| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Specjalista od ciepła: grzejniki od A do Z

Specjalista od ciepła: grzejniki od A do Z

Grzejniki to podstawowe źródło ciepła w większości domów jednorodzinnych. Nowoczesne muszą sprostać wymogom co do temperatury, ale i wyglądu. Oto lista wskazówek dotyczących doboru mocy, materiałów, wielkości oraz wyglądu grzejników.

Odpowiednia moc, właściwe wymiary, a także atrakcyjny wygląd – to kryteria, którymi kierujemy się przy wyborze grzejnika. Najważniejsze, aby jego moc była na tyle duża, by pokryć maksymalne straty ciepła, jakie mogą wystąpić w pomieszczeniu. Jednak im jest większa, tym większe rozmiary grzejnika, a więc także jego cena. Kierujmy się więc wyglądem i mocą, ale również zdrowym rozsądkiem i ekonomią.

Autor: Oknoplast Kraków

Kupując grzejnik, najpierw zwracamy uwagę na jego moc, wielkość, a później na wygląd

Sprawdzony materiał

Zdecydowana większość grzejników jest ze stali, która bardzo dobrze sprawdza się jako materiał na elementy grzejne, a jednocześnie umożliwia tworzenie niemal dowolnych kształtów. Przy tym jest stosunkowo tania. Popularnym materiałem do produkcji grzejników jest też stop aluminium, krzemu i miedzi, z którego wykonuje się grzejniki członowe. Ich zaletą jest bardzo dobra odporność na korozję i niewielka pojemność wodna, dzięki której dobrze współpracują z systemami automatycznej regulacji temperatury. Elementy (człony), z których się składają, wielkością odpowiadają wymiarom członów bardzo popularnych niegdyś grzejników żeliwnych. Liczbę elementów dobiera się w zależności od wymaganej mocy grzejnika i łączy się je ze sobą przed zamontowaniem – to ułatwia transport i umożliwia szybką korektę mocy. Jeśli na skutek błędu zastosowano zbyt mały grzejnik, można dokupić i dołączyć do niego kolejne człony. Standardowe niegdyś grzejniki żeliwne kupuje się dziś niechętnie. Są dość drogie i bardzo ciężkie, a ich wygląd, mimo że niektórzy producenci oferują grzejniki o nowocześniejszym wyglądzie, przez większość inwestorów jest uznawany za nieatrakcyjny. Niewątpliwą ich zaletą jest trwałość – są niemal niezniszczalne. Ciekawe rozwiązanie stanowią konwektory – urządzenia, w których elementy grzejne w postaci ożebrowanych rur znajdują się w metalowej obudowie ukształtowanej tak, by zintensyfikować przepływ powietrza wokół nich. Ponieważ mają bardzo małą pojemność wodną, szybko reagują na sygnały z systemu automatycznej regulacji. Może to pomóc w oszczędzaniu energii i łatwiej jest uniknąć przegrzewania pomieszczeń. A w przypadku konieczności zwiększenia temperatury pożądany efekt również osiąga się szybciej niż przy klasycznych grzejnikach. Za wadę tych urządzeń można uznać konieczność zasilania ich wodą o stosunkowo wysokiej temperaturze (ze względu na niewielką powierzchnię elementów grzejnych i oddawanie ciepła przez naturalną konwekcję), co utrudnia ich współpracę z nowoczesnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne lub pompy ciepła.

Autor: PURMO

Większy grzejnik to większy wydatek, dlatego wybierzmy ten o optymalnej  powierzchni – nie warto go przewymiarowywać

Odpowiednia moc

Moc cieplną, jaką powinien mieć grzejnik, można znaleźć w projekcie instalacji grzewczej, który zwykle jest częścią projektu budowlanego domu. Zdarza się, że w projekcie obliczone są jedynie straty ciepła w pomieszczeniach. Wtedy koniecznie trzeba podjąć decyzję, ile grzejników chcemy zainstalować i w których miejscach. W pomieszczeniach, które nie mają ścian zewnętrznych, na przykład w przedpokojach, można całkowicie zrezygnować z grzejników. Ale wtedy straty ciepła w pomieszczeniach, w których grzejników nie będzie, trzeba dodać do strat ciepła w miejscach, gdzie są przewidziane. W rezultacie suma mocy wszystkich grzejników musi wystarczyć do pokrycia strat ciepła w całym domu. Następnie obliczana jest moc, jaką powinien mieć każdy z grzejników. Składają się na nią straty ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu oraz tak zwany dodatek ponownego nagrzania, istotny ze względu na stosowanie we współczesnych instalacjach centralnego ogrzewania termostatów umożliwiających okresowe obniżanie temperatury – na noc lub na czas wyjścia z domu. Instalacja powinna mieć zatem zdolność do szybkiego podniesienia temperatury po okresie jej obniżenia. Z przyjętego czasu, w którym grzejnik będzie w stanie nagrzać pomieszczenie do normalnej temperatury (na przykład 1-2 godziny), wynika, o ile jego moc ma być większa od obliczonych strat ciepła w pomieszczeniu. Najczęściej jest to 10-15%.

