| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Możliwości inteligentnego domu. Czym może sterować automatyka domowa?

Możliwości inteligentnego domu. Czym może sterować automatyka domowa?

Warto już w czasie budowy domu ułożyć dodatkową instalację elektryczną z myślą o wprowadzeniu w przyszłości systemów domu inteligentnego. Dzięki automatyce domowej możliwe będzie sterowanie różnymi urządzeniami i funkcjami w domu. Inwestor, który zdecydował się na zamontowanie inteligentnych instalacji w swoim domu, dzieli się doświadczeniami.

Projektowanie inteligentnych instalacji

O sterowaniu budynkiem inwestor myślał już przed budową domu i w jej trakcie. Na etapie układania instalacji elektrycznej sam rozprowadził dodatkowy przewód – ośmiożyłową skrętkę komputerową. Kabel został doprowadzony do miejsc, gdzie miały być gniazda i łączniki, oraz w pobliże planowanych urządzeń elektrycznych. Był to najlepszy i właściwie jedyny moment na ułożenie kabli – wkrótce potem ściany zostały otynkowane.
– Zawsze chciałem mieszkać w inteligentnym domu, czyli w takim, w którym będę mógł dowolnie programować działanie różnych jego elementów i instalacji. Wiedziałem, że nie od razu będzie mnie stać na uruchomienie sieci, bo na pierwszym miejscu była budowa. Skupiłem się więc na zaprojektowaniu przyszłej automatyki – tłumaczy właściciel domu.
– To ważne – mówi dalej. – Na etapie prac instalacyjnych trzeba wiedzieć, czym chcemy sterować w budynku. Przewód musi zostać doprowadzony w odpowiednie miejsca. W moim domu takich punktów jest mniej więcej 50. Są też kable zapasowe, bo przecież wszystkiego nie da się zaplanować i przewidzieć. Okablowanie było niewielkim wydatkiem w budżecie budowy. 1000 m przewodu kosztowało około 1000 zł. A dalej... automatyką domową można się było nie zajmować – opowiada inwestor. 
Zgodnie z planem po jakimś czasie od zbudowania domu, gdy już rodzina w nim zamieszkała, właściciel zaczął go wyposażać w system sterowania i je uruchamiać.

Sterowanie oknami i roletami

Nowoczesny system ma w tym budynku spełniać dwa zadania: informować o stanie domu oraz realizować zaprogramowane działania.
W domu jest 20 okien. Rolety zewnętrzne mają własne silniki elektryczne. Przy każdym oknie jest standardowy włącznik, którym można opuścić albo podnieść roletę. Gospodarz podłączył rolety do sieci domowej i zaprogramował je, by opuszczały się o 21.00, a o 6.00 podnosiły. Można osobno programować działanie rolet na parterze i na piętrze. Niektóre okna mają specjalny program na czas wyjazdu domowników – rolety opuszczają się, a następnie częściowo podnoszą, by wpuścić trochę światła do pomieszczeń, w których stoją kwiaty.

O czym może informować inteligentna instalacja?

Dzięki systemowi inteligentnego sterowania budynkiem można śledzić na bieżąco informacje o różnych parametrach wewnątrz i na zewnątrz domu. Domownicy monitorują zużycie energii elektrycznej. Wiedzą, ile energii pobierają poszczególne urządzenia w danej chwili i w różnych okresach. W ten sposób sprawdzili, że przygotowanie ciepłej wody w kotle na węgiel jest tańsze niż grzanie jej w pojemnościowym zbiorniku elektrycznym.
W kilku strefach domu jest odczytywana temperatura powietrza. Jeśli jest wyższa niż ustalona, na wyświetlaczu sterownika w salonie sygnalizuje to kolor czerwony; gdy jest za niska – niebieski.

Sterowanie ogrzewaniem w domu

System mógłby sam podnosić temperaturę. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem to dla właściciela tego domu wyzwanie na przyszłość. Na każdym grzejniku trzeba będzie zainstalować elektrozawór i zaprogramować jego pracę w systemie. – Kocioł węglowy również można podpiąć do sieci i sterować jego pracą. Pod warunkiem że dany model można podłączyć do sterownika. To ważne w domu z automatyką – należy zwracać uwagę na to, czy urządzenie, które chcemy kupić, można wpiąć do sieci – tłumaczy inwestor.

Podłogi w tym domu są z drewna egzotycznego. W kilku pomieszczeniach właściciele zamontowali czujniki wilgoci. Wilgotność poniżej 40 i powyżej 70% jest sygnalizowana – trzeba wtedy włączyć ogrzewanie albo nawilżacz, by poprawić parametry powietrza w domu.

Sterowanie oświetleniem i podlewaniem

Do systemu są włączone kamery i oświetlenie zewnętrze budynku. Jedna kamera jest zamontowana na zewnątrz domu, druga w garażu. Obraz z kamer można zobaczyć w komputerze i każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Gdy kamera zarejestruje ruch, robi zdjęcie i przesyła je MMS-em na telefon komórkowy inwestora, włącza się też rejestracja obrazu. Zautomatyzowane jest również sterowanie oświetleniem na zewnątrz domu. Uruchamia je i wyłącza czujnik zmierzchowy. Na etapie układania instalacji wiązka przewodów została wyprowadzona na zewnątrz budynku.
– Mało kto wtedy wie, jak urządzi ogród. Warto więc dać sobie szansę na dowolną konfigurację – tłumaczy właściciel.
W tym ogrodzie zautomatyzowano podlewanie wodą deszczową. System reaguje, kiedy zbiornik z deszczówką jest pełny. Steruje podlewaniem ogrodu w sekcjach: rośliny i trawnik (zraszanie) oraz drzewa (rurami drenażowymi). Ogród jest podlewany raz dziennie. Kiedy nie ma takiej potrzeby, a zbiornik z deszczówką się przepełnia, system uruchamia pompę – woda jest odprowadzana albo do oczka wodnego, albo do rowu.
Instalacja inteligentna w tym domu kosztowała 15 tys. zł. Domownicy mają teraz w planach podłączenie do systemu turbiny w kominku i sterowanie dystrybucją gorącego powietrza.

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego domu?

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Osprzęt elektroinstalacyjny. Jakie łączniki i...

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru osprzętu elektroinstalacyjnego? Jakie gniazda wybrać...

Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w...

Dom wyposażony w inteligentne instalacje zapewnia nie tylko wygodę w jego obsłudze, lecz także oszczędność....

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Sposoby na...

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że...

Prawidłowe podłączenie gniazd elektrycznych

W „Muratorze” 6/2015 w artykule pt."Łączniki i gniazda wtyczkowe" opisujemy zasady podłączania...

Instalacja fotowoltaiczna. Ile czasu minie, zanim...

Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez...

Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.