| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Podłączenie grzejnika a jego moc grzewcza - jak podłączyć grzejnik

Podłączenie grzejnika a jego moc grzewcza - jak podłączyć grzejnik

Podłączenie grzejnika nie wydaje się trudne, ale jego poprawny montaż jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa na moc grzewczą grzejnika. Jak podłączyć grzejnik, by odczuwać w pomieszczeniach przyjemne ciepło? Jak uniknąć pomyłki podczas montażu grzejnika?  

Większość popularnych grzejników można połączyć z rurami w czterech miejscach – na każdym z rogów. Rury są dwie, więc trzeba zdecydować, które podłączenia wykorzystać oraz do którego doprowadzić rurę zasilającą, a do którego powrotną. Może to wynikać z łatwości montażu rur – w zależności od tego, czy są prowadzone poziomo (pod albo nad nim), czy pionowo (obok), prostsze może być wykorzystanie dwóch podłączeń dolnych, dwóch górnych albo jednego górnego i jednego dolnego (po jednej albo po dwóch stronach).

Trzeba jednak brać pod uwagę, że każda kombinacja połączeń ma wpływ na moc grzewczą grzejnika. A zatem o tym, w jaki sposób ma być podłączony, trzeba zdecydować jeszcze przed jego zakupem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

System instalacji CO a podłączenie grzejnika

Instalacje centralnego ogrzewania wykonuje się najczęściej w systemie dwururowym – każdy grzejnik jest połączony z rurą zasilającą i powrotną. Pierwszą dopływa do niego gorąca woda ze źródła ciepła, drugą wraca do niego po schłodzeniu w grzejniku. Można spotkać także instalacje jednorurowe, w których czynnik grzewczy płynie kolejno przez kilka połączonych szeregowo grzejników i dopiero z ostatniego wraca do źródła ciepła. Ale taki system jest ze względów praktycznych rzadko stosowany.

Podłączenie grzejnika a jego moc grzewcza

Deklarowaną przez producenta moc grzewczą osiąga grzejnik podłączony w sposób uznany za typowy, czyli w większości przypadków, gdy rura zasilająca jest doprowadzona u góry, a powrotna u dołu, po tej samej stronie. Każde inne podłączenie grzejnika skutkuje spadkiem mocy grzejnika. Dlatego jeśli np. chcielibyśmy podłączyć rury do dwóch dolnych przyłączy grzejnika, powinniśmy wybrać taki, którego moc jest o kilkanaście procent większa niż zapotrzebowanie na nią obliczone w projekcie.

Informacje o przeliczaniu mocy grzejników w zależności od sposobu podłączenia powinniśmy znaleźć w materiałach technicznych ich producenta. Największy spadek mocy grzewczej występuje, gdy rura zasilająca jest podłączona u dołu, a powrotna u góry grzejnika. Takie podłączenie grzejnika można uznać za nieprawidłowe – grzejnik osiąga wtedy zaledwie połowę mocy, którą dysponowałby przy optymalnym układzie rur.

Jak uniknąć pomyłki podczas montażu grzejnika

Problem z wyborem przyłączy grzejnika jest mniejszy, gdy są one tylko dwa – dotyczy to grzejników stalowych płytowych w wersji oznaczonej zwykle VK i wielu grzejników dekoracyjnych. Mają one zwykle podłączenie dolne (od spodu), dlatego najlepiej stosować je, gdy rury instalacji centralnego ogrzewania są układane na podłodze. Podłączenie takiego grzejnika bezpośrednio do pionu jest mniej wygodne. W tym przypadku trzeba uważać, by nie pomylić przyłącza zasilającego z przyłączem powrotnym (powinny być wyraźnie oznaczone, przynajmniej w instrukcji montażu). Odwrotne podłączenie skutkuje bowiem tym, że grzejnik osiąga niespełna połowę mocy, z jaką pracowałby przy prawidłowym ich podłączeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...