| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Modernizacja instalacji elektrycznej: ocena stanu istniejącej instalacji

Modernizacja instalacji elektrycznej: ocena stanu istniejącej instalacji

Decydując się na remont instalacji elektrycznej, musimy w pierwszej kolejności ocenić stan istniejącej instalacji.

W budynkach mieszkalnych można wyróżnić dwie strefy. Pierwsza obejmuje pomieszczenia suche i ogrzewane z podłogą z materiałów izolacyjnych. Należą do nich pokoje i korytarze. Są to pomieszczenia o normalnym stopniu zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym. Nie oznacza to jednak, że można sobie w nich pozwolić na brak ostrożności przy użytkowaniu instalacji elektrycznych i urządzeń elektrycznych.

Do drugiej strefy należą pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu, czyli łazienki, piwnice, garaże itp. Podłoga jest tu przewodząca, występują masy metalowe oraz bywa wilgotno.

Czytaj więcej na temat modernizacji instalacji elektrycznej

Faktyczne zużycie energii elektrycznej zależy między innymi od indywidualnych zachowań i trybu życia mieszkańców budynku, a także od ich liczby oraz nasycenia obiektu sprzętami zużywającymi energię elektryczną.

Ile energii elektrycznej i na co zużywamy w domu?

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Zużycie energii przez poszczególne urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym według szacunków stołecznego zakładu energetycznego

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Według szacunku RWE-STOEN aktualnie średnie zużycie energii elektrycznej w skali roku przez gospodarstwo domowe wynosi 1950 kWh. Dodatkowym powodem wprowadzenia zmian jest konieczność dostosowania jej do aktualnych przepisów, a dzięki temu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania i ograniczenie zagrożeń.

Z formalnego punktu widzenia nowym przepisom muszą odpowiadać instalacje w nowych i modernizowanych obiektach, ale zdrowy rozsądek nakazuje nie zaniedbywać wymiany instalacji nawet wtedy, gdy sam budynek nie ulega zmianom.

Zwykle nie mamy wątpliwości, że w przypadku uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych lub grzewczych należy niezwłocznie przystąpić do działania. Natomiast zajęcie się niesprawną instalacją elektryczną często odkłada się na później. Niekiedy do momentu, aż stanie się nieszczęście.

Sprawdź, co zrobić, gdy instalacja elektryczna wymaga tylko małych zmian i przeróbek

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z modernizacją instalacji elektrycznej niezbędne jest dokonanie fachowej oceny instalacji elektrycznych w budynku. Taką ekspertyzę mogą wykonać niezależni eksperci lub specjaliści zrzeszeni w Izbie Rzeczoznawców Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Izba ma centralę w Warszawie, a agendy w wielu większych miastach w Polsce. O pomoc w znalezieniu eksperta można się także zwrócić do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Przedmiotem oceny połączonej z wykonaniem pomiarów powinno być określenie stanu technicznego istniejącej instalacji elektrycznej oraz wskazanie niezbędnych działań mających na celu doprowadzenie ich do stanu zgodnego z potrzebami i przepisami. Ekspertyza powinna być sporządzona na piśmie i stanowić założenia wyjściowe do dalszego postępowania. W zależności od wyników oceny mogą być podjęte odpowiednie decyzje i czynności.

Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentne sterowanie domem. SMARTHOME24.pl –...

Sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi jest możliwe dzięki prostym i...

Darmowa energia słoneczna. Zainwestuj w panele...

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Wystarczy zainstalować panele...

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Poznaj produkty IDEAL TS - zaciskowe bloki...

Bloki zaciskowe rozdzielcze to urządzenia, dziękiktórym jest możliwe użycie przewodów o innych...

Instalacja elektryczna w nowym domu - od projektu...

Przedstawiamy praktyczny poradnik dla inwestora - zasady układania wewnętrznych i zewnętrznych instalacji...