| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Montaż grzenika na ścianie murowanej i z płyt g-k. Czym się różnią?

Montaż grzenika na ścianie murowanej i z płyt g-k. Czym się różnią?

W zależności od rodzaju ściany, montaż grzejnika przeprowadza się w różny sposób i przy użyciu innych zaiweszeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wieszając grzejnik na ścianie z cegły czy betonu komórkowego, a na co montując go na ścianie z płyt g-k.

Kupując grzejnik, przeważnie otrzymujemy go wraz z zestawem zawieszeń. Nie zawsze jednak jest on przystosowany do materiału, z którego wykonane są ściany naszego domu.

Montaż grzejnika na ścianie murowanej

Zestaw montażowy najczęściej składa się z zawieszeń kątowych lub szynowych oraz kołków rozporowych i śrub. Będzie to idealny system mocowania grzejnika na ścianach wykonanych z materiałów ceramicznych. Jeśli dom zbudowany jest z betonu komórkowego, to również możemy skorzystać z tego zestawu, pod warunkiem że wymienimy kołki rozporowe na przystosowane do montażu w materiałach porowatych.

Montaż grzejnika na ścianie z płyt g-k

Standardowy zestaw montażowy nie zda natomiast egzaminu w domach murowanych, których ściany pokryte są suchym tynkiem, czyli płytami gipsowo-kartonowymi. W tym wypadku, aby zamontowac kaloryfer, będziemy musieli kupić specjalne zawieszenia dyblowe (zwane z niemiecka bohrkonsole). Ten rodzaj zawieszeń można stosować we wszystkich rodzajach ścian. Nie jest on jednak lubiany przez polskich instalatorów, gdyż wymaga większej precyzji oraz wywiercenia otworów dużej średnicy, przeważnie 19 mm.

Dlaczego przed montażem nie powinno się rozpakowywać grzejników?

Montaż grzejnika można wykonać nie wyjmując go z fabrycznego opakowania, które chroni przed zniszczeniem i zabrudzeniem w czasie prac wykończeniowych. Grzejniki powinny pozostać w opakowaniu nawet wtedy, gdy trzeba uruchomić instalację.

Oczywiście moc opakowanych grzejników będzie znacznie mniejsza od mocy znamionowej, ale powinna wystarczyć do osuszania ścian i prowadzenia prac wykończeniowych w pomieszczeniach. Najlepiej, jeżeli opakowanie fabryczne zostanie zdjęte dopiero przed wprowadzeniem się do domu.

Dlaczego grzejnik płytwowy najlepiej współpracuje z instalacją zamknietą?

Każdy grzejnik płytowy wyposażony jest w ręczny zawór odpowietrzający, przez który...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odpowietrzanie grzejnika płytowego krok po kroku

Grzejniki płytowe są najłatwiejsze do odpowietrzenia, ponieważ mają fabrycznie zamontowane odpowietrzniki....

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.