| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Zarówno grzejniki stalowe płytowe, jak i aluminiowe członowe są często wybierane do domowych instalacji centralnego ogrzewania. Czym się one różnią? W jakich instalacjach sprawdzą się najlepiej?

Mimo że sposobów na zapewnienie komfortowej temperatury w domu jest bardzo dużo i wciąż pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, to ciągle chętnie wybierane jest centralne ogrzewanie z grzejnikami ściennymi.

Wśród grzejników ściennych konkurują ze sobą przede wszystkim grzejniki stalowe płytowe i członowe aluminiowe. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które są lepsze – wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji.

Grzejniki stalowe i aluminiowe dobrze przewodzą ciepło

Zarówno grzejniki stalowe płytowe, jak i aluminiowe członowe, doskonale nadają się do nowych instalacji grzewczych zasilanych nowoczesnymi źródłami ciepła. Ich ścianki dobrze przewodzą ciepło, dlatego szybko oddają je do pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Znakomicie pozwalają wykorzystać możliwości, jakie daje automatyka c.o. Szybko reagują na sygnały z automatyki, można więc bez problemów dopasowywać ich pracę do aktualnych warunków pogodowych, nie trzeba zbyt długo czekać aż zaczną pracować z większą lub mniejszą mocą. Dzięki temu centralne ogrzewanie pracuje bardzo ekonomicznie.

Jeśli tylko chcesz wymienić grzejniki

Jeśli wymieniasz grzejniki, a nie planujesz przeróbek instalacji grzewczej, wybierz grzejniki aluminiowe członowe. Sposobem podłączenia i wielkością odpowiadają starym żeliwnym kaloryferom. Można przyjąć, że jeden człon odpowiada jednemu żeberku. Mają dokładnie taki sam rozstaw króćców podłączeniowych co grzejniki żeberkowe. W przypadku grzejników stalowych płytowych trzeba szukać specjalnych rozwiązań, które to umożliwią.

Z kolei, gdy zależy ci na estetycznym podłączeniu grzejnika z instalacją (w nowoczesnych wnętrzach chcemy, by było jak najmniej widoczne), większe możliwości mają grzejniki stalowe płytowe. Można je podłączyć do instalacji - nie tylko tak jak dawniej od pionu poziomymi gałązkami do boku grzejnika, ale od dołu grzejnika (wówczas widoczne są krótkie odcinki rur między podłogą a grzejnikiem). Możesz też doprowadzić rury za grzejnik i stosując zestawy przyłączeniowe podłączyć je do grzejnika (podłączenie jest w ścianie i z podłogi nie wychodzą rury).

Grzejniki aluminiowe niekoniecznie w instalacjach miedzianych

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy producenci dopuszczają instalowanie swoich grzejników aluminiowych w instalacjach z miedzi (na przykład nie udzielają gwarancji na pracujące w takiej instalacji). Jeśli instalacja jest z rur miedzianych, producent może wymagać zamontowania specjalnych przekładek na połączeniu z grzejnikami aluminiowymi i zastosowanie inhibitorów korozji.

Wymiary grzejników

Oferta grzejników stalowych płytowych jest bardzo różnorodna – dostępne są grzejniki w bardzo wielu wielkościach (niskie, wysokie, długie, szerokie), dlatego bardzo łatwo dobrać model najbardziej pasujący do naszych warunków (zwykle miejsca pod oknem).

Z kolei atutem grzejników aluminiowych członowych jest możliwość dokładania i odejmowania członów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można dodać kolejny człon do grzejnika lub go zdemontować. W przypadku grzejników stalowych nie ma takiej możliwości.

Wygląd grzejnika

Choć wszystkie grzejniki stalowe płytowe są do siebie podobne, to warto zwrócić uwagę na te o całkowicie gładkiej powierzchni. Są chętnie wybierane do nowoczesnych wnętrz, zawieszone na tle białej ściany nie rzucają się w oczy. Grzejniki aluminiowe mają charakterystyczne otwory w górnej części, które ukierunkowują omywające je powietrze bezpośrednio na pomieszczenie, a nie do góry.

Trwałość

Wszystkie nowe grzejniki są kilkukrotnie malowane i zabezpieczane przed korozją. Ale z uwagi na swoją specyfikę aluminium jest bardziej odporne na podwyższoną wilgotność, dlatego dopuszcza się instalowanie grzejników aluminiowych również w łazienkach.

Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...