Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Instalacja elektryczna w kuchni

Instalacja elektryczna w kuchni

Aby nie układać kabli elektrycznych na wierzchu ścian ani nie kuć bruzd w tynku, instalację elektryczną trzeba zaplanować i wykonać odpowiednio wcześnie. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę planując instalację w kuchni.

Większość sprzętów użytkowanych w kuchni, zarówno tych ustawionych na stałe, jak i przenośnych, jest przystosowana fabrycznie do zasilania z gniazda wtykowego. Wyjątek stanowią kuchnie indukcyjne pobierające moc kilku kilowatów i z reguły przyłączane na stałe do instalacji elektrycznej. Połączenie to wykonuje się w puszce.

Do zasilania gniazd wtykowych oraz do odbiorników zasilanych na stałe należy poprowadzić osobne obwody elektryczne. Instalacja elektryczna podzielona na obwody będzie bardziej niezawodna. Uszkodzenie jednego obwodu i konieczność jego naprawy nie spowodują wyłączenia z użytkowania pozostałych.

Osobne obwody elektryczne

Im mniej gniazd wtykowych (a więc i odbiorników) jest zasilanych z jednego obwodu elektrycznego, tym instalacja elektryczna jest mniej zawodna. Z obwodu przeznaczonego do zasilania przenośnych odbiorników (mikser, robot, młynek do kawy itp.) nie powinno być zasilanych więcej niż pięć jednofazowych gniazd wtykowych.

Odbiorniki o mocy większej niż 2 kW (np. elektryczny przepływowy podgrzewacz wody) wymagają zasilania z osobnego obwodu. Oddzielny obwód powinny też mieć:

  • kuchenka elektryczna,
  • piekarnik,
  • zmywarka.

Wykonanie dodatkowych obwodów będzie się wiązało z koniecznością zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń na tablicy bezpiecznikowej, bo każdy obwód musi mieć własne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe. Grupę obwodów elektrycznych trzeba też wyposażyć w zabezpieczenie różnicowoprądowe na prąd różnicowy 30 mA.

Na wyspie gniazda można ukryć za podwyższoną ścianką

Nad blatem roboczym powinno być co najmniej jedno podwójne gniazdo wtyczkowe

Rodzaj przewodów elektrycznych zależy od napięcia

Obwody jednofazowe na napięcie 230 V wykonuje się jako trzyżyłowe, a trójfazowe (230/400 V) jako pięciożyłowe. Żyły przewodów powinny być miedziane. W obwodach oświetleniowych używa się przewodów o przekroju 1,5 mm², w zwykłych obwodach gniazd wtyczkowych – 2,5 mm². Do zasilania odbiorników dużej mocy przewody zasilające trzeba dobrać indywidualnie.

Jak prowadzić przewody elektryczne: w tynku lub rurkach

Przewody w obwodach jednofazowych można ułożyć bezpośrednio na ścianie przed otynkowaniem, stosując płaskie trzydrutowe przewody wtynkowe, lub w rurkach instalacyjnych z tworzywa sztucznego (peszele), stosując przewody pojedyncze. Odcinki instalacji montowane pod płytami gipsowo-kartonowymi układanymi na stropie muszą być zawsze prowadzone w rurkach. Płaskie przewody po otynkowaniu ścian będą niewidoczne – tynk pokryje je bez problemu. Jeśli użyje się rurek instalacyjnych, trzeba zrobić w ścianie bruzdy, tak aby przynajmniej częściowo zagłębić w nich rurki. Inaczej nie da się ich pokryć tynkiem o normalnej grubości. Do rurek wciąga się przewody jednodrutowe w izolacji z tworzywa sztucznego.

W instalacji podtynkowej należy zamontować puszki podtynkowe, w zależności od potrzeb – okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, gniazda wtykowe dwubiegunowe – zawsze ze stykiem ochronnym (pojedyncze i podwójne) – oraz łączniki jedno- i dwubiegunowe.

Prąd w domu energooszczędnym: fotoogniwa i turbiny wiatrowe

Dom energooszczędny, to taki w którym zapotrzebowanie na energię jest jak najmniejsze....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Ogniwa fotowoltaiczne i...

Co zrobić, kiedy mieszka się na wsi, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej?...

Mniejszy koszt energii eletrycznej. Jak czytać...

Chcesz zmienjszyć koszt energii elektrycznej? Zanim zaczniesz wymieniać wszystkie żarówki na...

Uniwersalny minimalizm: włączniki światła i...

Łączniki i gniazda serii K.1 są wielofunkcyjne, a zarazem uniwersalne. Dzięki bogatemu asortymentowi, osprzęt...

Nowoczesny osprzęt elektryczny: gniazda...

Gniazda multimedialne przeznaczone są do czterech różnych zastosowań. Dzięk nim uporasz się z...

Jak pomysłowo ukryć instalację elektryczną w...

W obiektach biurowych i użyteczności publicznej prowadzenie instalacji elektrycznej często wiąże się z...

Quicklink - nowa elektronika Berker by Hager

Nowe, innowacyjne rozwiązania systemowe quicklink – dostępne w ramach oferty osprzętu Berker by Hager....

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.