| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Problemy z instalacją c.o. - jak sobie z nimi radzić?
Uwaga na błędy w instalacji centralnego ogrzewania

Problemy z instalacją c.o. - jak sobie z nimi radzić?

Tylko prawidłowo zaprojektowana, wykonana i uruchomiona instalacja c.o. zapewnia w pełni komfortowe ogrzewanie domu. Błędy mogą się zdarzyć na każdym etapie inwestycji, dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować, zwłaszcza gdy część lub większość prac chce się wykonać samodzielnie.

Źle dobrane grzejniki...

Źle przyjęte straty ciepła mogą być przyczyną przewymiarowania grzejników. Jeżeli będzie to dotyczyło w równym stopniu wszystkich grzejników, błąd będzie można naprawić, korygując parametry pracy instalacji c.o., jeśli tylko niektórych, z wyregulowaniem instalacji może być prawdziwy problem. Dobierając grzejniki c.o. do instalacji, trzeba sprawdzić, jakie parametry przyjęto w projekcie, a jakie są podane w katalogu producenta grzejników. Najlepiej mieć projekt, w którym grzejniki zostały dobrane do rzeczywistej wartości parametrów obliczeniowych, jeśli nie, trzeba je dopasować, posługując się tabelą znajdującą się w materiałach technicznych producenta.

Autor: Piotr Mastalerz

Grzejniki mogą być podłączone z dołu. Wtedy rury instalacji c.o. prowadzone są w podłodze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Źle podłączone grzejniki...

Błąd polega najczęściej na odwrotnym podłączeniu zasilania i powrotu. Większość grzejników płytowych z króćcami podłączeniowymi od dołu jest zbudowana w taki sposób, że przewód zasilający instalacji centralnego ogrzewania trzeba podłączyć do lewego króćca (znajdującego się bliżej pionowej osi grzejnika), powrotny - do prawego. Odwrotne podłączenie (zasilanie - do prawego króćca, powrót - do lewego) może skutkować nawet 50-procentowym zmniejszeniem wydajności grzejnika. Mniejsza niż zakładana wydajność grzejników, a w rezultacie niedogrzanie pomieszczeń, mogą być spowodowane innym od projektowanego usytuowaniem, a także obudowaniem grzejnika. Każdy rodzaj obudowy pogarsza warunki wymiany ciepła między grzejnikiem a otoczeniem, czyli - podobnie jak niewłaściwe podłączenie - zmniejsza jego faktyczną wydajność o 10-20%, zależnie od typu grzejnika i szerokości szczelin między osłoną a podłogą i parapetem. Zasłanianie meblami - kanapą, biurkiem - ogranicza także dostęp do grzejnika, przez co trudniej jest go oczyścić z kurzu.

Powietrze w instalacji c.o.

Duże znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji centralnego ogrzewania ma usuwanie powietrza, które może się do niej przedostać przez nieszczelności w jej elementach albo wraz z wodą wpuszczaną do instalacji. Powietrza z grzejników można się łatwo pozbyć przez zamontowany na każdym ręczny odpowietrznik, używając do tego specjalnego klucza lub śrubokrętu. Do usuwania powietrza z innych fragmentów instalacji powinny służyć odpowietrzniki automatyczne, zamontowane w najwyższych miejscach instalacji c.o., a w prowadzonych systemem rozdzielaczowym – przy rozdzielaczach. Jeśli trzeba spuścić wodę z instalacji c.o. – na przykład w celu usunięcia usterki – nie należy opróżniać całej, a jedynie (za pomocą odwodnień montowanych w najniższych punktach oraz przy rozdzielaczach i grzejnikach) fragment w pobliżu miejsca uszkodzenia. Po usunięciu usterki wodę należy uzupełnić, pamiętając jednak, że w instalacjach zamkniętych można to robić tylko sporadycznie (ilość wody uzupełniającej nie powinna przekraczać 5% całkowitej objętości wody w instalacji c.o.).

