| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Wymiana grzejników

Wymiana grzejników

Na liście zabiegów modernizacyjnych zmierzających do poprawy jakości działania centralnego ogrzewania wymiana grzejników ma niemałe znaczenie.

Modernizacja instalacji c.o.: najlepszy moment

Modernizację instalacji centralnego ogrzewania robi się zwykle dopiero wtedy, gdy jej elementy są już tak stare i zniszczone, że nie opłaca się albo zwyczajnie nie da się ich już naprawić. Nie zawsze – z różnych powodów, choćby finansowych – starą instalację od razu i w całości – poczynając od kotła, a na grzejnikach kończąc – zastępuje się nową.

Czy i kiedy jest sens wymienić tylko grzejniki? Na przykład wtedy, gdy dom zostanie ocieplony i zmieni się zapotrzebowanie na ciepło do jego ogrzania. Stare grzejniki mogą się wtedy okazać zbyt duże do nowych potrzeb. Inny dobry powód to zmiana parametrów wody grzewczej. Obniżenie temperatury zasilania i powrotu, a zwłaszcza różnicy między nimi, związane z zainstalowaniem nowoczesnego niskotemperaturowego źródła ciepła może pociągnąć za sobą konieczność wymiany grzejników na większe. Najczęściej jednak stare grzejniki żeliwne – ciężkie, chropowate, nierzadko skorodowane – zastępuje się nowymi ze względów estetycznych oraz z uwagi na ich dużą bezwładność cieplną, która w istotny sposób utrudnia automatyczne sterowanie instalacją centralnego ogrzewania.

W grzejnikach żeliwnych, kiedyś powszechnie stosowanych i obecnych do dzisiaj w wielu instalacjach, mieści się dużo wody, przez co długo się nagrzewają i wolno stygną, a więc wolno reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniach. Mając takie grzejniki,trudniej utrzymać komfort cieplny. Nowoczesna, sterowana automatycznie instalacja c.o. na miarę dzisiejszych czasów powinna być raczej wyposażona w grzejniki stalowe płytowe lub grzejniki członowe aluminiowe. Mieści się w nich mniej wody, a ich ścianki są dużo cieńsze niż starych grzejników, dzięki czemu mają dużo mniejszą bezwładność cieplną, a zatem szybko się nagrzewają i szybko stygną. W parze z automatyczną regulacją daje to możliwość łatwiejszego dopasowania wydajności instalacji do stale zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło, ponieważ jej reakcje na zmiany temperatury w domu są szybsze. Pomieszczenia nie są dzięki temu ani przegrzewane, ani niedogrzewane i mieszkańcy mogą się w nich czuć bardziej komfortowo. Ważne, a często nawet ważniejsze od komfortu jest też mniejsze zużycie energii.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejniki stalowe płytowe mają bardzo korzystny stosunek mocy do wielkości. Jeśli potrzeba, można wybrać grzejnik jedno-, dwu-lub trzypłytowy

Autor: Andrzej Szandomirski

W pomieszczeniu ogrzewanym przez konwektory rozkład temperatury jest inny niż w tym z grzejnikami płytowymi czy aluminiowymi członowymi. Ciepłe powietrze gromadzi się przy podłodze, a wyżej jest chłodniej

Wybór grzejnika: na co zwracać uwagę

Nowy grzejnik, którym chcemy zastąpić stary, zwykle żeliwny członowy, powinien przede wszystkim mieć moc odpowiednią do ogrzania pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany, i wymiary umożliwiające zamontowanie go w miejscu po poprzedniku. Dla inwestora ważny jest także wygląd nowego grzejnika. Warto również zwrócić uwagę na inne, pozornie mniej ważne elementy, takie jak materiał, z jakiego jest zrobiony, pojemność wodną i konstrukcję. To one decydują o sposobie przekazywania ciepła przez grzejnik, a więc w rezultacie o przyszłym komforcie użytkowników centralnego ogrzewania.

