| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Podłączenie grzejnika a jego moc grzewcza - jak podłączyć grzejnik

Podłączenie grzejnika a jego moc grzewcza - jak podłączyć grzejnik

Podłączenie grzejnika nie wydaje się trudne, ale jego poprawny montaż jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa na moc grzewczą grzejnika. Jak podłączyć grzejnik, by odczuwać w pomieszczeniach przyjemne ciepło? Jak uniknąć pomyłki podczas montażu grzejnika?  

Większość popularnych grzejników można połączyć z rurami w czterech miejscach – na każdym z rogów. Rury są dwie, więc trzeba zdecydować, które podłączenia wykorzystać oraz do którego doprowadzić rurę zasilającą, a do którego powrotną. Może to wynikać z łatwości montażu rur – w zależności od tego, czy są prowadzone poziomo (pod albo nad nim), czy pionowo (obok), prostsze może być wykorzystanie dwóch podłączeń dolnych, dwóch górnych albo jednego górnego i jednego dolnego (po jednej albo po dwóch stronach).

Trzeba jednak brać pod uwagę, że każda kombinacja połączeń ma wpływ na moc grzewczą grzejnika. A zatem o tym, w jaki sposób ma być podłączony, trzeba zdecydować jeszcze przed jego zakupem.

System instalacji CO a podłączenie grzejnika

Instalacje centralnego ogrzewania wykonuje się najczęściej w systemie dwururowym – każdy grzejnik jest połączony z rurą zasilającą i powrotną. Pierwszą dopływa do niego gorąca woda ze źródła ciepła, drugą wraca do niego po schłodzeniu w grzejniku. Można spotkać także instalacje jednorurowe, w których czynnik grzewczy płynie kolejno przez kilka połączonych szeregowo grzejników i dopiero z ostatniego wraca do źródła ciepła. Ale taki system jest ze względów praktycznych rzadko stosowany.

Podłączenie grzejnika a jego moc grzewcza

Deklarowaną przez producenta moc grzewczą osiąga grzejnik podłączony w sposób uznany za typowy, czyli w większości przypadków, gdy rura zasilająca jest doprowadzona u góry, a powrotna u dołu, po tej samej stronie. Każde inne podłączenie grzejnika skutkuje spadkiem mocy grzejnika. Dlatego jeśli np. chcielibyśmy podłączyć rury do dwóch dolnych przyłączy grzejnika, powinniśmy wybrać taki, którego moc jest o kilkanaście procent większa niż zapotrzebowanie na nią obliczone w projekcie.

Informacje o przeliczaniu mocy grzejników w zależności od sposobu podłączenia powinniśmy znaleźć w materiałach technicznych ich producenta. Największy spadek mocy grzewczej występuje, gdy rura zasilająca jest podłączona u dołu, a powrotna u góry grzejnika. Takie podłączenie grzejnika można uznać za nieprawidłowe – grzejnik osiąga wtedy zaledwie połowę mocy, którą dysponowałby przy optymalnym układzie rur.

Jak uniknąć pomyłki podczas montażu grzejnika

Problem z wyborem przyłączy grzejnika jest mniejszy, gdy są one tylko dwa – dotyczy to grzejników stalowych płytowych w wersji oznaczonej zwykle VK i wielu grzejników dekoracyjnych. Mają one zwykle podłączenie dolne (od spodu), dlatego najlepiej stosować je, gdy rury instalacji centralnego ogrzewania są układane na podłodze. Podłączenie takiego grzejnika bezpośrednio do pionu jest mniej wygodne. W tym przypadku trzeba uważać, by nie pomylić przyłącza zasilającego z przyłączem powrotnym (powinny być wyraźnie oznaczone, przynajmniej w instrukcji montażu). Odwrotne podłączenie skutkuje bowiem tym, że grzejnik osiąga niespełna połowę mocy, z jaką pracowałby przy prawidłowym ich podłączeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Odpowietrzanie grzejnika płytowego krok po kroku

Grzejniki płytowe są najłatwiejsze do odpowietrzenia, ponieważ mają fabrycznie zamontowane odpowietrzniki....

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.