| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Zarówno grzejniki stalowe płytowe, jak i aluminiowe członowe są często wybierane do domowych instalacji centralnego ogrzewania. Czym się one różnią? W jakich instalacjach sprawdzą się najlepiej?

Mimo że sposobów na zapewnienie komfortowej temperatury w domu jest bardzo dużo i wciąż pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, to ciągle chętnie wybierane jest centralne ogrzewanie z grzejnikami ściennymi.

Wśród grzejników ściennych konkurują ze sobą przede wszystkim grzejniki stalowe płytowe i członowe aluminiowe. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które są lepsze – wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji.

Grzejniki stalowe i aluminiowe dobrze przewodzą ciepło

Zarówno grzejniki stalowe płytowe, jak i aluminiowe członowe, doskonale nadają się do nowych instalacji grzewczych zasilanych nowoczesnymi źródłami ciepła. Ich ścianki dobrze przewodzą ciepło, dlatego szybko oddają je do pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Znakomicie pozwalają wykorzystać możliwości, jakie daje automatyka c.o. Szybko reagują na sygnały z automatyki, można więc bez problemów dopasowywać ich pracę do aktualnych warunków pogodowych, nie trzeba zbyt długo czekać aż zaczną pracować z większą lub mniejszą mocą. Dzięki temu centralne ogrzewanie pracuje bardzo ekonomicznie.

Jeśli tylko chcesz wymienić grzejniki

Jeśli wymieniasz grzejniki, a nie planujesz przeróbek instalacji grzewczej, wybierz grzejniki aluminiowe członowe. Sposobem podłączenia i wielkością odpowiadają starym żeliwnym kaloryferom. Można przyjąć, że jeden człon odpowiada jednemu żeberku. Mają dokładnie taki sam rozstaw króćców podłączeniowych co grzejniki żeberkowe. W przypadku grzejników stalowych płytowych trzeba szukać specjalnych rozwiązań, które to umożliwią.

Z kolei, gdy zależy ci na estetycznym podłączeniu grzejnika z instalacją (w nowoczesnych wnętrzach chcemy, by było jak najmniej widoczne), większe możliwości mają grzejniki stalowe płytowe. Można je podłączyć do instalacji - nie tylko tak jak dawniej od pionu poziomymi gałązkami do boku grzejnika, ale od dołu grzejnika (wówczas widoczne są krótkie odcinki rur między podłogą a grzejnikiem). Możesz też doprowadzić rury za grzejnik i stosując zestawy przyłączeniowe podłączyć je do grzejnika (podłączenie jest w ścianie i z podłogi nie wychodzą rury).

Grzejniki aluminiowe niekoniecznie w instalacjach miedzianych

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy producenci dopuszczają instalowanie swoich grzejników aluminiowych w instalacjach z miedzi (na przykład nie udzielają gwarancji na pracujące w takiej instalacji). Jeśli instalacja jest z rur miedzianych, producent może wymagać zamontowania specjalnych przekładek na połączeniu z grzejnikami aluminiowymi i zastosowanie inhibitorów korozji.

Wymiary grzejników

Oferta grzejników stalowych płytowych jest bardzo różnorodna – dostępne są grzejniki w bardzo wielu wielkościach (niskie, wysokie, długie, szerokie), dlatego bardzo łatwo dobrać model najbardziej pasujący do naszych warunków (zwykle miejsca pod oknem).

Z kolei atutem grzejników aluminiowych członowych jest możliwość dokładania i odejmowania członów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można dodać kolejny człon do grzejnika lub go zdemontować. W przypadku grzejników stalowych nie ma takiej możliwości.

Wygląd grzejnika

Choć wszystkie grzejniki stalowe płytowe są do siebie podobne, to warto zwrócić uwagę na te o całkowicie gładkiej powierzchni. Są chętnie wybierane do nowoczesnych wnętrz, zawieszone na tle białej ściany nie rzucają się w oczy. Grzejniki aluminiowe mają charakterystyczne otwory w górnej części, które ukierunkowują omywające je powietrze bezpośrednio na pomieszczenie, a nie do góry.

Trwałość

Wszystkie nowe grzejniki są kilkukrotnie malowane i zabezpieczane przed korozją. Ale z uwagi na swoją specyfikę aluminium jest bardziej odporne na podwyższoną wilgotność, dlatego dopuszcza się instalowanie grzejników aluminiowych również w łazienkach.

Elektryczna grzałka do drabinkowego grzejnika łazienkowego – co warto wiedzieć przed zakupem

Elektryczna grzałka może się przydać w łazience szczególnie wtedy, gdy ogrzewanie jest wyłączone....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...