Wymiana ciepła między grzejnikiem a przedmiotami (ścianami, meblami) w jego otoczeniu może się odbywać bezpośrednio, czyli przez promieniowanie, oraz za pośrednictwem powietrza, które ogrzewa się od grzejnika i roznosi ciepło po pomieszczeniu, czyli przez konwekcję. Każdy grzejnik wymienia ciepło na oba sposoby, ale w zależności od jego konstrukcji i temperatury zasilania udział konwekcji i promieniowania jest różny. W grzejnikach płytowych z ożebrowaniem konwekcyjnym i członowych przeważa konwekcja, w konwektorach niemal całe ciepło jest oddawane właśnie w ten sposób.

WARTO WIEDZIEĆ

Zamiast żeberek

Stalowy płytowy zamiennik starego członowego grzejnika żeliwnego znajdziemy w katalogach producentów. Jego wymiary mogą być zbliżone albo – w miarę potrzeby – zupełnie inne. Wtedy jednak będzie konieczna przeróbka gałązek zasilającej i powrotnej.

Grzejniki o określonej wysokości (60 i 90 cm) i mocy mniej więcej 1300 W (takiej jak 10-elementowy grzejnik żeliwny członowy) będą się różniły długością w zależności od liczby płyt. Najdłuższy będzie jednopłytowy, najkrótszy – trzypłytowy. Dla parametrów 70/55/20oC długości te będą jak na rysunku poniżej.

Autor: Rettig Heating

Zamiast żeberek
Stalowy płytowy zamiennik starego członowego grzejnika żeliwnego znajdziemy w katalogach producentów. Jego wymiary mogą być zbliżone albo – w miarę potrzeby – zupełnie inne. Wtedy jednak będzie konieczna przeróbka gałązek zasilającej i powrotnej. Grzejniki o określonej wysokości (60 i 90 cm) i mocy mniej więcej 1300 W (takiej jak 10-elementowy grzejnik żeliwny członowy) będą się różniły długością w zależności od liczby płyt. Najdłuższy będzie jednopłytowy (typ 11), najkrótszy – trzypłytowy (typ 33). Dla parametrów 70/55/20oC długości te będą jak na rysunku.

Wymiana grzejnikówMoc grzejnika

Jeśli nie zmieniło się zapotrzebowanie na ciepło (dom nie został ocieplony), moc nowych grzejników powinna być taka sama jak starych. Bez kłopotu określimy ją, mnożąc liczbę żeberek starego grzejnika przez orientacyjną moc jednego żeberka. Jeden człon grzejnika żeliwnego o wysokości około 60 cm ma moc cieplną 130 W, grzejnika o wysokości około 90 cm – 230 W. W pomieszczeniu, które dotychczas było ogrzewane przez grzejnik złożony z dziesięciu członów, należy zatem zamontować nowy grzejnik o mocy około 1300 W. Odpowiedniego należy szukać w katalogach producentów. Trzeba jednak uwzględnić jeszcze parametry instalacji, zwłaszcza temperaturę obliczeniową wody grzejnej.

Dawniej instalacje projektowano na wysokie jak na obecne czasy parametry 95/70/20°C lub 90/70/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu), tymczasem producenci zwykle podają w swoich katalogach moc grzejników dla parametrów 70/55/20°C i 55/45/20°C. Jeżeli parametry instalacji są inne niż te w katalogu producenta, przy doborze grzejnika trzeba zastosować odpowiednie współczynniki korygujące uwzględniające te różnice (można je znaleźć również w materiałach producentów). Nie popełni się wtedy zbyt dużego błędu.

Nie warto kupować grzejników większych, niż potrzeba, bo to niepotrzebna strata pieniędzy, zwłaszcza że obliczeniowe, czyli maksymalne w danej strefie klimatycznej, zapotrzebowanie na ciepło występuje zaledwie przez kilka, góra kilkanaście dni w sezonie grzewczym.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...