| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Multiroom audio w domu inteligentnym. Jak zintegrować nagłośnienie domu z domową automatyką

Multiroom audio w domu inteligentnym. Jak zintegrować nagłośnienie domu z domową automatyką

Systemy nagłośnienia domu multiroom pozwalają słuchać w kilku pomieszczeniach dźwięków z jednego źródła. W domu inteligentnym taki system może dawać więcej korzyści, jeżeli włączymy urządzenia audio i wideo w automatykę domową. Sprawdź, jakie jeszcze zalety może mieć przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną.

Multiroom – wiele głośników i jedno źródło dźwięku

System multiroom to rozwiązanie polegające na połączeniu jednego źródła dźwięku (tunera, odtwarzacza CD bądź DVD lub serwera z plikami audio lub wideo) ze wzmacniaczem wielostrefowym, czyli takim, który wysyła niezależne sygnały do kilku zestawów głośników umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Najważniejszą korzyścią z systemu multiroom jest możliwość słuchania w całym domu dźwięku ze sprzętu dobrej jakości bez potrzeby kupowania wielu wzmacniaczy, odtwarzaczy i tunerów.
Najprostsze systemy multiroom umożliwiają włączanie i wyłączanie źródła dźwięku oraz sterowanie głośnością niezależnie w każdej strefie (pomieszczeniu), bardziej rozbudowane pozwalają słuchać w każdej dźwięku z innego źródła lub różnych plików dźwiękowych z jednego serwera wielostrumieniowego, a najbardziej skomplikowane przesyłają informacje o odtwarzanych utworach do kontrolera sterującego. Wtedy z jego wyświetlacza można odczytywać czas odtwarzania, nazwy utworów, przeglądać ich listy i oglądać okładki płyt.

Jak działa multiroom włączony w system automatyki domowej?

Urządzenia audio i wideo można włączyć do systemu inteligentnego domu. Jakie są z tego korzyści? Na przykład możliwość zaprogramowania godzin, w których w określonych pomieszczeniach z głośników rozlegnie się dźwięk z wybranego źródła – choćby ulubiona piosenka zapisana na serwerze. W innym pomieszczeniu o innej godzinie może zabrzmieć inny utwór bądź audycja radiowa.

To oczywiście pomysł na zastąpienie tradycyjnego budzika. Ten sam efekt można wprawdzie osiągnąć, kupując dwa zestawy Hi-Fi, ale jeżeli chcemy nagłośnić kilka pomieszczeń w domu i do tego jeszcze jego otoczenie, system multiroom może się okazać tańszy i na pewno dużo wygodniejszy. Daje możliwość słuchania wybranego utworu albo stacji radiowej w każdym pomieszczeniu w trakcie przemieszczania się po domu. Zatem gdy po przebudzeniu przechodzimy z sypialni do łazienki, a następnie do kuchni wszędzie może nam towarzyszyć ulubiona melodia.

Głośników w poszczególnych strefach nie trzeba uruchamiać przyciskami, mogą to robić czujki ruchu. W tym czasie dzieci korzystające z tego samego systemu mogą słuchać w swoim pokoju czegoś innego.
Gdy wyjdziemy z domu na taras, na którym są głośniki, nadal możemy słuchać dźwięków z wybranego źródła. A żeby je zmienić, nie musimy wracać do domu – zrobimy to za pomocą przenośnego kontrolera, tabletu lub smartfona.
W ten sam sposób może działać system wideo. Programy telewizyjne z jednego tunera bądź z Internetu, filmy z DVD, Blu-ray lub z plików zapisanych na serwerze możemy oglądać na wybranych ekranach w różnych pomieszczeniach. Jeśli zaczniemy oglądać film w salonie, a chcemy dokończyć w sypialni, to wystarczy nacisnąć przycisk, żeby obraz wyświetlany na jednym ekranie pojawił się na innym. A ścieżki dźwiękowej możemy słuchać przez głośniki systemu audio.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w...

Dom wyposażony w inteligentne instalacje zapewnia nie tylko wygodę w jego obsłudze, lecz także oszczędność....

Możliwości inteligentnego domu. Czym może...

Warto już w czasie budowy domu ułożyć dodatkową instalację elektryczną z myślą o wprowadzeniu w przyszłości...

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Darmowa energia słoneczna. Zainwestuj w panele...

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Wystarczy zainstalować panele...

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...