Problemy z regulacją - głowice termostatyczne

Zawory termostatyczne przy grzejnikach mają za zadanie dopasować (ograniczyć lub zwiększyć) ilość ciepła dopływającą do konkretnego grzejnika, aby w ogrzewanym pomieszczeniu panowała komfortowa temperatura, zgodna z oczekiwaniami użytkowników. Zawory będą mogły należycie spełniać zadanie, jeśli ich głowice nie zostaną zasłonięte zasłoną lub obudową i powietrze będzie mogło wokół nich swobodnie przepływać. Gdy je obudujemy, zrobi się wokół nich ciepło – cieplej niż w reszcie pomieszczenia – i odetną dopływ gorącej wody do grzejnika, który przez to nie dostarczy do pomieszczenia wystarczającej ilości ciepła. Do zabudowanych lub zasłoniętych (nawet częściowo) grzejników c.o. lepiej wybrać głowice ze zdalnym czujnikiem temperatury, który można umieścić w pewnej odległości od grzejnika, aby pomiar odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu był prawdziwy.

Rury powinno się prowadzić w rurach osłonowych, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem

Instalacja c.o. nie będzie dobrze działała, jeśli dostanie się do niej powietrze. To z grzejników usuwa się za pomocą specjalnego klucza przez zamontowany w grzejniku odpowietrznik

Podobny skutek jak zasłonięta głowica termostatyczna, ale na większą skalę, może wywołać nieprawidłowe umiejscowienie czujników temperatury, na przykład termostatu sterującego pracą kotła.Jeśli pomieszczenie, w którymzostanie umieszczony, będzie bardziej nasłonecznione niż pozostałe albo będzie w nim wyraźnie chłodniej niż w innych, do kotła będą wysyłane nieprawdziwe sygnały o zapotrzebowaniu na ciepło i w rezultacie większość pomieszczeń w domu będzie przegrzewana lub ogrzewana za słabo. W przypadku czujnika temperatury regulatora pogodowego bardzo ważne jest umieszczenie go w taki sposób, aby nie padało na niego promieniowanie słoneczne. Ogrzewany przez słońce, będzie wysyłał fałszywe sygnały do regulatora, więc temperatura wody grzejnej wychodzącej z kotła będzie za niska lub kocioł całkiem się wyłączy.

Niesforne ogrzewanie podłogowe

W instalacji ogrzewania podłogowego łatwiej o błędy niż w grzejnikowej, ponieważ trudniej ją dobrze zaprojektować, a dobry projekt to często zbyt mało, zwłaszcza gdy za wykonanie bierze się laik albo fachowiec bez doświadczenia z tego typu instalacją. Częsty błąd to nieodpowiednia warstwa izolacji (powinna być inna w podłodze na gruncie, inna na stropie między kondygnacjami). Jeśli jest za mała, ciepło zamiast trafiać do pomieszczenia, ogrzewa strop w pomieszczeniu mieszkalnym na niższej kondygnacji albo – co gorsza – grzeje piwnicę lub grunt pod domem. Przed zakryciem rur podłogówki wylewką trzeba koniecznie przeprowadzić próbę szczelności. Jeżeli się jej nie zrobi, ewentualne uszkodzenie rury lub wada materiału, z którego jest wykonana, zapewne ujawnią się dopiero podczas pracy instalacji, kiedy wymiana czy naprawa, podobnie jak prowadzonej w podłodze instalacji do grzejników, będą bardzo pracochłonne i kosztowne. Podczas układania jastrychu instalacja z tworzywa sztucznego musi być wypełniona wodą, aby nie doszło do powstania naprężeń w materiale rur i w betonie, a w następstwie tego do uszkodzenia rur lub popękania jastrychu.

Trzeba też koniecznie zadbać o wykonanie szczelin dylatacyjnych. Są potrzebne: przy drzwiach, w pomieszczeniach o dużej powierzchni albo złożonym kształcie (na przykład litery L), a także w długich i wąskich (dłuższych niż 8 m lub z jednym bokiem co najmniej dwa razy dłuższym od drugiego). Dylatacja powinna przebiegać przez wszystkie warstwy – od izolacji do warstwy wykończeniowej włącznie – i być spadywypełniona materiałem plastycznym (zwykle specjalnymi taśmami). Brak dylatacji lub ich nieprawidłowe wykonanie grożą pękaniem, zarysowaniem lub zniekształceniem płyty grzewczej rozszerzającej się pod wpływem ciepła rur grzejnych. Podobne konsekwencje może mieć zbyt wczesne uruchomienie instalacji ogrzewania podłogowego, zanim ułożona na nim warstwa betonu ostatecznie stwardnieje.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...