| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Instalacja elektryczna - jakie formalności musisz spełnić, aby uzyskać przyłączenie do sieci energetycznej

Instalacja elektryczna - jakie formalności musisz spełnić, aby uzyskać przyłączenie do sieci energetycznej

Wyposażenie domu w bezpieczną, niezawodną i oszczędną w eksploatacji instalację elektryczną to zadanie dla fachowca. Sprawdź, jakich formalności wymaga przyłączenie do sieci energetycznej budynków jednorodzinnych? Jakie wybrać rozwiązania, jakich użyć materiałów, jak uniknąć trudnych do naprawienia błędów?

Autor: Murator Zużycie energii

W domu bez prądu nic nie będzie działało. Nie popłynie woda (bo nie będą czynne pompa i hydrofor), nie będzie ogrzewania (bo zatrzyma się kocioł i pompy obiegowe) ani wentylacji (gdy jest mechaniczna). Nie skorzystamy też z komputera, telewizora ani z bezprzewodowego telefonu, a po zmroku we wnętrzach i na posesji zapanuje ciemność. Można budować dom w okolicy bez dostępu do sieci wodociągowej czy kanalizacji, ale brak technicznych możliwości doprowadzenia energii elektrycznej dyskwalifikuje działkę jako budowlaną. Odnawialne źródła energii elektrycznej, takie jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, póki co mogą być jedynie uzupełniającymi, a nie podstawowymi źródłami zaopatrzenia domu w prąd.

Instalacja elektryczna: przyłącze elektroenergetyczne i zabezpieczenie przedlicznikowe

Źródłem energii elektrycznej jest zwykle sieć elektroenergetyczna zarządzana przez przedsiębiorstwo energetyczne nazywane zakładem energetycznym. Jego odbiorcy są podzieleni na grupy zależnie od napięcia sieci, do której są przyłączeni, oraz wielkości pobieranej mocy. Budynki jednorodzinne są zaliczane do grupy IV (moc przyłączeniowa powyżej 40 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 63 A) lub V (moc do 40 kW, zabezpieczenie do 63 A), a teren budowy domu – do grupy VI (odbiorcy przyłączani na okres do roku).

Od 1 lipca 2007 r. każdy odbiorca (a więc i właściciel domu jednorodzinnego) może pobierać energię elektryczną od dowolnego dostawcy za pośrednictwem sieci należącej do innego podmiotu gospodarczego. To znaczy, że może podpisać jedną kompleksową umowę z dysponentem sieci przesyłowej na dostarczanie energii albo zawrzeć dwie odrębne, jedną z dysponentem sieci na przesył i drugą – na dostawę energii z przedsiębiorstwem, które ma ją na sprzedaż.

Przyłączenie do sieci

Do pobierania energii elektrycznej z sieci zewnętrznej jest potrzebne przyłącze. Zgodę na jego wykonanie wydaje właściwe dla danego rejonu terenowe przedsiębiorstwo energetyczne i do niego należy się zwrócić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci. Polska jest podzielona na obszary obsługiwane przez odrębne przedsiębiorstwa. Mimo wielu przepisów ramowych każde z nich prowadzi własną politykę i stawia swoim odbiorcom różne wymagania. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne zakład ma obowiązek dostawy energii elektrycznej, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania energii, a potencjalny odbiorca spełnia warunki przyłączenia.

Autor: Andrzej Szandomirski

Niektóre zakłady energetyczne przewidują w swoich taryfikatorach rozwiązanie, które w pewnych sytuacjach jest bardziej opłacalne. Jeżeli odbiorca zdecyduje się na budowę docelowego przyłącza i wykorzystywanie go do zasilania terenu budowy, zakład pobiera tylko jedną opłatę, liczoną tak jak za przyłącze docelowe. Warunkiem jest określenie mocy docelowej jeszcze przed przystąpieniem do budowy domu.

Instalacja elektryczna - remont i koszt wymiany instalacji

Niesprawna instalacja elektryczna w domu grozi porażeniem i może być przyczyną pożaru. Remont...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. Jak przerobić zwykłą instalację...

Systemy do inteligentnego domu wyręczają mieszkańców w obsłudze coraz większej liczby urządzeń....

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Instalacja fotowoltaiczna. Ile czasu minie, zanim...

Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady...

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc...

Energia elektryczna dla domu. Czy w Polsce może...

Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez prądu? W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od energii...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.