WARTO WIEDZIEĆ

Te parametry mają znaczenie

W informacjach technicznych dotyczących grzejników zwykle podawana jest ich moc grzewcza uzyskiwana przy określonej temperaturze wody zasilającej instalację, powracającej z niej oraz panującej w pomieszczeniu, które ogrzewają. Na ogół jest to 75/ 65/20°C. Trzeba się zatem upewnić, czy te parametry są w naszym przypadku odpowiednie. Jeśli instalacja jest projektowana z założeniem innych wartości temperatury, na przykład 80/60/20°C, albo dobieramy grzejnik do łazienki, w której temperatura powinna wynosić 25, a nie 20°C, niezbędną moc grzejnika oblicza się, mnożąc tę z projektu przez odpowiedni współczynnik korekcyjny. Jego wartości można znaleźć w materiałach informacyjnych producenta grzejników. Kiedy poznamy już obliczeniową moc grzewczą, pozostaje z oferty producenta wybrać grzejnik, który będzie nią dysponował. Nie musi być ona identyczna z uzyskanym wynikiem obliczeń – wystarczy, że będzie do niego zbliżona. Obliczenia przeprowadza się bowiem dla warunków ekstremalnych – w praktyce rzadko się zdarza, by zapotrzebowanie na moc grzewczą było tak duże jak przyjmowane do obliczeń.

Autor: ZEHNDER

Ze względu na sposób rozchodzenia się ciepła najlepiej, gdy grzejnik jest umieszczony pod oknem

Autor: JAGA

Nowoczesny grzejnik w formie metalowej kolumny nie przypomina wyglądem swojego protoplasty

Właściwe wymiary

Szukając grzejnika o niezbędnej mocy, musimy zdecydować również o jego wymiarach. Większość grzejników jest produkowana w tak wielu wariantach, że wybór wcale nie jest łatwy. Dobrze przy tym brać pod uwagę miejsce, w jakim chcemy je zamontować. Jeśli mają być umieszczone pod oknami, to najlepiej, by ich długość była nieco mniejsza od szerokości okna (nie więcej niż o 30 cm), a wysokość mniejsza o 20 cm od odległości parapetu od posadzki. Wtedy grzejnik nie tylko właściwie spełnia swą funkcję, ale także dobrze się prezentuje. Najłatwiej dopasować wymiary do mocy w przypadku grzejników stalowych płytowych. Są produkowane o wysokości 20, 30, 40, 45, 50, 55, 60, 75 i 90 cm i długości od 30 do 300 cm.

Mogą być zbudowane z jednej, dwóch albo trzech płyt ustawionych równolegle, które mogą mieć dodatkowe ożebrowanie, co zwiększa moc o około 60%. Od liczby płyt zależy również grubość grzejnika, która wynosi od 6 do 17 cm, i oczywiście moc – kolejna płyta dostarcza dodatkowo mniej więcej 70% mocy pierwszej. Kombinacji liczby płyt z ożebrowaniem lub bez jest na tyle dużo, że zwykle udaje się dobrać grzejnik niezbędnej mocy o założonej wysokości i długości. Najlepiej, gdy grzejnik ma stosunkowo dużą powierzchnię czołową, bo wtedy przekazuje ciepło w dużej mierze przez promieniowanie, które jest dobrze odbierane przez przebywające w pomieszczeniu osoby. Z tego względu warto wybierać grzejniki o mniejszej liczbie płyt i bez ożebrowania (zbiera się tam dużo kurzu). W przypadku dużych pomieszczeń lepiej też zamiast jednego bardzo dużego grzejnika zamontować dwa mniejsze.

Nowe funkcje

Oprócz dominujących w tej chwili grzejników stalowych płytowych, które stanowią ponad 70% wszystkich sprzedawanych, standardem stało się też instalowanie w łazienkach grzejników o innej konstrukcji – drabinkowych. Ich kształt wynika z funkcji – mają służyć do szybkiego suszenia na nich mokrych ręczników. By taka suszarka działała także poza sezonem grzewczym, warto zamontować w niej elektryczną grzałkę – wtedy grzejnik może pracować niezależnie od reszty instalacji c.o. Chętnie stosowane, choć drogie, są grzejniki dekoracyjne, niekiedy znacznie różniące się formą od typowych urządzeń grzewczych. Są wyposażone w różnego rodzaju ozdoby z kamienia, konglomeratu, szkła (lustra), a nawet drewna, i malowane na niemal dowolne kolory. Niektóre są przeznaczone do umieszczenia na środku pomieszczenia, tak by tworzyły przepierzenie.

Czy rury miedziane w instalacji c.o. wymagają specjalnego zabezpieczenia?

Rury miedziane są odporne na korozję powodowaną przez działanie zimnej i ciepłej wody oraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania:...

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane....

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.