| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Modernizacja instalacji elektrycznej. A może inteligentna instalacja?

Modernizacja instalacji elektrycznej. A może inteligentna instalacja?

Wymieniając instalację elektryczną, można „przerobić ją” na inteligentną.­ W takim przypadku należy zastosować jeden z dostępnych na rynku systemów zmieniających normalny dom w „dom myślący”.

Wybór systemów inteligentnych instalacji jest bardzo bogaty. Na świecie urządzenia tego typu produkuje ponad 100 firm, przy czym większość z nich w standardzie określonym jako EIB (European Installation Bus).

Stosowanie jednolitego standardu ma tę zaletę, że w jednej instalacji można montować urządzenia różnych firm. Obecnie korzysta się z kilku standardów inteligentnych instalacji elektrycznych. Spośród nich najbardziej popularny jest Instabus EIB, ale już wypierają go systemy pracujące w zdecydowanie tańszym standardzie, na przykład Lon Works. Ciągły postęp techniczny w branży elektrycznej oraz pokrewnych – elektronice, telekomunikacji, automatyce – sprawia, że wciąż powstają nowe, a dotychczasowe są rozszerzane.

Czytaj więcej na temat modernizacji instalacji elektrycznej

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W domu z inteligentną instalacją można zapomnieć o wielu obowiązkach. Będą się realizowały same

Wyposażenie domu w inteligentne instalacje to nie tylko – jak twierdzą sceptycy – moda, ale przede wszystkim:

  • możliwość uzyskiwania oszczędności energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej dzięki dopasowaniu ich parametrów do aktualnych potrzeb; podobną, ale mniej wygodną, bo „rozproszoną” możliwość daje stosowanie indywidualnych programatorów;
  • możliwość sterowania zintegrowanego wieloma urządzeniami lub parametrami, na przykład opuszczanie żaluzji i jednoczesne włączanie światła z chwilą zapadnięcia zmroku;
  • odporność na awarie dzięki prostemu i przejrzystemu systemowi;
  • możliwość stałego monitorowania stanu instalacji i jej parametrów;
  • łatwość realizacji indywidualnych wymagań użytkowników dzięki możliwości selektywnego programowania parametrów;
  • elastyczność systemu umożliwiająca jego dowolną rozbudowę bez zmiany magistrali sterującej;
  • możliwość włączania dowolnego odbiornika lub ich grupy z dowolnego miejsca będź z kilku miejsc, również spoza obrębu posesji.

W systemach EIB każdy element jest wyposażony w mikroprocesor i stanowi jednostkę autonomiczną równorzędną w stosunku do pozostałych. Magistralę łączącą poszczególne elementy tworzy ekranowany kabel dwuparowy z żyłami 0,8 mm2, przy czym wykorzystywana jest jedna para przewodów, a pozostała stanowi rezerwę. Przewód magistralny i przyłączonedo niego urządzenia są zasilane napięciem 24 V DC (DC – Direct Current – prąd stały), to znaczy napięciem bezpiecznym typu SELV (Safety Extra Low Voltage).

Aparaty przyłączone do magistrali dzielą się na elementy wysyłające impulsy sterujące i elementy wykonujące otrzymane polecenia. Każdy z nich może być zaprogramowany indywidualnie przy użyciu komputera klasy PC. Urządzenia wykonawcze (aktory) odbierają sygnały wysyłane przez sensory, przetwarzają otrzymane rozkazy i wykonują określone czynności (na przykład łączenie lub ściemnianie). W miarę rozwoju systemów EIB przyciski sterownicze były udoskonalane. Obecnie produkowane mają po kilka klawiszy i mogą wykonywać wiele funkcji. Osadza się je w puszkach podtynkowych. Mogą być dodatkowo wyposażone w wyświetlacz.

Sterowanie urządzeniami oświetleniowymi zapewnia maksimum komfortu. Jest także źródłem oszczędności energii. System może być tak zaprogramowany, aby automatycznie wyłączał zbędne oświetlenie wnętrz. Także oświetlenie ogrodu może byćczęściowo wyłączane w nocy.

Wygodną cechą jest możliwość wcześniejszego zaprogramowania scen świetlnych na określoną okazję (na przykład­ przyjęcie), a potem uruchomienie ich jednym przyciskiem. Oświetleniem można sterować ręcznie, zdalnie z wykorzystaniem pilota, za pomocą czujników ruchu lub w wyniku realizacji założonego programu, na przykład pozorującego obecność w d omu jego mieszkańców. Wszystkie funkcje systemu EIB mogą być wizualizowane na monitorze komputera. System ten może sterować większością urządzeń w domu.

Autor: Piotr Mastalerz

Inteligentne zarządzanie pracą urządzeń grzewczych i wentylacyjnych pozwala oszczędzać energię cieplną

Autor: Piotr Mastalerz

Panele sterujące inteligentną instalacją umożliwiają zarządzanie całym sprzętem, również tym w kinie domowym

Oprócz systemów zdecentralizowanych typu EIB w Polsce jest także oferowany system inteligentnej instalacji SI – Dupline. Jego centralną częścią jest wielokanałowy generator z czteromiejscowym wskaźnikiem LCD, na którym są wyświetlane wszystkieistotne informacje, które mogą być zmieniane przyciskami obsługi. Można go połączyć z komputerem klasy PC. Jest zasilany napięciem 24 V prądu stałego. Ma zabezpieczenie do pięciu dni na wypadek zaniku napięcia w zasilaniu podstawowym. Z generatorem współdziałają czujki, przyciski, regulatory i inne elementy, takie same jak w innych systemach.

Do domów jednorodzinnych są także przeznaczone inne systemy, na przykład D2000 oraz jego ograniczona wersja MiniDO czy LCN (Local Control Network). W tym ostatnim oprócz przewodów takich jak w normalnej instalacji, czyli fazowego – L, neutralnego – N i ochronnego – PE, jest jeszcze dodatkowy przewód oznaczony literą D. W tym systemie do zarządzania inteligentnym domem służy terminal, na przykład z panoramicznym ekranem dotykowym LCD. Może on być również używany do obsługi systemu antywłamaniowego oraz instalacji wideofonowej. Użytkownik ma możliwość zdalnego sterowania systemem za pomocą telefonu komórkowego (wysyłając SMS-y) lub za pośrednictwem Internetu. Można w ten sposób między innymi włączyć podlewanie ogrodu w czasie urlopu czy podejrzeć obraz z zainstalowanych na posesji kamer wideo.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady...

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc...

Prawidłowe podłączenie gniazd elektrycznych

W „Muratorze” 6/2015 w artykule pt."Łączniki i gniazda wtyczkowe" opisujemy zasady podłączania...

Osprzęt elektroinstalacyjny. Jakie łączniki i...

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru osprzętu elektroinstalacyjnego? Jakie gniazda wybrać...

Zdalne sterowanie oświetleniem. Automatyka w...

Dom wyposażony w inteligentne instalacje zapewnia nie tylko wygodę w jego obsłudze, lecz także oszczędność....