| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Jaki piec akumulacyjny wybrać?
Ogrzewacze elektryczne

Jaki piec akumulacyjny wybrać?

Ogrzewacze akumulacyjne, popularnie zwane piecami akumulacyjnymi, pobierają energię elektryczną i zamieniają ją na ciepło. Na rynku można spotkać różne ich rodzaje. Przyjrzyjmy się bliżej tym oszczędnym elektrycznym urządzeniom grzewczym.

Piece z rozładowaniem statycznym są stosunkowo niedrogie, ale nie pozwalają precyzyjnie wyregulować temperatury w pomieszczeniu. Produkowane są dwa typy takich ogrzewaczy: powierzchniowe – coraz rzadziej oferowane na rynku – i powierzchniowo-kanałowe.

Piece akumulacyjne powierzchniowe

Oddają do otoczenia zgromadzone ciepło przez izolację i obudowę. Ilość ciepła przekazywana w ciągu doby nie jest stała. Piece akumulacyjne grzeją najmocniej tuż po zakończeniu ładowania, czyli rano, najsłabiej – wieczorem – przed kolejnym cyklem ładowania, gdy ciepło zgromadzone w piecu wyczerpuje się. W pomieszczeniu, w którym pracuje taki ogrzewacz, najcieplej jest przed południem, dlatego urządzenia tego typu zaleca się instalować w pomieszczeniach biurowych i usługowych.

Autor: OLSBERG , STIBEL ELTRON

Piece akumulacyjne mogą być statyczne lub dynamiczne

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrzewacze akumulacyjne powierzchniowo-kanałowe

Piece akumulacyjne tego typu posiadają kanał powietrzny, przez który swobodnie przepływa powietrze. Wlot zimnego powietrza znajduje się na dole, wylot ogrzanego – w górnej części urządzenia. Piec oddaje ciepło zarówno przez izolację i obudowę (przez promieniowanie), jak i do powietrza przepływającego przez kanał (na drodze konwekcji).

Dzięki przesłonom na wlocie i wylocie powietrza można w ograniczonym zakresie regulować ilość ciepła oddawanego do otoczenia, a tym samym temperaturę w pomieszczeniu. Przesłony są regulowane ręcznie lub automatycznie.

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem

Ogrzewacze akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem to urządzenia nowoczesne, o najbardziej rozbudowanej konstrukcji. Podobnie jak piece powietrzno-kanałowe mają kanał powietrzny, ale obieg powietrza w ogrzewaczu jest wymuszony pracą wentylatora. Wlot i wylot powietrza umieszczone są na dole.

Izolacja cieplna ogrzewaczy dynamicznych jest znacznie lepsza niż statycznych. Gdy wentylator nie pracuje, urządzenie oddaje niewiele ciepła. Temperaturę w pomieszczeniu reguluje się precyzyjnie przez włączanie i wyłączanie wentylatora lub zmianę jego prędkości obrotowej. Przez całą dobę można utrzymywać w pomieszczeniu żądaną temperaturę, dlatego ten typ ogrzewaczy najlepiej nadaje się do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

W ogrzewaczach dynamicznych jest możliwe mieszanie powietrza zimnego – zasysanego, z ciepłym – wylotowym, aby wentylator włączony po okresie postoju nie wydmuchiwał do pomieszczenia zbyt gorącego powietrza. Ogrzewacze dynamiczne są droższe od statycznych. Wymagają także bardziej skomplikowanej instalacji. Piec podłącza się bowiem do dwóch obwodów elektrycznych: jednego – zasilającego elementy grzejne, drugiego – doprowadzającego prąd do wentylatora. Dodatkowo trzeba jeszcze przewidzieć obwód sterowania.

W sprzedaży dostępnych jest kilka typów ogrzewaczy akumulacyjnych o różnej konstrukcji. Wszystkie jednak mają wspólne elementy:

  • blok akumulacyjny wykonany z materiałów ceramicznych, najczęściej cegieł magnezytowych. Jego zadaniem jest magazynowanie ciepła. Może osiągać temperaturę nawet 600°C; 
  • elementy grzejne zamontowane w bloku akumulacyjnym. Najpopularniejsze są tak zwane rurkowe – drut oporowy z kantalu, izolowany tlenkiem magnezu, umieszczony w rurce ze stali. Podczas poboru energii nagrzewają blok akumulacyjny; 
  • izolację cieplną, najczęściej z wermikulitu (minerału ilastego) i mikrotermu. Izolacja ogranicza temperaturę obudowy do bezpiecznej wartości; 
  • obudowę z blachy stalowej lakierowanej na kolor biały, beżowy lub inny – na zamówienie – albo wykonaną z ozdobnych kafli.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...