, ponieważ ich trwałość bardzo spada, gdy często się je włącza.

Instalacja zasilająca wideodomofon

Wzależności od systemu, może być dwu- lub wielożyłowa. Jeśli użyje się kabla o większej liczbie żył, niż zaleca producent urządzenia, w razie uszkodzenia którejś z żył roboczych wystarczy przełączyć układ na rezerwową żyłę bez konieczności wymiany instalacji. W ziemi musi być ułożony specjalny kabel przeznaczony do prowadzenia w gruncie, ale lepiej całą instalację zasilającą panel zewnętrzny zrobić z kabla typu ziemnego (również jej część ułożoną powyżej gruntu), wtedy uniknie się łączenia kabli.

Autor: Mariusz Bykowski

Aby w przyszłości nie uszkodzić kabla elektrycznego podczas prac na działce, jego przebieg oznacza się paskiem niebieskiej folii ułożonej mniej więcej 30 cm pod powierzchnią gruntu

WARTO WIEDZIEĆ

Kable elektryczne w gruncie

Sposób prowadzenia instalacji zależy od rodzaju nawierzchni na działce. Pod trawnikiem kabel trzeba zakopać głębiej niż pod chodnikiem. Kabel poprowadzony w rurze osłonowej stalowej lub z PCW można ułożyć płycej niż taki sam, ale bez osłony. Nieosłonięty kabel typu YKY (-żo) z żyłą ochronną w żółto-zielonej izolacji układa się zwykle na głębokości mniej więcej 70 cm, na warstwie piasku o grubości 10 cm i przysypuje podobną ilością piasku. Pozostałą przestrzeń wypełnia się gruntem rodzimym. Przebieg kabla w gruncie oznacza się pasem niebieskiej folii umieszczonym na głębokości 35-25 cm pod powierzchnią terenu. Pod chodnikiem lub jezdnią kabel należy układać w rurze osłonowej o średnicy dobranej na tej samej zasadzie co średnica rury na przepusty przez ścianę lub strop.

Przeczytaj dodatkowo:
Darmowa energia słoneczna. Zainwestuj w panele...

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Wystarczy zainstalować panele...

Niezależna elektrownia słoneczna czy połączona z...

Domowa elektrownia słoneczna może być wyspowa, czyli działać niezależnie od sieci elektroenergetycznej...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady...

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc...

Dobór łączników światła i gniazd elektrycznych:...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji...