| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Modernizacja instalacji elektrycznej. A może inteligentna instalacja?

Modernizacja instalacji elektrycznej. A może inteligentna instalacja?

Wymieniając instalację elektryczną, można „przerobić ją” na inteligentną.­ W takim przypadku należy zastosować jeden z dostępnych na rynku systemów zmieniających normalny dom w „dom myślący”.

Wybór systemów inteligentnych instalacji jest bardzo bogaty. Na świecie urządzenia tego typu produkuje ponad 100 firm, przy czym większość z nich w standardzie określonym jako EIB (European Installation Bus).

Stosowanie jednolitego standardu ma tę zaletę, że w jednej instalacji można montować urządzenia różnych firm. Obecnie korzysta się z kilku standardów inteligentnych instalacji elektrycznych. Spośród nich najbardziej popularny jest Instabus EIB, ale już wypierają go systemy pracujące w zdecydowanie tańszym standardzie, na przykład Lon Works. Ciągły postęp techniczny w branży elektrycznej oraz pokrewnych – elektronice, telekomunikacji, automatyce – sprawia, że wciąż powstają nowe, a dotychczasowe są rozszerzane.

Czytaj więcej na temat modernizacji instalacji elektrycznej

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W domu z inteligentną instalacją można zapomnieć o wielu obowiązkach. Będą się realizowały same

Wyposażenie domu w inteligentne instalacje to nie tylko – jak twierdzą sceptycy – moda, ale przede wszystkim:

  • możliwość uzyskiwania oszczędności energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej dzięki dopasowaniu ich parametrów do aktualnych potrzeb; podobną, ale mniej wygodną, bo „rozproszoną” możliwość daje stosowanie indywidualnych programatorów;
  • możliwość sterowania zintegrowanego wieloma urządzeniami lub parametrami, na przykład opuszczanie żaluzji i jednoczesne włączanie światła z chwilą zapadnięcia zmroku;
  • odporność na awarie dzięki prostemu i przejrzystemu systemowi;
  • możliwość stałego monitorowania stanu instalacji i jej parametrów;
  • łatwość realizacji indywidualnych wymagań użytkowników dzięki możliwości selektywnego programowania parametrów;
  • elastyczność systemu umożliwiająca jego dowolną rozbudowę bez zmiany magistrali sterującej;
  • możliwość włączania dowolnego odbiornika lub ich grupy z dowolnego miejsca będź z kilku miejsc, również spoza obrębu posesji.

W systemach EIB każdy element jest wyposażony w mikroprocesor i stanowi jednostkę autonomiczną równorzędną w stosunku do pozostałych. Magistralę łączącą poszczególne elementy tworzy ekranowany kabel dwuparowy z żyłami 0,8 mm2, przy czym wykorzystywana jest jedna para przewodów, a pozostała stanowi rezerwę. Przewód magistralny i przyłączonedo niego urządzenia są zasilane napięciem 24 V DC (DC – Direct Current – prąd stały), to znaczy napięciem bezpiecznym typu SELV (Safety Extra Low Voltage).

Aparaty przyłączone do magistrali dzielą się na elementy wysyłające impulsy sterujące i elementy wykonujące otrzymane polecenia. Każdy z nich może być zaprogramowany indywidualnie przy użyciu komputera klasy PC. Urządzenia wykonawcze (aktory) odbierają sygnały wysyłane przez sensory, przetwarzają otrzymane rozkazy i wykonują określone czynności (na przykład łączenie lub ściemnianie). W miarę rozwoju systemów EIB przyciski sterownicze były udoskonalane. Obecnie produkowane mają po kilka klawiszy i mogą wykonywać wiele funkcji. Osadza się je w puszkach podtynkowych. Mogą być dodatkowo wyposażone w wyświetlacz.

Sterowanie urządzeniami oświetleniowymi zapewnia maksimum komfortu. Jest także źródłem oszczędności energii. System może być tak zaprogramowany, aby automatycznie wyłączał zbędne oświetlenie wnętrz. Także oświetlenie ogrodu może byćczęściowo wyłączane w nocy.

Wygodną cechą jest możliwość wcześniejszego zaprogramowania scen świetlnych na określoną okazję (na przykład­ przyjęcie), a potem uruchomienie ich jednym przyciskiem. Oświetleniem można sterować ręcznie, zdalnie z wykorzystaniem pilota, za pomocą czujników ruchu lub w wyniku realizacji założonego programu, na przykład pozorującego obecność w d omu jego mieszkańców. Wszystkie funkcje systemu EIB mogą być wizualizowane na monitorze komputera. System ten może sterować większością urządzeń w domu.

Autor: Piotr Mastalerz

Inteligentne zarządzanie pracą urządzeń grzewczych i wentylacyjnych pozwala oszczędzać energię cieplną

Autor: Piotr Mastalerz

Panele sterujące inteligentną instalacją umożliwiają zarządzanie całym sprzętem, również tym w kinie domowym

Oprócz systemów zdecentralizowanych typu EIB w Polsce jest także oferowany system inteligentnej instalacji SI – Dupline. Jego centralną częścią jest wielokanałowy generator z czteromiejscowym wskaźnikiem LCD, na którym są wyświetlane wszystkieistotne informacje, które mogą być zmieniane przyciskami obsługi. Można go połączyć z komputerem klasy PC. Jest zasilany napięciem 24 V prądu stałego. Ma zabezpieczenie do pięciu dni na wypadek zaniku napięcia w zasilaniu podstawowym. Z generatorem współdziałają czujki, przyciski, regulatory i inne elementy, takie same jak w innych systemach.

Do domów jednorodzinnych są także przeznaczone inne systemy, na przykład D2000 oraz jego ograniczona wersja MiniDO czy LCN (Local Control Network). W tym ostatnim oprócz przewodów takich jak w normalnej instalacji, czyli fazowego – L, neutralnego – N i ochronnego – PE, jest jeszcze dodatkowy przewód oznaczony literą D. W tym systemie do zarządzania inteligentnym domem służy terminal, na przykład z panoramicznym ekranem dotykowym LCD. Może on być również używany do obsługi systemu antywłamaniowego oraz instalacji wideofonowej. Użytkownik ma możliwość zdalnego sterowania systemem za pomocą telefonu komórkowego (wysyłając SMS-y) lub za pośrednictwem Internetu. Można w ten sposób między innymi włączyć podlewanie ogrodu w czasie urlopu czy podejrzeć obraz z zainstalowanych na posesji kamer wideo.

Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. Jak przerobić zwykłą instalację...

Systemy do inteligentnego domu wyręczają mieszkańców w obsłudze coraz większej liczby urządzeń....

Energia elektryczna dla domu. Czy w Polsce może...

Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez prądu? W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od energii...

Zaciskowe bloki rozdzielcze KTB – nowość w...

Bloki zaciskowe rozdzielcze to aparaty modułowe, które znajdują zastosowanie w rozdzielnicach niskiego...

Instalacja elektryczna w nowym domu - od projektu...

Przedstawiamy praktyczny poradnik dla inwestora - zasady układania wewnętrznych i zewnętrznych instalacji...

Darmowa energia słoneczna. Zainwestuj w panele...

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Wystarczy zainstalować panele...

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Sposoby na...

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że...