Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady lokalizacji i montażu

2015-05-14 10:47
Łącznik elektryczny
Autor: OSPEL Możemy dobrać osprzęt w taki sposób, by po zamontowaniu na ścianie był niemal niewidoczny lub przeciwnie – wyraźnie, ale w przemyślany sposób się od niej odcinał

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc powinny być estetyczne i dopasowane do wystroju wnętrza. Przede wszystkim jednak muszą być tak dobrane oraz rozmieszczone, by korzystanie z nich było bezpieczne i wygodne. Jak rozmieścić je zgodnie z zasadami?

Łącznik włączający oświetlenie lokalizuje się zazwyczaj we wnętrzu, przy drzwiach od strony klamki, na wysokości mniej więcej 1,4 m i około 15 cm od ościeżnicy.

Łączniki oświetlenia łazienki, WC, a także innych niewielkich pomieszczeń pozbawionych oświetlenia dziennego wygodnie jest instalować na zewnątrz.

Łączniki światła - kiedy stosować łączniki świecznikowe

Do załączania opraw oświetleniowych zawierających kilka lamp wskazane jest stosowanie łączników świecznikowych z dwoma odrębnie działającymi klawiszami albo trzyklawiszowych. Jeżeli chcemy włączać światło z dwóch miejsc, na przykład w długim korytarzu, w dużym salonie lub u dołu i na górze biegu schodów, należy zainstalować tak zwany łącznik schodowy.

Zasady wyboru osprzętu elektrycznego, rysunki przedstawiające sposób podłączania łączników i gniazd znajdziesz najnowszym numerze miesięcznika Murator 6/2015.

WIDEO: Designerskie łączniki światła do każdego wnętrza

Designerskie łączniki światła do każdego wnętrza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany