| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Alternatywne źródła energii elektrycznej - turbina wiatrowa i panele fotowoltaiczne

Alternatywne źródła energii elektrycznej - turbina wiatrowa i panele fotowoltaiczne

Jeśli planujesz w swoim domu wykorzystanie alternatywnych źródeł energii elektrycznej i częściowe uniezależnienie się od dostaw z sieci, rozwiązaniem dla Ciebie może być zainstalowanie przydomowej elektrowni wiatrowej albo paneli fotowoltaicznych.

Na poczatek jedna uwaga - ani turbina wiatrowa, ani panele fotowoltaiczne nie gwarantują produkcji energii elektrycznej bez przerwy, więc potrzebne są urządzenia do jej akumulowania, na przykład baterii akumulatorów lub – w przypadku wykorzystywania energii elektrycznej do podgrzewania wody – odpowiednio dużego bojlera. Zawsze należy indywidualnie ocenić opłacalność inwestycji w alternatywne źródła energii oraz uwarunkowania techniczne i prawne.

Turbina wiatrowa

Energia wytwarzana przez turbinę wiatrową przy napięciu 230 V prądu przemiennego jest przetwarzana w inwerterze na prąd stały o napięciu 24 V i w takiej postaci gromadzona w baterii akumulatorów.

Aby energię dało się wykorzystać do zasilania domowych urządzeń elektrycznych, należy ją ponownie przetworzyć na prąd przemienny o napięciu 230 V. Takie przekształcanie oraz straty wynikające z magazynowania w akumulatorach znacznie jednak obniżają sprawność całego układu.

Dobrze dobrana i usytuowana elektrownia wiatrowa może wytworzyć rocznie ilość energii elektrycznej równą 10-20% iloczynu mocy nominalnej turbiny i liczby godzin w ciągu roku (24 h x 365). W tak wyliczonej wielkości są uwzględnione okresy bezwietrzne i takie, w których prędkość wiatru jest mniejsza lub większa od tej, przy której elektrownia wiatrowa pracuje z mocą nominalną.

Jeżeli na przykład zainstalujemy turbinę wiatrową o mocy 5 kW, to rocznie możemy uzyskać: od 5 x 0,1 x 24 x 365 = 4380 kWh do 5 x 0,2 x 24 x 365 = 8760 kWh, czyli średnio od 12 do 24 kWh dziennie. Odpowiada to ilości energii potrzebnej do zasilania grzałki elektrycznej o mocy 2 kW w podgrzewaczu wody odpowiednio przez 6 do 12 godzin lub do zasilania przez taki sam czas oświetlenia średniej wielkości domu. Są to wyliczenia szacunkowe.

Szczegółową ocenę można przeprowadzić po uwzględnieniu zasobów wietrzności w konkretnej lokalizacji oraz właściwości dobranego typu elektrowni wiatrowej.

Panele fotowoltaiczne

Wytwarzana w panelach fotowoltaicznych energia służy do bezpośredniego zasilania odbiorników prądu stałego, na przykład lamp diodowych (LED), a przetworzona w inwerterze na prąd przemienny o częstotliwość sieciowej 50 Hz – do zasilania odbiorników prądu przemiennego.

Można ją magazynować w baterii akumulatorów i czerpać, gdy jest potrzebna. Regulator ładowania chroni baterię przed przeładowaniem, a w nocy zabezpiecza przed rozładowaniem spowodowanym wstecznym przepływem prądu. Gdy akumulator jest w pełni naładowany, proces ładowania zostaje przerwany.

Kiedy napięcie w akumulatorze spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, regulator odcina dopływ prądu z akumulatora do zasilanych przez niego urządzeń, chroniąc go przed zniszczeniem. Połączenia między panelem i akumulatorem oraz odbiornikami muszą być jak najkrótsze i wykonane przewodami o dużym przekroju.

Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest kosztowna i okres jej zwrotu w polskich warunkach jest dziś szacowany na średnio kilkanaście, a nawet ponad 20 lat. Koszt inwestycji można nieco zmniejszyć, kupując panele i regulatory za granicą (gdzie są tańsze niż u nas), jednak wtedy nie uzyskamy na nie gwarancji. Wielkość baterii ogniw fotowoltaicznych należy indywidualnie dobrać do potrzeb potencjalnego użytkownika.

Autor: Andrzej T. Papliński

Niestety, ogniwa fotowoltaiczne są u nas dość drogie. Okres zwrotu inwestycji wynosi nawet kilkanaście lat

Przeczytaj dodatkowo:
Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Zaciskowe bloki rozdzielcze KTB – nowość w...

Bloki zaciskowe rozdzielcze to aparaty modułowe, które znajdują zastosowanie w rozdzielnicach niskiego...

Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego...

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej...