| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak ukryć podejścia do kaloryferów?

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak ukryć podejścia do kaloryferów?

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby podejścia rur nie były bardzo widoczne. Sprawdź, jak można ukryć podejścia do kaloryferów, aby nie szpeciły wnętrza.

Rury instalacji centralnego ogrzewania najczęściej umieszcza się w warstwie podkładu podłogowego, a podejście do grzejnika w bruździe wyżłobionej w ścianie – pod tynkiem. Żeby wychodzące ze ściany rury mogły być bardzo krótkie i dzięki temu niemal niewidoczne, trzeba precyzyjnie określić położenie otworów podłączeniowych grzejnika jeszcze przed wykonaniem podejść. Ze względów estetycznych grzejniki w pokojach rozmieszcza się tak, żeby ich pionowa oś symetrii pokrywała się z pionową osią symetrii okien, pod którymi wiszą.

Sposoby podłączenia grzejników stalowych i aluminiowych

Najpopularniejsze grzejniki stalowe i aluminiowe mają otwory podłączeniowe z boku, ewentualnie od spodu, ale blisko bocznej krawędzi, więc odległość podłączeń od pionowej osi symetrii zależy od długości grzejnika. Dlatego jego wymiary lepiej znać jeszcze przed rozprowadzeniem rur, żeby mogły wychodzić spod tynku i trafić prosto do otworów przyłączeniowych. Tego kłopotu można uniknąć.

Niektórzy producenci mają w ofercie stalowe grzejniki płytowe z podłączeniem od spodu na środku grzejnika – stworzone właśnie z myślą o rozwiązaniu tego problemu. Nie są tak popularne jak te z podłączeniem z boku, ale warto ich poszukać, bo wtedy wszystkie podejścia rur do grzejników można poprowadzić w osiach symetrii okien, nie przejmując się wymiarami grzejników.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy można zastosować grzejniki o mniejszej wydajności? Podczas zakupu grzejników poproś o wyliczenia

Zdarza się, że budując dom, stosuje się materiały budowlane o lepszych parametrach cieplnych niż przewidziane w projekcie – na przykład materiał izolacyjny o niższym współczynniku przewodzenia ciepła albo kupione w promocji energooszczędne okna. Wtedy na pewno zmniejszą się straty ciepła w pomieszczeniach i warto sprawdzić, czy nie dałoby się zastosować grzejników o mniejszej wydajności. Może się okazać, że dzięki temu zapłacimy za nie mniej, zwłaszcza gdy zamierzamy nabyć modele z górnej półki.

Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia szczegółowych rachunków przez projektanta instalacji sanitarnych, który może nie chcieć zrobić tego za darmo, ale spróbujmy poprosić o to w firmie, od której kupujemy grzejniki. Jeśli zamierzamy wydać tam większą kwotę, to może obliczenia otrzymamy gratis.

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu grzejników:

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...