| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Komfortowe ogrzewanie domu. Jak zawory termostatyczne regulują ilość ciepła?

Komfortowe ogrzewanie domu. Jak zawory termostatyczne regulują ilość ciepła?

Czasy, kiedy kaloryfer grzał pełną mocą już dawno minęły. Dzisiaj ogrzewanie domu ma w swoim władaniu zawór termostatyczny zamontowany przy grzejniku. Regulacja temperatury za pomocą głowic termostatycznych pozwala bowiem na uzyskanie w domu komfortowej temperatury i zmniejsza koszty ponoszone na ogrzewanie domu.

Grzejnik i głowica termostatyczna - nierozłączna para

Zawory termostatyczne to już standardowe wyposażenie instalacji c.o. Na nich opiera się system regulacji temperatury w pomieszczeniach. W domach i mieszkaniach najczęściej spotykamy głowice sterujące zaworami grzejnikowymi. Ich zadaniem jest automatyczna regulacja wydajności grzejników w taki sposób, by w pomieszczeniu była utrzymywana stała temperatura.

Autor: Andrzej Szandomirski

Termostaty to dobry sposób na racjonalne wykorzystywanie ciepła w pomieszczeniach. Nie dopuszczają bowiem do wzrostu temperatury ponad poziom przyjęty za komfortowy

Autor: Piotr Mastalerz

W kuchni warto zainstalować termostat, gdyż często występują w niej wahania temperatury wywołane gotowaniem lub pieczeniem

Regulacja ilości ciepła dostarczanego do pomieszczenia polega na zmianie wielkości strumienia gorącej wody przepływającego przez grzejnik. W starych grzejnikach, przykręcając zawór zamontowany na rurze, można było zmniejszyć strumień wody – wtedy grzejnik stawał się zimniejszy, po odkręceniu go w pomieszczeniu robiło się cieplej.

Jednak straty i zyski ciepła w pomieszczeniu zmieniają się przez cały czas, na przykład na skutek zmiany pogody, włączania bądź wyłączania urządzeń emitujących ciepło (kuchenki, piekarnika, żelazka, kominka) czy nawet zmiany liczby przebywających w nim osób. Powoduje to wahania temperatury w pomieszczeniu. Gdy robi się za zimno, cierpi na tym nasz komfort, a gdy za gorąco – marnują się pieniądze na niepotrzebnie dostarczone do pomieszczenia ciepło. By tego uniknąć, trzeba byłoby ciągle regulować wielkość strumienia wody zasilającej grzejnik, otwierając lub przymykając zawór. Oczywiście nikt z nas nie ma na to czasu ani ochoty. Ale tę czynność mogą za nas wykonywać głowice termostatyczne.

Kiedy ciepło, kiedy zimno - jak ustawić zawór termostatyczny

Głowica termostatyczna umożliwia wybór temperatury, do jakiej ma być ogrzewane pomieszczenie. Następuje to przez obrót głowicy. Dla łatwiejszej orientacji jest na niej zaznaczona skala, na przykład od 1 do 5. Ustawienie głowicy w położeniu 1 spowoduje utrzymywanie w pomieszczeniu jedynie tak zwanej temperatury dyżurnej (około 6˚C), która zabezpiecza instalację przed zamarznięciem w niej wody. Położenie to wybiera się, gdy pomieszczenie przez dłuższy czas nie będzie wykorzystywane i w związku z tym nie musi być ogrzewane. Położenie 5 oznacza pełne otwarcie zaworu, czyli pracę grzejnika z maksymalną mocą niezależnie od zmian strat i zysków ciepła, a więc tak jakby zawór nie był wyposażony w termostat. Jeśli chcemy utrzymywać w pomieszczeniu optymalną temperaturę (20-22˚C), powinniśmy ustawić głowicę w środkowym położeniu, czyli na 3.

Jak działa głowica termostatyczna?

Regulacja zaworu termostatycznego odbywa się pod wpływem zmian objętości substancji wypełniającej sprężysty mieszek wewnątrz głowicy termostatycznej. Substancja ta – ciecz, gaz albo wosk – rozszerza się pod wpływem wzrostu temperatury i kurczy, gdy temperatura spada. Rozszerzając się, wywiera nacisk na trzpień zaworu, powodując jego przymknięcie. Dzięki temu zmniejsza się strumień gorącej wody przepływającej przez grzejnik i staje się on chłodniejszy, czyli grzeje z mniejszą mocą. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie, mieszek w głowicy skurczy się, a zawór otworzy, powodując wzrost temperatury wody w grzejniku.

Autor: FERRO , Honeywell , Schlosser

Głowice termostatyczne

Autor: Valvex

Zawór ręczny

WARTO WIEDZIEĆ

Często się zdarza, że chcemy zastosować głowice i zawory pochodzące od różnych producentów. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy kupimy grzejniki płytowe z podłączeniem od dołu, wyposażone już we wkładki zaworowe, do których trzeba dopasować głowice. Wówczas należy zwrócić uwagę na średnicę gwintu przyłączeniowego oraz długość trzpienia zaworu. Zwykle producenci głowic informują, z jakimi zaworami i wkładkami zaworowymi, także innych producentów, może współpracować dany model głowicy. Niedopasowane do siebie elementy, mimo że dadzą się ze sobą połączyć, nie będą prawidłowo współpracowały, czyli nie będą utrzymywały w pomieszczeniu stałej temperatury.

PE, PP, PEX i PB, czyli rury z tworzyw sztucznych do instalacji c.o.

Rury z tworzyw sztucznych są bardzo często stosowane w instalacjach grzewczych. Jednak, aby...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...