| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny. Jaki grzejnik wybrać?

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny. Jaki grzejnik wybrać?

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne, płytowe, drabinkowe czy dekoracyjne. Różnią się między sobą sposobem oddawnia ciepła, konstrukcją, materiałem, z którego są wykonane, a także przeznaczeniem. Sprawdź, jakie rodzaje grzejników są najczęściej wybierane.

Grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne i miedziano-aluminiowe

Grzejniki stalowe są lekkie i dlatego łatwe w transporcie i montażu, szybko się nagrzewają, ale i szybko stygną, są dostępne w wielu rozmiarach.

Aluminiowe są również lekkie, mają gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie, są odporne na podwyższoną wilgotność, więc dopuszcza się ich montaż również w łazience. Ich powierzchnia jest delikatna, więc trzeba być ostrożnym przy montażu, by jej nie uszkodzić.

Żeliwne grzejniki są ciężkie, masywne i mają dużą bezwładność cieplną, czyli wolno się nagrzewają, ale też przez długi czas stygną i oddają ciepło. Są odporne na zniszczenie.

Miedziano-aluminiowe są zbudowane z dwóch układów: wodnego wykonanego z miedzianych rurek i oddawania ciepła – z blachy.

Sprawdź, jak dobrać moc grzejnika

Konstrukcja

Ze względu na konstrukcję grzejniki można podzielić na:

  • członowe – składają się z kilku-kilkunastu jednakowych połączonych ze sobą elementów (członów, żeber), człony można dodać lub odjąć w zależności od potrzeb;
  • płytowe – najpopularniejsze są stalowe, wykonane z połączonych ze sobą płyt, mogą mieć ożebrowanie, które zwiększa powierzchnię wymiany ciepła;
  • konwektorowe – w metalowej obudowie znajdują się rurki z ożebrowaniem, którymi przepływa czynnik grzewczy;
  • drabinkowe – są zbudowane z dwóch pionowych rur połączonych poziomymi rurkami o mniejszej średnicy i przekroju okrągłym, prostokątnym lub owalnym.

Sposób oddawania ciepła

Grzejnik może oddawać ciepło przede wszystkim na dwa sposoby:

  • konwekcję, czyli unoszenie się ciepła spowodowane różnicą temperatury powietrza, może być naturalne lub wymuszone;
  • promieniowanie, czyli emitowanie energii cieplnej, w wyniku czego przedmioty znajdujące się w sąsiedztwie nagrzewają się.

Te zjawiska występują razem, a określenie, że na przykład grzejnik jest konwekcyjny oznacza, że ten sposób oddawania ciepła jest dominujący. Do pierwszej grupy należy większość grzejników ściennych, do drugiej na przykład ogrzewanie podłogowe.

Sposób montażu

Grzejniki można też podzielić, biorąc pod uwagę miejsce montażu. Są więc grzejniki przeznaczone do zawieszenia na ścianie (stalowe płytowe, aluminiowe członowe, stalowe członowe, żeliwne), ustawienia na podłodze (na przykład konwektorowe), montażu w podłodze (grzejniki kanałowe, ogrzewanie podłogowe) lub w ścianie (ogrzewanie ścienne).

Grzejniki dekoracyjne

Osobną grupę stanowią grzejniki dekoracyjne. Mogą mieć bardzo oryginalne kształty – bardziej przypominające wymyślne rzeźby a nie grzejniki. Mogą być montowana na ścianie, ale raczej nie pod oknem, tylko na bardziej wyeksponowanym miejscu. Są też takie z nóżkami, umożliwiające montaż prostopadle do ściany.

Najczęściej wybierane

Do nowoczesnych instalacji grzewczej najczęściej wybierane są grzejniki stalowe płytowe, aluminiowe członowe, stalowe członowe, konwektory oraz grzejniki drabinkowe (do łazienek).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.