| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania: jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania: jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane. Dodatkowo odgłos przelewającej się w nich wody jest irytujący. Grzejniki można odpowietrzać ręcznie lub automatycznie. Przeczytaj, jak usuwać powietrze z kaloryferów.

Bagatelizowanie problemu zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania może doprowadzić do rozregulowania pracy pomp, a nawet przyczynić się do korozji grzejników. Dlatego powietrze z grzejników należy usuwać.

Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?

Jeśli instalacja została prawidłowo uruchomiona, czyli odpowiednio (powoli) napełniona i odpowietrzona, ewentualne usuwanie powietrza z grzejników podczas eksploatacji nie będzie ani częste, ani kłopotliwe. Aby się przekonać, czy i kiedy jest to potrzebne, należy od czasu do czasu kontrolować ciśnienie wody w instalacji (wskazania manometru) i sprawdzać temperaturę powierzchni grzejników. Duży spadek ciśnienia może świadczyć o wystąpieniu nieszczelności, a nierównomierny rozkład temperatury grzejników – o ich zapowietrzeniu.

Jak skutecznie usuwać powietrze z grzejników?

Najskuteczniejszym sposobem usuwania powietrza z instalacji grzewczej jest wielostopniowy system odpowietrzania. Każda grupa urządzeń jest wtedy odpowietrzana indywidualnie. W nowoczesnych instalacjach obowiązkowo stosuje się odpowietrzniki miejscowe i separatory powietrza. Należy w nie wyposażyć: źródło ciepła (często kocioł ma odpowietrznik zabudowany fabrycznie), rozdzielacze lub sprzęgło hydrauliczne, najwyższe punkty instalacji i jej załamania, piony oraz grzejniki. W przypadku rozdzielaczy ogrzewania podłogowego dodatkowo odpowietrzniki powinny być zamontowane na belce zasilającej i powrotnej. Odpowietrzniki służą do usuwania powietrza z instalacji w czasie jej napełniania i podczas eksploatacji oraz doprowadzenia powietrza do instalacji w czasie opróżniania jej z wody.

Na wszystkich elementach instalacji powinno się instalować odpowietrzniki automatyczne ze względu na to, że dostęp do nich jest zwykle utrudniony. Aby sprawdzić, czy taki odpowietrznik jest sprawny, wystarczy delikatnie wcisnąć grzybek, który znajduje się pod odkręcaną osłoną. Jeżeli odpowietrznik jest sprawny – od razu pojawi się woda. Grzejniki mogą mieć odpowietrzniki automatyczne lub ręczne, ponieważ w tym przypadku łatwo ustalić zapowietrzone miejsce, a obsługa odpowietrznika jest bardzo prosta. Oprócz poprawnie zamontowanych i działających odpowietrzników przed napływem powietrza do instalacji może dodatkowo chronić właściwie dobrany system stabilizacji ciśnienia w postaci zaworu bezpieczeństwa i zamkniętego naczynia wzbiorczego. Obniżenie ciśnienia w instalacji powoduje wytrącanie się pęcherzyków powietrza z wody podwyższenie ciśnienia zaś – ich wchłanianie.

Podobnie podwyższenie temperatury wody instalacyjnej potęguje wytrącanie powietrza z wody, a obniżenie jej wywołuje odwrotny efekt. Stosowanie zaworu odpowietrzającego na kotle – jako elemencie o temperaturze najwyższej w całej instalacji – jest obligatoryjne.

Odpowietrzanie grzejników – ręczne lub automatyczne

Odpowietrzniki ręczne są niewielkie i łatwe w obsłudze – reguluje się je pokrętłem, śrubokrętem lub kluczem. Mają małą wydajność, dlatego służą głównie do miejscowego odpowietrzania poszczególnych grzejników.

Przeczytaj również: dlaczego grzejniki w domu się zapowietrzają?

Automatyczne działają samoczynnie. Mają większą wydajność niż ręczne, ale są wrażliwe na zanieczyszczenia. W zależności od typu montuje się je pionowo lub poziomo. Do małych instalacji odpowietrzników się nie dobiera – zwykle stosuje się półcalowe. W większych instalacjach lub do odpowietrzania długich odcinków poziomych trzeba używać odpowietrzników o odpowiednio dobranej wydajności.

Odpowietrzniki automatyczne montuje się na pionach razem z zaworami stopowymi, których zadaniem jest umożliwienie okresowej konserwacji odpowietrznika bez spuszczania wody z instalacji. Po wykręceniu odpowietrznika zawór stopowy działa jak zwrotny, czyli powstrzymuje ucieczkę wody z instalacji.

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym różnią się od grzejników tradycyjnych. Film

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...