| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Multiroom audio w domu inteligentnym. Jak zintegrować nagłośnienie domu z domową automatyką

Multiroom audio w domu inteligentnym. Jak zintegrować nagłośnienie domu z domową automatyką

Systemy nagłośnienia domu multiroom pozwalają słuchać w kilku pomieszczeniach dźwięków z jednego źródła. W domu inteligentnym taki system może dawać więcej korzyści, jeżeli włączymy urządzenia audio i wideo w automatykę domową. Sprawdź, jakie jeszcze zalety może mieć przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną.

Multiroom – wiele głośników i jedno źródło dźwięku

System multiroom to rozwiązanie polegające na połączeniu jednego źródła dźwięku (tunera, odtwarzacza CD bądź DVD lub serwera z plikami audio lub wideo) ze wzmacniaczem wielostrefowym, czyli takim, który wysyła niezależne sygnały do kilku zestawów głośników umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Najważniejszą korzyścią z systemu multiroom jest możliwość słuchania w całym domu dźwięku ze sprzętu dobrej jakości bez potrzeby kupowania wielu wzmacniaczy, odtwarzaczy i tunerów.
Najprostsze systemy multiroom umożliwiają włączanie i wyłączanie źródła dźwięku oraz sterowanie głośnością niezależnie w każdej strefie (pomieszczeniu), bardziej rozbudowane pozwalają słuchać w każdej dźwięku z innego źródła lub różnych plików dźwiękowych z jednego serwera wielostrumieniowego, a najbardziej skomplikowane przesyłają informacje o odtwarzanych utworach do kontrolera sterującego. Wtedy z jego wyświetlacza można odczytywać czas odtwarzania, nazwy utworów, przeglądać ich listy i oglądać okładki płyt.

Jak działa multiroom włączony w system automatyki domowej?

Urządzenia audio i wideo można włączyć do systemu inteligentnego domu. Jakie są z tego korzyści? Na przykład możliwość zaprogramowania godzin, w których w określonych pomieszczeniach z głośników rozlegnie się dźwięk z wybranego źródła – choćby ulubiona piosenka zapisana na serwerze. W innym pomieszczeniu o innej godzinie może zabrzmieć inny utwór bądź audycja radiowa.

To oczywiście pomysł na zastąpienie tradycyjnego budzika. Ten sam efekt można wprawdzie osiągnąć, kupując dwa zestawy Hi-Fi, ale jeżeli chcemy nagłośnić kilka pomieszczeń w domu i do tego jeszcze jego otoczenie, system multiroom może się okazać tańszy i na pewno dużo wygodniejszy. Daje możliwość słuchania wybranego utworu albo stacji radiowej w każdym pomieszczeniu w trakcie przemieszczania się po domu. Zatem gdy po przebudzeniu przechodzimy z sypialni do łazienki, a następnie do kuchni wszędzie może nam towarzyszyć ulubiona melodia.

Głośników w poszczególnych strefach nie trzeba uruchamiać przyciskami, mogą to robić czujki ruchu. W tym czasie dzieci korzystające z tego samego systemu mogą słuchać w swoim pokoju czegoś innego.
Gdy wyjdziemy z domu na taras, na którym są głośniki, nadal możemy słuchać dźwięków z wybranego źródła. A żeby je zmienić, nie musimy wracać do domu – zrobimy to za pomocą przenośnego kontrolera, tabletu lub smartfona.
W ten sam sposób może działać system wideo. Programy telewizyjne z jednego tunera bądź z Internetu, filmy z DVD, Blu-ray lub z plików zapisanych na serwerze możemy oglądać na wybranych ekranach w różnych pomieszczeniach. Jeśli zaczniemy oglądać film w salonie, a chcemy dokończyć w sypialni, to wystarczy nacisnąć przycisk, żeby obraz wyświetlany na jednym ekranie pojawił się na innym. A ścieżki dźwiękowej możemy słuchać przez głośniki systemu audio.

Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Ogniwa fotowoltaiczne. Zastosowanie w domu

Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Można z nich...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Darmowa energia słoneczna. Zainwestuj w panele...

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Wystarczy zainstalować panele...

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...