| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny. Jaki grzejnik wybrać?

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny. Jaki grzejnik wybrać?

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne, płytowe, drabinkowe czy dekoracyjne. Różnią się między sobą sposobem oddawnia ciepła, konstrukcją, materiałem, z którego są wykonane, a także przeznaczeniem. Sprawdź, jakie rodzaje grzejników są najczęściej wybierane.

Grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne i miedziano-aluminiowe

Grzejniki stalowe są lekkie i dlatego łatwe w transporcie i montażu, szybko się nagrzewają, ale i szybko stygną, są dostępne w wielu rozmiarach.

Aluminiowe są również lekkie, mają gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie, są odporne na podwyższoną wilgotność, więc dopuszcza się ich montaż również w łazience. Ich powierzchnia jest delikatna, więc trzeba być ostrożnym przy montażu, by jej nie uszkodzić.

Żeliwne grzejniki są ciężkie, masywne i mają dużą bezwładność cieplną, czyli wolno się nagrzewają, ale też przez długi czas stygną i oddają ciepło. Są odporne na zniszczenie.

Miedziano-aluminiowe są zbudowane z dwóch układów: wodnego wykonanego z miedzianych rurek i oddawania ciepła – z blachy.

Sprawdź, jak dobrać moc grzejnika

Konstrukcja

Ze względu na konstrukcję grzejniki można podzielić na:

  • członowe – składają się z kilku-kilkunastu jednakowych połączonych ze sobą elementów (członów, żeber), człony można dodać lub odjąć w zależności od potrzeb;
  • płytowe – najpopularniejsze są stalowe, wykonane z połączonych ze sobą płyt, mogą mieć ożebrowanie, które zwiększa powierzchnię wymiany ciepła;
  • konwektorowe – w metalowej obudowie znajdują się rurki z ożebrowaniem, którymi przepływa czynnik grzewczy;
  • drabinkowe – są zbudowane z dwóch pionowych rur połączonych poziomymi rurkami o mniejszej średnicy i przekroju okrągłym, prostokątnym lub owalnym.

Sposób oddawania ciepła

Grzejnik może oddawać ciepło przede wszystkim na dwa sposoby:

  • konwekcję, czyli unoszenie się ciepła spowodowane różnicą temperatury powietrza, może być naturalne lub wymuszone;
  • promieniowanie, czyli emitowanie energii cieplnej, w wyniku czego przedmioty znajdujące się w sąsiedztwie nagrzewają się.

Te zjawiska występują razem, a określenie, że na przykład grzejnik jest konwekcyjny oznacza, że ten sposób oddawania ciepła jest dominujący. Do pierwszej grupy należy większość grzejników ściennych, do drugiej na przykład ogrzewanie podłogowe.

Sposób montażu

Grzejniki można też podzielić, biorąc pod uwagę miejsce montażu. Są więc grzejniki przeznaczone do zawieszenia na ścianie (stalowe płytowe, aluminiowe członowe, stalowe członowe, żeliwne), ustawienia na podłodze (na przykład konwektorowe), montażu w podłodze (grzejniki kanałowe, ogrzewanie podłogowe) lub w ścianie (ogrzewanie ścienne).

Grzejniki dekoracyjne

Osobną grupę stanowią grzejniki dekoracyjne. Mogą mieć bardzo oryginalne kształty – bardziej przypominające wymyślne rzeźby a nie grzejniki. Mogą być montowana na ścianie, ale raczej nie pod oknem, tylko na bardziej wyeksponowanym miejscu. Są też takie z nóżkami, umożliwiające montaż prostopadle do ściany.

Najczęściej wybierane

Do nowoczesnych instalacji grzewczej najczęściej wybierane są grzejniki stalowe płytowe, aluminiowe członowe, stalowe członowe, konwektory oraz grzejniki drabinkowe (do łazienek).

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze kosztują najmniej?

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania:...

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane....

Odpowietrzanie grzejnika płytowego krok po kroku

Grzejniki płytowe są najłatwiejsze do odpowietrzenia, ponieważ mają fabrycznie zamontowane odpowietrzniki....

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.